Logo
Logo

Wysokie kary za nielegalne studnie | Prawo wodne i jego konsekwencje dla właścicieli działek ROD

Nielegalne studnie na działkach ROD stały się gorącym tematem wśród działkowców. Nowe przepisy prawne wprowadzają wysokie kary za nieprzestrzeganie regulacji dotyczących korzystania z wody. Czy Twoja studnia jest legalna? Jakie kroki podjąć, aby uniknąć konsekwencji? Oto kompleksowy przewodnik po nowym prawie wodnym i jego wpływie na właścicieli działek ROD.

Spis treści
Czy na działce ród można wykopać studnię głębinową? Czy abisynki są legalne? Kto może mieć taką studnię? O co ten spór? Czym jest abisynka? Jak wygląda i jak działa? Apel Polskiego Związku Działkowców Co na ten temat mówią media?

Dlaczego prawo do wody jest tak ważne dla działkowców?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przepisów jest ten dotyczący korzystania z wody. Działkowcy, którzy korzystają z ręcznych ujęć wody, takich jak abisynki czy studnie abisyńskie, mogą zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł.

Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie.

Kto naprawdę ryzykuje? Różnice między dzierżawcami a właścicielami działek.

Prawo wodne z 2017 r. określa zasady korzystania z tego typu studni. Zgodnie z nim, pobieranie wody do 5 m3 dziennie z takich ujęć jest traktowane jako standardowe korzystanie z wód, co nie wymaga specjalnego pozwolenia. Jednakże, ta regulacja dotyczy wyłącznie osób, które są właścicielami terenów, na których znajdują się abisynki.

Jednak działkowcy, nie będąc właścicielami gruntu, muszą uzyskać specjalne pozwolenie wodno-prawne, aby korzystać z abisynki. Co więcej, wszystkie abisynki powstałe po 1975 roku bez odpowiedniego zezwolenia są uważane za nielegalne.

Studnia abisyńska - abisynka
Fot. Manco Capac / CC BY-SA 3.0 Link
Studnia abisyńska (abisynka) – studnia rurowa wbijana lub wkręcana, służąca do wydobywania niewielkiej ilości wody z głębokości 5-7 m.

Jak Polski Związek Działkowców walczy o prawa działkowców?

Polski Związek Działkowców nie pozostaje obojętny na problemy działkowców. Organizacja apeluje o zmianę przepisów, aby ułatwić działkowcom korzystanie z ręcznych ujęć wody.

Prawo traktuje to jako wykroczenie, więc grozi za to kara grzywny, a nawet aresztu – mówi Bartłomiej Piech, dyrektor biura prawnego Polskiego Związku Działkowców (PZD).

 

Nielegalne studnie: Jakie są realne konsekwencje dla właścicieli działek?

RSW + GC kontra Normandia / YouTube

Podsumowanie

Działkowcy, chociaż korzystają z gruntu, muszą przestrzegać wielu regulacji prawnych. Niedostosowanie się do nich może skutkować wysokimi karami, zwłaszcza w kwestii korzystania z wody. Polski Związek Działkowców apeluje o zmianę przepisów, aby ułatwić działkowcom korzystanie z ręcznych ujęć wody. Poza tym istnieją liczne inne regulacje, które działkowcy muszą przestrzegać, dotyczące m.in. hodowli pszczół, budowy altan czy sadzenia drzew.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: annacovic / Adobe Stock

Autor
Wysokie kary za nielegalne studnie | Prawo wodne i jego konsekwencje dla właścicieli działek ROD
Wysokie kary za nielegalne studnie | Prawo wodne i jego konsekwencje dla właścicieli działek ROD
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl