Logo
Logo

Chcesz kupić działkę w ROD? Sprawdź, gdzie szukać ogłoszeń!

W związku z ogromnym boomem na działki, Okręgowe Zarządy PZD starają się (w porozumieniu z zarządami ogrodów) prowadzić bazę wolnych działek (często zamieszczaną na stronach internetowych), jednak w dużych miastach brakuje obecnie wolnych działek pozostających w gestii zarządów ROD.

Bazy działek nie prowadzi Krajowy Zarząd PZD, jednak można korzystać ze strony internetowej PZD w celu uzyskania kontaktu do Okręgów (można znaleźć je tutaj: jednostki okręgowe PZD) lub innych informacji związanych z użytkowaniem działki.

Jak szukać wolnych działek w ROD?

Pierwszy sposób poszukiwań działki to zwrócenie się do konkretnego zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Najlepiej dowiedzieć się, kiedy dyżuruje zarząd lub znaleźć kontakt mailowy lub telefoniczny (np. na bramie ogrodu, na stronach internetowych ROD lub profilach FB) i zapytać o możliwość użytkowania działki. Obecnie prowadzone są nawet listy z zapisami na ewentualne wolne działki. Zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD ma miejsce, jeśli zarząd dysponuje wolną działką. W takim przypadku wszelkich formalności niezbędnych do nabycia prawa do działki dopełniamy w zarządzie i zawarta zostaje umowa dzierżawy działkowej.

Drugi, obecnie najczęściej stosowany sposób pozyskiwania działek to nabycie działki od innej osoby, czyli działkowca chcącego sprzedać działkę. W tym celu najlepiej popytać wśród znajomych, śledzić ogłoszenia w mediach, Internecie lub na tablicach ogłoszeniowych. Jeśli już znajdziemy działkę „na sprzedaż”, należy podpisać z działkowcem sprzedającym działkę umowę przeniesienia prawa do działki, a podpisy pod nią muszą być poświadczone notarialnie.

Całą procedurę i sposoby uzyskania prawa do użytkowania działki w ROD określa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku (link do przydatnych wzorów dokumentów)

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: donogl/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Chcesz kupić działkę w ROD? Sprawdź, gdzie szukać ogłoszeń!
Chcesz kupić działkę w ROD? Sprawdź, gdzie szukać ogłoszeń!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu