Logo
Logo

Studnia głębinowa w ogrodzie | Czy warto wiercić? Czy zrobić to samemu? Jaką wybrać?

Studnie głębinowe kopane są przede wszystkim w miejscach, gdzie nie ma innej możliwości podłączenia wody do nieruchomości. Jednak coraz częściej na taką inwestycję decydują się również osoby, które mają inne opcje na doprowadzenie wody. Wykopanie studni głębinowej jest dość drogie, ale potem woda jest darmowa, więc w perspektywie kilku lat inwestycja nie tylko się zwraca, ale i przynosi spore oszczędności, zwłaszcza że ceny wody z roku na rok rosną. Jak działa studnia głębinowa? Czy warto mieć własną studnię? Jakie formalności trzeba załatwić, aby wykopać studnię głębinową?

Spis treści
Czym jest studnia głębinowa? Jak działa? Dlaczego warto mieć w ogrodzie studnię głębinową? Ile kosztuje wiercenie? Czy opłaca się mieć własną studnię? Rodzaje studni Formalności związane z wierceniem studni

Czym jest studnia głębinowa? Jak działa?

Przydomowa studnia głębinowa to sposób na alternatywne lub uzupełniające źródło wody. Na wielu działkach, zwłaszcza tych położonych na peryferiach miast nie ma możliwości podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej lub ze względu na odległość nie jest to opłacalne. W takiej sytuacji studnia głębinowa to najlepsze rozwiązanie.

Studnia głębinowa to pionowe ujęcie wód podziemnych, a jej głębokość może wynosić nawet 70 metrów, dzięki czemu sięga do głębszych warstw wodonośnych. Woda pobierana jest za pomocą pompy głębinowej, która zanurzona jest głęboko w studni. Dzięki temu po odkręceniu kranu w domu ciśnienie powietrza przepycha wodę do punktu odbioru.

Dlaczego warto mieć w ogrodzie studnię głębinową?

Przede wszystkim to doskonałe rozwiązanie, gdy mamy do wyboru podłączenie się do instalacji wodociągowej lub stworzenie studni głębinowej. Przy znacznej odległości domu od instalacji, cena pierwszego rozwiązania często jest porównywalna do kosztów budowy studni. Przy czym woda ze studni jest całkowicie za darmo, więc z czasem inwestycja się zwraca i przynosi znaczne oszczędności. To też doskonały sposób na pozyskiwanie wody do odlewania trawnika, uzupełniania basenu lub na wypadek braku wody z wodociągów.

Ile kosztuje wiercenie? Czy opłaca się mieć własną studnię?

Cena studni głębinowej może wahać się od 3 do 15 tysięcy złotych. Wszystko zależy od wybranych materiałów, głębokości, usytuowania i cen robocizny. Na koszt studni głębinowej składa się:

 • cena odwiertu i montażu,
 • koszt zakupu pompy głębinowej
 • i cena zbiornika hydroforowego.

Trzeba przy tym pamiętać, że chociaż woda w studni jest za darmo, to wzrasta koszt prądu, który jest niezbędny do działania pompy. Jest on jednak dużo niższy niż koszt wody dla przeciętnej rodziny, zwłaszcza przy stale rosnących cenach. Trzeba też wziąć pod uwagę nie tylko zużycie wody przez domowników, ale możliwość nalewania wody do basenu, czy podlewania ogrodu. Praktyka pokazuje, że średnio koszt studni głębinowej zwraca się po około 2 latach, a późniejsze, niskie koszty związane z jej eksploatacją pozwalają na duże oszczędności. Trzeba pamiętać, że jest to duża inwestycja, ale przy wyborze sposobu pozyskiwania wody na nowej posesji, której nie ma podłączenia do wodociągów, na pewno warto ją rozważyć.

Źródło: Mateusz Rudyk / Youtube

 

Rodzaje studni

Dostępne są 3 rodzaje studni głębinowych, a każdą z nich można zastosować na prywatnej posesji.

 1. Studnia głębinowa – wiercona specjalnym wiertłem na głębokość od 12 do 60 metrów. Dociera do głębokich warstw wodonośnych, a woda po odpowiedniej filtracji nadaje się do spożycia.

 2. Studnia kręgowa – kopana ręcznie i wykonana z kręgów betonowych. Woda obierana jest z płytkich warstw gleby, więc nie nadaje się do spożycia. Idealne rozwiązanie, gdy wodę ze studni chce się wykorzystać do podlewania ogrodu, czy wypełnienia basenu.

 3. Studnia abisyńska – w grunt wkręca się pionową rurę, która jest dość wąska. To oznacza, że woda nie nadaje się do spożycia, ale może być wykorzystana do prac w ogrodzie. Wadą jest niska wydajność.

Jak widać, chcąc pozyskać wodę pitną, trzeba zdecydować się na wiercenie studni głębinowej, gdyż tylko ona zapewnia dostęp do wody zdatnej do spożycia.

Fot. sharain / AdobeStock

Formalności związane z wierceniem studni

Wiercenie studni głębinowej nie wymaga wielu formalności, ale może być niezbędne uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Jest ono konieczne, gdy głębokość studni jest większa niż 30 metrów, a wydajność jest większa niż 5 m³/godzinę.

Wiercenie studni a prawo budowlane

Wiercenie studni głębinowej nie wymaga zezwolenia ani nawet zgłoszenia. Jednak trzeba przestrzegać prawa budowlanego, a szczególnie odległości studni od innych zabudowań:

 • co najmniej 5 metrów od granicy posesji;
 • minimum 7,5 metra od przydrożnego rowu;
 • minimum 15 metrów od budynków inwentarskich, szamba, kompostowników, silosów i zbiorników na gnojowicę;
 • minimum 30 metrów od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, jeśli są oczyszczane biologiczne i 70 metrów, jeśli nie są oczyszczane biologicznie;
 • co najmniej 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: sharain, schulzie / AdobeStock

Autor
Studnia głębinowa w ogrodzie | Czy warto wiercić? Czy zrobić to samemu? Jaką wybrać?
Studnia głębinowa w ogrodzie | Czy warto wiercić? Czy zrobić to samemu? Jaką wybrać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_woda_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI