Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
29
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Chcesz kupić działkę w ROD? Sprawdź, gdzie szukać ogłoszeń!

W związku z ogromnym boomem na działki, Okręgowe Zarządy PZD starają się (w porozumieniu z zarządami ogrodów) prowadzić bazę wolnych działek (często zamieszczaną na stronach internetowych), jednak w dużych miastach brakuje obecnie wolnych działek pozostających w gestii zarządów ROD.

 

Bazy działek nie prowadzi Krajowy Zarząd PZD, jednak można korzystać ze strony internetowej PZD w celu uzyskania kontaktu do Okręgów (można znaleźć je tutaj: jednostki okręgowe PZD) lub innych informacji związanych z użytkowaniem działki.

Jak szukać wolnych działek w ROD?

Pierwszy sposób poszukiwań działki to zwrócenie się do konkretnego zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Najlepiej dowiedzieć się, kiedy dyżuruje zarząd lub znaleźć kontakt mailowy lub telefoniczny (np. na bramie ogrodu, na stronach internetowych ROD lub profilach FB) i zapytać o możliwość użytkowania działki. Obecnie prowadzone są nawet listy z zapisami na ewentualne wolne działki. Zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD ma miejsce, jeśli zarząd dysponuje wolną działką. W takim przypadku wszelkich formalności niezbędnych do nabycia prawa do działki dopełniamy w zarządzie i zawarta zostaje umowa dzierżawy działkowej.

Drugi, obecnie najczęściej stosowany sposób pozyskiwania działek to nabycie działki od innej osoby, czyli działkowca chcącego sprzedać działkę. W tym celu najlepiej popytać wśród znajomych, śledzić ogłoszenia w mediach, Internecie lub na tablicach ogłoszeniowych. Jeśli już znajdziemy działkę „na sprzedaż”, należy podpisać z działkowcem sprzedającym działkę umowę przeniesienia prawa do działki, a podpisy pod nią muszą być poświadczone notarialnie.

Całą procedurę i sposoby uzyskania prawa do użytkowania działki w ROD określa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku (link do przydatnych wzorów dokumentów)

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: donogl/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu