Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
29
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Chcesz kupić działkę w ROD? Sprawdź, gdzie szukać ogłoszeń!

W związku z ogromnym boomem na działki, Okręgowe Zarządy PZD starają się (w porozumieniu z zarządami ogrodów) prowadzić bazę wolnych działek (często zamieszczaną na stronach internetowych), jednak w dużych miastach brakuje obecnie wolnych działek pozostających w gestii zarządów ROD.

 

Bazy działek nie prowadzi Krajowy Zarząd PZD, jednak można korzystać ze strony internetowej PZD w celu uzyskania kontaktu do Okręgów (można znaleźć je tutaj: jednostki okręgowe PZD) lub innych informacji związanych z użytkowaniem działki.

Jak szukać wolnych działek w ROD?

Pierwszy sposób poszukiwań działki to zwrócenie się do konkretnego zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Najlepiej dowiedzieć się, kiedy dyżuruje zarząd lub znaleźć kontakt mailowy lub telefoniczny (np. na bramie ogrodu, na stronach internetowych ROD lub profilach FB) i zapytać o możliwość użytkowania działki. Obecnie prowadzone są nawet listy z zapisami na ewentualne wolne działki. Zawarcie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD ma miejsce, jeśli zarząd dysponuje wolną działką. W takim przypadku wszelkich formalności niezbędnych do nabycia prawa do działki dopełniamy w zarządzie i zawarta zostaje umowa dzierżawy działkowej.

Drugi, obecnie najczęściej stosowany sposób pozyskiwania działek to nabycie działki od innej osoby, czyli działkowca chcącego sprzedać działkę. W tym celu najlepiej popytać wśród znajomych, śledzić ogłoszenia w mediach, Internecie lub na tablicach ogłoszeniowych. Jeśli już znajdziemy działkę „na sprzedaż”, należy podpisać z działkowcem sprzedającym działkę umowę przeniesienia prawa do działki, a podpisy pod nią muszą być poświadczone notarialnie.

Całą procedurę i sposoby uzyskania prawa do użytkowania działki w ROD określa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku (link do przydatnych wzorów dokumentów)

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: donogl/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!