Logo
Logo

Krok po kroku: Twój przewodnik po zakupie działki w ROD

Marzysz o własnym kawałku zieleni, gdzie możesz odpocząć od miejskiego zgiełku, uprawiać rośliny i spędzać czas z rodziną? Rodzinne Ogrody Działkowe stają się coraz bardziej popularne wśród różnych pokoleń. Dowiedz się, jak znaleźć i zakupić idealną działkę dla siebie, jakie są koszty związane z jej zakupem i kto może stać się jej właścicielem.

Spis treści
Od czego zacząć zakup działki? Jak nabyć prawo do działki? O czym należy pamiętać przy zakupie działki? Jakie są ceny działek?

Gdzie szukać idealnej działki w ROD?

Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) należą do Polskiego Związku Działkowców (PZD). W Polsce obecnie jest prawie 5000 rodzinnych ogrodów działkowych. Zajmują one powierzchnię blisko 44 tysięcy ha. W polskich ogrodach działkowych jest około 966 tysięcy zagospodarowanych działek. Ponieważ działka jest przydzielana rodzinie, która w Polsce liczy zazwyczaj cztery osoby, przyjmuje się, że z działek korzysta blisko 4 miliony osób!

Każdym ogrodem kieruje zarząd, który wybierany jest przez działkowców na walnym zebraniu i to on zarządza sprawami ogrodu oraz zajmuje się przeprowadzaniem procedury uzyskiwania przez działkowców prawa użytkowania działek. Z tego względu, jeśli jesteśmy zainteresowani użytkowaniem działki powinniśmy poszukać kontaktu z danym zarządem i zapytać o ewentualne wolne działki w ogrodzie, który nas interesuje.

 

Zwykle kontakt do zarządu wywieszony jest na tablicach informacyjnych w ogrodach działkowych, a jeśli go nie ma, można zwrócić się do Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców (jest ich 26 w całym kraju) o pomoc w skontaktowaniu się z konkretnym ogrodem.

Inny sposobem jest przejęcie działki od działkowca, który chce ją sprzedać. W takim przypadku najlepiej poszukać ogłoszeń (także w internecie), popytać znajomych. Dobrym sposobem poszukiwania działki jest wybranie się na spacer w sezonie działkowym po interesującym nas ogrodzie/ogrodach, obejrzenie ogródka i odwiedzenie zarządu z pytaniami o wolne, opuszczone, zaniedbane kwatery.

Można także poprosić w biurze zarządu o wpisanie na listę oczekujących na działkę i zostawić kontakt do siebie. Zdarza się, że w trakcie sezonu nagle jakaś działka stanie się wolna. Oczywiście należy pamiętać, że po uzyskaniu prawa do działki, działkowca obowiązują także opłaty ogrodowe, także składka dla członków stowarzyszenia.

Jak znaleźć działkę dla siebie?

  • Średnie ceny działek w różnych regionach Polski: Ceny działek w ROD mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Na przykład, działki położone bliżej dużych miast, takich jak Warszawa czy Kraków, mogą być droższe niż te w mniejszych miejscowościach. Warto zwrócić uwagę na oferty w okolicach mniejszych miasteczek, gdzie ceny mogą być bardziej przystępne, a otoczenie równie malownicze.

  • Najpopularniejsze lokalizacje: Wśród działkowców popularne są tereny zlokalizowane w pobliżu lasów, jezior czy rzek. Takie miejsca oferują nie tylko piękne widoki, ale także możliwość aktywnego wypoczynku, takiego jak wędkowanie czy spacery w lesie.

Czy każdy może zostać właścicielem działki w ROD?

Najczęstszą formą uzyskania prawa użytkowania działki jest przeniesienie prawa do działki (działkowiec przenosi swoje prawo do działki podpisując umowę z osobą zainteresowaną nabyciem tego prawa) lub umowa dzierżawy działkowej (podpisywana z zarządem ROD – możliwe tylko wówczas, gdy w ogrodzie jest wolna działka). Najczęstszą i najpopularniejsza formą jest obecnie przeniesienie prawa do działki, czyli po prostu przejęcie (odkupienie) działki od innego działkowca, który chce się jej pozbyć.

Ważne!
Działkowcem może zostać jedynie osoba pełnoletnia, posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Należy pamiętać, że działkę (grunt) jedynie dzierżawimy, a własnością działkowca są tylko nasadzenia i naniesienia na działce. Ponadto, prawo do użytkowania działki nie podlega prawu spadkowemu (dziedziczeniu), a kwestie te są uregulowane w ustawie o ROD.

► Więcej w artykule: Jak zostać działkowcem?

Działka ROD fot. Christina Kohnen - Fotolia
Fot. Christina Kohnen / Fotolia

Kto może nabyć prawo do działki?

  • Dokumenty potrzebne do zakupu działki: Aby stać się właścicielem działki w ROD, potrzebujesz kilku kluczowych dokumentów. Do najważniejszych z nich należą dowód osobisty, potwierdzenie stałego miejsca zamieszkania w Polsce oraz, w niektórych przypadkach, rekomendacja od obecnego członka Polskiego Związku Działkowców.

  • Proces zakupu: Zakup działki w ROD zwykle rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniej oferty, następnie kontaktowania się z zarządem ogrodu działkowego w celu uzyskania wszystkich niezbędnych informacji. Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów i przedstawieniu wymaganych dokumentów, następuje podpisanie umowy i dokonanie opłaty za działkę.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Ile kosztuje własna działka w ROD?

W zależności od tego, w jaki sposób uzyskujemy prawo do działki (przeniesienie prawa do działki lub dzierżawa działkowa), możemy spotkać się z różnymi cenami działek. Jeśli przejmujemy działkę od innego działkowca i jest ona dobrze wyposażona (zadbana altana, uprawy itd.), to może ona kosztować nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Nie bez znaczenia jest też lokalizacja ogrodu działkowego – cicha, spokojna okolica z pewnością także wpłynie na wyższą cenę działki. Gdy jednak podpisujemy z zarządem umowę dzierżawy działkowej i korzystamy z tego, że zarząd dysponuje wolną działką w ogrodzie, zwykle zapłacimy nieco mniej (zwykle do kilku tysięcy złotych), ponieważ najczęściej działki takie nie są idealnie zagospodarowane.

Działki w centralnej Polsce, zwłaszcza w okolicach dużych miast, mogą kosztować znacznie więcej niż te na wschodzie czy zachodzie kraju. Warto również zwrócić uwagę na działki położone w górach, które, choć malownicze, mogą być trudniejsze w zagospodarowaniu z powodu ukształtowania terenu.

Cena działki w ROD zależy od wielu czynników, takich jak jej wielkość, lokalizacja, dostępność wody i prądu, a także od tego, czy na działce znajduje się już jakaś infrastruktura, np. altana czy domek.


Tekst i zdjęcie tytułowe: Radosław Pisarczyk

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Krok po kroku: Twój przewodnik po zakupie działki w ROD
Krok po kroku: Twój przewodnik po zakupie działki w ROD
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (20)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl