Logo
Logo
26
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Chcesz kupić działkę w ROD? Sprawdź, gdzie szukać ogłoszeń!

W związku z ogromnym boomem na działki, Okręgowe Zarządy PZD starają się (w porozumieniu z zarządami ogrodów) prowadzić bazę wolnych działek (często zamieszczaną na stronach internetowych), jednak w dużych miastach brakuje obecnie wolnych działek pozostających w gestii zarządów ROD.

Bazy działek nie prowadzi Krajowy Zarząd PZD, jednak można korzystać ze strony internetowej PZD w celu uzyskania kontaktu do Okręgów (można znaleźć je tutaj: jednostki okręgowe PZD) lub innych informacji związanych z użytkowaniem działki.

Jak szukać wolnych działek w ROD?

Pierwszy sposób poszukiwań działki to zwrócenie się do konkretnego zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Najlepiej dowiedzieć się, kiedy dyżuruje zarząd lub znaleźć kontakt mailowy lub telefoniczny (np. na bramie ogrodu, na stronach internetowych ROD lub profilach FB) i zapytać o możliwość użytkowania działki. Obecnie prowadzone są nawet listy z zapisami na ewentualne wolne działki. Zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD ma miejsce, jeśli zarząd dysponuje wolną działką. W takim przypadku wszelkich formalności niezbędnych do nabycia prawa do działki dopełniamy w zarządzie i zawarta zostaje umowa dzierżawy działkowej.

Drugi, obecnie najczęściej stosowany sposób pozyskiwania działek to nabycie działki od innej osoby, czyli działkowca chcącego sprzedać działkę. W tym celu najlepiej popytać wśród znajomych, śledzić ogłoszenia w mediach, Internecie lub na tablicach ogłoszeniowych. Jeśli już znajdziemy działkę „na sprzedaż”, należy podpisać z działkowcem sprzedającym działkę umowę przeniesienia prawa do działki, a podpisy pod nią muszą być poświadczone notarialnie.

Całą procedurę i sposoby uzyskania prawa do użytkowania działki w ROD określa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku (link do przydatnych wzorów dokumentów)

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: donogl/Depositphotos


Komentarze

Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu