Dlaczego prawo do wody jest tak ważne dla działkowców?
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przepisów jest ten dotyczący korzystania z wody. Działkowcy, którzy korzystają z ręcznych ujęć wody, takich jak abisynki czy studnie abisyńskie, mogą zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł.
Kto naprawdę ryzykuje? Różnice między dzierżawcami a właścicielami działek.
Prawo wodne z 2017 r. określa zasady korzystania z tego typu studni. Zgodnie z nim, pobieranie wody do 5 m3 dziennie z takich ujęć jest traktowane jako standardowe korzystanie z wód, co nie wymaga specjalnego pozwolenia. Jednakże, ta regulacja dotyczy wyłącznie osób, które są właścicielami terenów, na których znajdują się abisynki.
Jednak działkowcy, nie będąc właścicielami gruntu, muszą uzyskać specjalne pozwolenie wodno-prawne, aby korzystać z abisynki. Co więcej, wszystkie abisynki powstałe po 1975 roku bez odpowiedniego zezwolenia są uważane za nielegalne.
Jak Polski Związek Działkowców walczy o prawa działkowców?
Polski Związek Działkowców nie pozostaje obojętny na problemy działkowców. Organizacja apeluje o zmianę przepisów, aby ułatwić działkowcom korzystanie z ręcznych ujęć wody.
Nielegalne studnie: Jakie są realne konsekwencje dla właścicieli działek?
Podsumowanie
Działkowcy, chociaż korzystają z gruntu, muszą przestrzegać wielu regulacji prawnych. Niedostosowanie się do nich może skutkować wysokimi karami, zwłaszcza w kwestii korzystania z wody. Polski Związek Działkowców apeluje o zmianę przepisów, aby ułatwić działkowcom korzystanie z ręcznych ujęć wody. Poza tym istnieją liczne inne regulacje, które działkowcy muszą przestrzegać, dotyczące m.in. hodowli pszczół, budowy altan czy sadzenia drzew.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: annacovic / Adobe Stock