Eukaliptus / Eukaliptus Gunna Eucalyptus

Eukaliptus Gunna, fot. Floradania.dk
Eukaliptus / Eukaliptus Gunna (Eucalyptus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
91
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: świeża, przepuszczalna, żyzna
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: torebka
Pokrój: luźny, wyprostowany, krzaczkowaty
Zapach: liście
Wysokość: 1-2 m
Trwałość liści: zimozielone
Korona: luźna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, balkony, bukiety, tarasy, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane gatunki Ciekawostki Gdzie kupić?

Eukaliptusy (Eucalyptus) to rodzaj drzew należących do rodziny mirtowatych (Myrtaceae). Spotyka się je głównie w tropikalnych rejonach świata (m.in. Australii, Nowej Gwinei) ale z racji, że bardzo dobrze radzą sobie w doniczkach, zaczęły być powszechnie uprawiane również jako rośliny domowe. Najpopularniejszy w uprawie pojemnikowej jest eukaliptus Gunna.

Wygląd eukaliptusa

Eukaliptusy rosnące w naturalnych warunkach to duże, długowieczne drzewa dorastające zależnie od gatunku do różnych wysokości (do 15-30 m, 50-60 m, a nawet do ok. 100 m, stając się jednymi z najwyższych drzew świata!). W uprawie doniczkowej rzadko jednak osiągają wysokość przekraczającą 1,5 m i mają pokrój krzewiasty.

Rośliny te mogą tworzyć smukłe lub potężne pnie. Posiadają kolce (szczególnie częste u odmian uprawianych w domach). Liście na młodych pędach wyrastają naprzeciwlegle, są siedzące oraz mają zaokrąglony lub zupełnie okrągły kształt. Liście wytwarzane na starszych gałęzach są natomiast wydłużone, lancetowate i krótkoogonkowe. Wszystkie są skórzaste i posiadają w swoich tkankach charakterystycznie pachnące olejki eteryczne.

Eukaliptusy rozwijają piękne, pierzaste, barwne kwiaty, a ich owocem jest zdrewniała torebka, jednak bardzo rzadko zakwitają w warunkach domowych.

Wymaganie i uprawa eukaliptusa

W okresie wegetacyjnym eukaliptusy oczekują bardzo jasnego stanowiska, pokojowej temperatury (ok. 22-24°C) i przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża (uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych). Rośliny lubią być wynoszone latem na balkon lub taras.

Eukaliptusy są z reguły umiarkowanie mrozoodporne co oznacza, że są w stanie przetrwać kilkustopniowe mrozy.

W celach uprawowych rozmnaża się je przez sadzonki pędowe.

Pielęgnacja eukaliptusa

Eukaliptusy należy umiarkowanie podlewać i nawozić środkami dla roślin ozdobnych z liści raz na 2-4 tygodnie w okresie wzrostu (ok marca do sierpnia).

Wiosną rośliny można przyciąć, korygując ich pokrój. Dobrze jest uszczykiwać młode wierzchołki, by pobudzić rośliny do wytwarzania młodych pędów.

Eukaliptusy powinny zimować w widnym, chłodnym pomieszczeniu (ok. 10-12 °C). Należy wtedy ograniczyć ich podlewanie do minimum i całkowicie zaprzestać nawożenia.

Zastosowanie eukaliptusa

Eukaliptus najczęściej uprawiany w naszych domach, to piękna roślina pokojowa lub tarasowa, a gałązkami eukaliptusa często wykańcza się dekoracje florystyczne oraz wzbogaca bukiety. Przyjęło się, że pasuje do stylu nowoczesnego ale idealnie wkomponowuje się w pomieszczenia przywodzące na myśl ciepłe kraje znad Morza Śródziemnomorskiego i nie tylko. Doskonale sprawdza się ustawiany jako soliter w większym pokoju dziennym, holu lub na tarasie.

Z liści rośliny pozyskuje się olejek eteryczny wykorzystywany w wielu działach przemysłu (np. preparaty lecznicze). Warto też wiedzieć, że drewno eukaliptusowe to materiał szeroko wykorzystywany w przemyśle meblarskim i budowlanym.

Wybrane gatunki eukaliptusa

  • Eukaliptus Gunna (Eucalyptus gunnii) | Jest często spotykany pod nazwami eukaliptus niebieski, eukaliptus górski lub eukaliptus kłujący. To drzewo osiągające do ok. 20-30 m wys., o rozłożystej koronie i zielonych, długich, lancetowatych liściach. Formy młodociane, które osiągają do 1-2 m wys., tworzą zielone, okrągłe, bezogonkowe, matowe, pokryte niebieskim kutnerem liście, osadzone na pędzie naprzeciwlegle. To popularne rośliny doniczkowe.
  • Eukaliptus tęczowy (E. deglupta) | Ciekawy gatunek drzewa o wielobarwnym pniu lecz w uprawie doniczkowej nie osiąga zwykle rozmiarów pozwalających na uzyskanie przez niego pnia na tyle dużego, by zdobił swoimi barwami.
  • Eukaliptus gałkowy, właściwy (E. globulus) | To drzewo o dużym znaczeniu użytkowym (liście mają właściwości lecznicze) i raczej nie uprawiane w donicach.
  • Eukaliptus śnieżny (E. pauciflora) | Wjątkowe drzewo o białej korze i czerwonych pędach.

Ciekawostki o eukaliptusie

Liście drzew eukaliptusowych rosnących w Australii, stanowią podstawowe źródło pokarmu dla koali.

Gdzie kupić eukaliptusa?

Eukaliptusa w doniczce łatwo kupić w centrach ogrodniczych, sklepach z roślinami domowymi, a czasem też w supermarketach z działami roślinnymi. Rośliny te znajdziemy w różnych rozmiarach – od młodszych i mniejszych, po wysokie, ponad 1-dno metrowe okazy. Ze sklepów internetowych, w których możemy kupić eukaliptusy można wymienić:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, pieonane/Pixabay, Flower Council Holland, Susan Wilkinson/Unsplash

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści