Logo
Logo

Planujesz budowę na działce? Dowiedz się, jakie budynki możesz tam postawić

Każdy działkowiec marzy o idealnie zagospodarowanej przestrzeni, gdzie będzie mógł spędzać wolne chwile w otoczeniu zieleni. Ale czy wiesz, jakie budynki i urządzenia możesz postawić na swojej działce w ROD? Zanim przystąpisz do realizacji swoich planów, warto znać regulacje prawne i zasady, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. W tym artykule przybliżamy, co wolno, a czego nie można budować na działce w ROD. Dowiedz się więcej i zadbaj o harmonię swojego kącika zieleni.

Spis treści
Jakie budynki są dopuszczalne na ROD? Jaki domek można zbudować na działce? Co grozi w przypadku łamania przepisów?

Co wolno postawić na działce? Regulamin ROD mówi jasno

Wszystkie dopuszczalne elementy zagospodarowania działki i ich parametry opisane są w regulaminie!

Zgodnie z zapisami Regulaminu ROD działka może być wyposażona w następujące obiekty:

  • altanę działkową – o powierzchni maksymalnie 35 m² i wysokości 4 m (przy dachu płaskim) lub 5 m (przy dachu dwuspadowym)
  • szklarnię – o powierzchni do 25 m² i wysokości do 3 m
  • tunel foliowy – o powierzchni do 20% całkowitej powierzchni działki i wysokości do 3 m (jeśli planujemy szklarnie i tunel, ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki)

Inne urządzenia:

  • okna inspektowe
  • studnię, sieć wodociągową, kanalizacyjną i sieć elektryczną
  • zbiorniki wodne (basen, brodzik, oczko wodne)
  • bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe
  • pergole, trejaże, murki kwiatowe, ogródki skalne, kąciki wypoczynkowe
  • piaskownice, huśtawki, inne urządzenia rekreacyjne

Jak widać, regulamin nie przewiduje, aby oprócz altany i szklarni lub tunelu foliowego można było wznosić na działce inne obiekty, np. wiaty, szopy, składziki, magazyny, drewutnie itp. Nie można również ustawić na terenie działki wolnostojącej toalety np. typu toi-toi. Mimo, iż często spotkać się można z działkami, które w takie elementy są wyposażone (nawet w nadmiarze), to trzeba mieć świadomość, że jest to niezgodne z przepisami!

Natomiast możliwe jest wyposażenie działki w miejsce parkingowe (lub tzw. zatoczkę), jeśli są do tego warunki oraz jeśli działkowiec posiada lub uprzednio uzyska prawo wjazdu na teren ogrodu samochodem.

Jak poprawnie postawić altanę na działce? Kluczowe zasady

Na działce może znajdować się jedna altana z zadaszonym tarasem (w ustalonych przepisami rozmiarach) i jedynie wymienione wyżej, zgodne z regulaminem elementy. Niezgodne z prawem jest wznoszenie na działce altan bez zachowania przepisowych rozmiarów lub stawianie np. dwóch (lub więcej) mniejszych budynków. 

Jeśli działkowiec planuje włączyć do zagospodarowania działki wcześniej wspomniane elementy, muszą się one znajdować przy altanie (lub w jej obrębie) i będą stanowiły integralną część tej altany. W takim przypadku powierzchnia całości musi zamykać się w regulaminowych 35 m² (po obrysie ścian zewnętrznych).

Fot. Radosław Pisarczyk

Czy warto łamać przepisy? Oto ryzyko nieregulaminowej budowy

Należy pamiętać, że to na działkowcu spoczywa odpowiedzialność za właściwe usytuowanie altany działkowej i jej budową, przebudowę lub rozbudowę zgodnie z przepisami regulaminu oraz powszechnie obowiązującymi.

Jeśli zatem zarząd ROD stwierdzi, że naruszone zostały przepisy dotyczące zagospodarowania działki, ma prawo nakazać działkowcowi wstrzymanie wszelkich prac związanych z altaną. Działkowiec z kolei zobowiązany jest do usunięcia nieprawidłowości lub nawet do rozebrania budowanej altany, gdy nie ma innej możliwości.

Ponadto zarząd ROD, w momencie powzięcia informacji o budowie, nadbudowie lub rozbudowie altany lub innego obiektu z naruszeniem przepisów prawa, w imieniu PZD, zgłasza taki fakt do właściwego organu administracji publicznej, czyli do nadzoru budowlanego. Stwierdzenie przez wspomniany organ naruszenia prawa może stanowić podstawę do zastosowanie sankcji określonych w ustawie (m.in. do wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej).

Tekst i zdjęcie tytułowe: Radosław Pisarczyk

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Planujesz budowę na działce? Dowiedz się, jakie budynki możesz tam postawić
Planujesz budowę na działce? Dowiedz się, jakie budynki możesz tam postawić
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Marek

27-05-2020 12:51

W powyższym artykule napisał Pan: "... Na działce może znajdować się jedna altana ...". Regulamin ROD w § 41 określa "Dopuszczalne urządzenia" zaś nie ich liczbę. Chciałbym aby Pan podał podstawę prawną, z której jasno wynika że - jedna altanę (nie chodzi o jakieś domysły ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl