Czym jest dzierżawa działki i dlaczego jest tak ważna?
Zgodnie z zapisami ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD), działkowcy nie są właścicielami gruntu, a jedynie jego dzierżawcami. Są natomiast właścicielami nasadzeń oraz wszelkich naniesień na terenie działki (np. altany i innych elementów zagospodarowania działki wymienionych w regulaminie ROD). Należy więc pamiętać, że tzw. „kupno działki” oznacza nabycie prawa do jej użytkowania, a nie prawo do własności gruntu.
PRZECZYTAJ TAKŻE!
🔴 Jak zostać działkowcem?
🔴 Jak kupić działkę?
🔴 Porady prawne dotyczące nabywania działki
🔴 Wzory dokumentów
Czy prawo do użytkowania działki równa się jej własności?
Prawo do użytkowania działki nie podlega prawu spadkowemu (dziedziczeniu), a kwestie własności są uregulowane w ustawie o ROD (ustawa dostępna tutaj: Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych)
Artykuł 42. pkt. 1. ustawy wyjaśnia, iż w razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie przysługuje za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.
Ile działek może dzierżawić jedna osoba?
Warto także pamiętać, iż zgodnie z ustawą o ROD nie można użytkować dwóch działek, a prawo użytkowania działki może posiadać pełnoletnia osoba lub małżeństwo. Oznacza to, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości, by prawo użytkowania działki uzyskali wspólnie np. ojciec z synem, wnuczek z babcią, osoby w związku partnerskim itd.
Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: mister895/Depositphotos