Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Czy sprzedając działkę w ROD tracisz prawa w PZD? Oto, co Cię czeka!

Sprzedaż działki w ROD to ważna decyzja, która niesie za sobą konsekwencje nie tylko pod względem prawnym, ale także członkostwa w Polskim Związku Działkowców. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dowiedz się, jakie zmiany Cię czekają i jakie prawa zachowasz w PZD.

Spis treści
Kiedy działkowiec traci członkostwo w PZD? Kiedy można zostać pozbawionym członkostwa w PZD? Kiedy wygasa członkostwo w PZD Czy działkowiec musi być członkiem PZD? Decyzje walnego zebrania – jakie prawa zachowasz nie będąc członkiem PZD?

Zgodnie ze statutem Polskiego Związku Działkowców, członkostwo w PZD przysługuje każdej osobie, która posiada prawo do użytkowania działki w ROD. Członkostwo trwa przez cały okres posiadania prawa do działki, ale mogą wystąpić okoliczności powodujące jego ustanie.

Kiedy tracisz członkostwo w PZD? Poznaj kluczowe momenty!

Może tak się stać w dwóch przypadkach: na skutek pozbawienia albo wygaśnięcia prawa do działki (§ 25 statutu PZD).

Pozbawienie członkostwa - kiedy PZD może Cię wykluczyć?

Pozbawienie członkostwa w PZD (Polski Związek Działkowców) może nastąpić w przypadku rażącego naruszenia przepisów ustawy, postanowień statutu, regulaminu ROD, zasad współżycia społecznego oraz działania na szkodę PZD.

Wygaśnięcie członkostwa - co oznacza dla działkowca?

Z kolei, wygaśnięcie członkostwa następuje m.in. w chwili śmierci, zrzeczenia się członkostwa czy też wygaśnięcia prawa do działki (§ 26 statutu PZD). Prawo do działki wygasa więc także w przypadku „sprzedaży” działki – przekazania prawa użytkowania działki innej osobie. Wspomniana wyżej. „sprzedaż” działki jest skuteczna z dniem zatwierdzenia przeniesienia praw do działki (a nie podpisania umowy).

Można więc stwierdzić, że członkostwo w PZD działkowca sprzedającego działkę, wygasa z dniem zatwierdzenia przez zarząd ROD przeniesienia prawa do działki na nowego użytkownika. Wygaśnięcie członkostwa powinno zostać stwierdzone w uchwale zarządu ROD.

 

Użytkowanie działki bez członkostwa w PZD - czy to możliwe?

Warto także dodać, że zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (z dnia 13 grudnia 2013 roku), można użytkować działkę w ROD, nie deklarując chęci bycia członkiem PZD.

Należy jednak pamiętać, że działkowiec nie będący członkiem stowarzyszenia, nie ma prawa udziału w walnym zebraniu, a więc także wpływu na sprawy ogrodowe, w tym np. wybór członków zarządu ROD. Jednocześnie obowiązują go wszystkie decyzje i opłaty uchwalone w czasie walnego zebrania członków (nie płaci jedynie składki członkowskiej w wysokości 6 zł od działki).


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe kasto/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Czy sprzedając działkę w ROD tracisz prawa w PZD? Oto, co Cię czeka!
Czy sprzedając działkę w ROD tracisz prawa w PZD? Oto, co Cię czeka!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)