Logo
Logo

Woda na działce w ROD | Czy można mieć studnię lub beczki na deszczówkę?

Trudno wyobrazić sobie użytkowanie działki w ROD i uprawę roślin bez dostępu do wody, choć zdarzają się i takie sytuacje. Najczęściej ogrody działkowe posiadają sieć wodociągowa i każda działka jest wyposażona w ujęcie wody. Istnieją jednak także ogrody, gdzie działkowcy korzystają jedynie ze studni głębinowych, co w ostatnim czasie okazuje się być problemem prawnym. Jak uzyskać dostęp do wody na działce w ROD i jak ją oszczędzać?

Woda na działce a Regulamin ROD

Warto wiedzieć, że funkcjonowanie i przeznaczenie ROD, zasady korzystania z działki i jej zagospodarowania, a także obowiązki i prawa działkowców określa Regulamin ROD, będący obok Ustawy o ROD i Statutu PZD podstawowym zbiorem przepisów obowiązujących działkowców. Jest w nim również mowa o wyposażeniu ROD i działki w urządzenia doprowadzające wodę. W paragrafie 31, wymieniony jest katalog elementów stanowiących infrastrukturę ogrodów działkowych, a wśród nich znajdują się hydrofornie. Z kolei w paragrafie 41 regulaminu, znajdziemy zestaw dopuszczalnych elementów zagospodarowania działki i tam znajdziemy zapis, że działka może być wyposażona między innymi w sieć wodociągową, studnię czy zbiorniki wodne różnego rodzaju.

Ponadto, paragraf 76 wskazuje się, że w ROD posiadających sieć wodociągową, działkowiec może przyłączyć działkę do sieci wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządu ROD.

Zrozumienie zasad i kosztów korzystania z wody na działce ROD: Co mówi paragraf 77

Zasady korzystania z wody na działkach (np. z sieci wodociągowej) i koszty z tym związane omawia paragraf 77 regulaminu ROD, który wskazuje między innymi, że:

  • rozliczanie kosztów wody zużytej przez działkowca może odbywać się wyłącznie na zasadach ustalonych przez zarząd ROD i zatwierdzonych przez walne zebranie ROD.
  • opłatę za zużytą wodę uiszcza się według wskazań licznika po cenie ustalonej dla odbiorcy lub ryczałtowo według zasad ustalonych przez walne zebranie ROD.
  • koszty związane z dostawą wody do działek i eksploatacją sieci ogólnoogrodowej pokrywane są z odpowiedniej opłaty ogrodowej przeznaczonej na te cele.
  • stwierdzenie przez zarząd ROD pobierania wody przez działkowca poza wodomierzem, uznaje się za kradzież na szkodę ROD.

 

Źródła wody w ROD

Przeznaczeniem działek w ROD (obok wypoczynku) jest przede wszystkim uprawa warzyw, ziół, owoców, a także roślin ozdobnych. Łatwo wyobrazić sobie, że bez stałego dostępu do wody, szczególnie w okresie wiosenno-letnim jest to właściwie niemożliwe, bo sama woda deszczowa to za mało. Ogrody działkowe, które mają możliwości techniczne i finansowe wyposażone są zazwyczaj w studnie, hydrofor i własną sieć wodociągowa na terenie ogrodu lub ogrodowa instalacja wodna podłączona jest do wodnej sieci miejskiej czy gminnej, dzięki czemu każda działka posiada ujęcie wody (np. kran).

Wiele ogrodów nie posiada jednak takich udogodnień (względy techniczne, finansowe lub niekorzystne ukształtowaniem terenu) i działkowcy nie mają dostępu do wody, dlatego wspomagają się zwykle budową studni na działkach. Na działce z powodzeniem można stosować także wszelkiego rodzaju zbiorniki czy beczki na wodę deszczową (np. ustawiane przy rynnach) i jest to nawet zalecane w Otwartym Programie Klimatycznym PZD.

Działkowcy i właściciele ogrodów przydomowych mogą korzystać z dotacji miejskich na wykonanie instalacji zbierających i magazynujących „deszczówkę”, co jest nie tylko sposobem na podlewanie działki, ale też oszczędzania naturalnych zasobów wody.

 

Jakie studnie budują działkowcy w ROD?

Zarówno zarząd ROD na terenie ogrodu, jak i działkowiec na własnej działce, może więc przeprowadzić inwestycję polegającą na budowie studni, która nie tylko ułatwi prace, ale również zmniejszy koszty związane z nawadnianiem. Należy przy tym pamiętać, że wybór właściwej studni musi być uzależniony od poziomu wód, źródeł jakie występują na danym terenie oraz ich wydajności, i głębokości. Do wyboru zwykle mamy trzy rodzaje studni: wiercone, kopane oraz wąskorurowe, a każda z nich ma inną zasadą działania, wymaga innej głębokości głębokością i co najważniejsze – różni się kosztem budowy.

Studnie wiercone (tzw. głębinowe) wymagają dość dużych nakładów finansowych, uzyskania pozwoleń urzędowych oraz wynajęcia specjalistycznej firmy z odpowiednim sprzętem.

Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
Przeczytaj także
Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe

Na działkach popularne są więc studnie kopane, które można wykonać samodzielnie, przez co są one stosunkowo tanie. Zazwyczaj mają około 5 metrów głębokości i zbudowane są z betonowych kręgów. W tym przypadku jest możliwość pobierania tylko wody gruntowej, dlatego często jest ona zanieczyszczona i nadaje się jedynie do podlewania ogrodu. Aby jednak podlewać działkę bezpośrednio z węża, trzeba kupić i podłączyć pompę o odpowiedniej mocy.

Działkowcy dość często decydują się także na zajmującą niewiele miejsca studnię wąskorurową, potocznie nazywaną studnią abisyńską lub po prostu „abisynką”. Na powierzchni zakończona jest ona charakterystycznym, dużym kranem i dźwignią, przy pomocy której pompuje się ręcznie wodę przez rurę z filtrem, który oczyszcza ją z zabrudzeń. „Abisynka” ma zwykle głębokość do 10 metrów i jest możliwość podłączenia do niej pompy ssącej. Taki rodzaj pompy sprawdza się niestety tylko przy pracach, które nie wymagają dużej wydajności i większych ilości wody.

Źródło: Studnia - zrób to sam / Youtube

 

Studnia na działce a prawo

Działkowcy budują zwykle na swoich działkach studnie kopane i jeszcze do niedawna nie musieli martwić się przepisami czy koniecznością uzyskania pozwolenia na takie urządzenia. Prawo wodne zezwala na wykonanie studni o głębokości do 30 m i pobór z niej wód do 5 m³ na dobę (tzw. zwykłe korzystanie) bez pozwolenia wodnoprawnego. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku budowy „abisynki” niezbędne jest dokonanie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. W przypadku budowy innych studni o większej wydajności pozwolenie takie należy uzyskać.

Urzędy uznały jednak, że choć użytkowanie studni na działkach reguluje Prawo wodne z 2017 r., to przepis ten dotyczy jedynie osób, będących właścicielami działek, na których usytuowane są „abisynki”. Działki w ROD są dzierżawą, a nie własnością, uznano więc dzierżawcy nie mogą korzystać z tego przepisu i potrzebują pozwolenia wodno-prawnego. Uzyskanie takiego dokumentu jest trudne i działkowcy w praktyce się o nie go nie ubiegają.

Przedstawiciele PZD ze wsparciem posłów z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów wystąpili więc w 2019 roku o zmianę tych regulacji do Ministerstwa Infrastruktury i miejmy nadzieję, że wszystko zakończy się pomyślnie dla działkowców. Warto więc sprawdzić przed wybudowaniem i korzystaniem ze studni na działce w ROD, jakie panują w danym momencie przepisy i czy wymagane są jakiekolwiek zezwolenia.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: ldprod, REMINDFILMS, dima_pics / AdobeStock

Autor
Woda na działce w ROD | Czy można mieć studnię lub beczki na deszczówkę?
Woda na działce w ROD | Czy można mieć studnię lub beczki na deszczówkę?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

14-02-2024 16:43

Komentarz dodany przez Conrad: Dwie zasadnicze uwagi ! Przywołane paragrafy Regulaminu ROD dotyczą PZD. W Polsce ok. 6% ROD zarządzanych jest przez inne stowarzyszenia. Tam regulacje regulaminowe mogą być nieco inne. Już jesteśmy dalej, nie musimy mieć tylko nadziei. W sierpniu 2023 ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl