Czy działkę w ROD można przekazać w czasową opiekę innej osobie? Oto co musisz wiedzieć!

Czy działkę w ROD można przekazać w czasową opiekę innej osobie fot. photography33 Depositphotos

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co zrobić z działką w ROD, gdy przez pewien czas nie będziesz mógł się nią zajmować? Może wyjeżdżasz na dłuższy czas, a może po prostu chcesz, aby ktoś inny zadbał o Twoje zielone królestwo podczas Twojej nieobecności? Istnieje możliwość przekazania działki w czasową opiekę innej osobie, ale jak to zrobić zgodnie z przepisami? W tym artykule odkryjemy wszystkie niuanse związane z ustanawianiem opiekuna dla Twojej działki w ROD. Dowiedz się, jakie kroki musisz podjąć, aby Twoja działka była w dobrych rękach, nawet gdy Ty jesteś daleko.

Posłuchaj
00:00
26
Spis treści
Jak najlepiej przekazać opiekę nad działką ROD? Jak przebiega proces? Jak wygląda przejęcie obowiązków przez opiekuna czasowego działki?

Czasowa opieka nad działką w ROD

Zgodnie z § 79 regulaminu ROD, w uzasadnionych przypadkach (zdarzenia losowe lub przyczyny osobiste, np. choroba, dłuższa nieobecność) możliwe jest ustanowienie opiekuna działki na okres do dwóch lat.

Wniosek o wyrażenie zgody na ustanowienie opiekuna działki składa do zarządu ROD użytkownik działki – działkowiec, który korzysta już z działki w ROD na podstawie prawa użytkowania działki.

Regulamin ROD nie określa, czy ma to być wniosek złożony ustnie, czy pisemnie, ale warto złożyć go pisemnie dla własnej wygody i pewności. Dzięki złożeniu wniosku w formie pisemnej, można uzyskać kopię z podpisem członka zarządu ROD, który takie pismo przyjął wraz datą jego otrzymania.

Wiele działek jest często słabo zagospodarowanych lub zaniedbanych ze względu na podeszły wiek działkowców, ich chorobę, dłuższy wyjazd lub brak czasu. Tego typu rozwiązanie jest więc korzystne, kiedy aktualny użytkownik działki czasowo nie jest w stanie zająć się działką, a może być ona uprawiana przez wskazaną osobę. Dzięki temu działka jest stale zadbana, a opiekun (bez załatwiania żadnych formalności) ma możliwość na niej wypoczywać i uprawiać rośliny. Zyskują na tym wszyscy – działkowiec ustanawiający opiekuna, ogród działkowy i sam opiekun działki.

O czym należy pamiętać?

Warto pamiętać, że ustanowienie opiekuna działki wymaga zgody zarządu ROD, a odpowiedzialność za skutki opieki ponosi działkowiec, w imieniu którego działa opiekun. Ponadto, opiekun działki nie nabywa praw do działki, a jedynie uzyskuje możliwość opieki nad działką w ROD.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: photography33 / Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści