Logo
Logo

Podłączanie prądu na działce w ROD – krok po kroku, jak unikać błędów i nieporozumień?

Współczesne działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym (ROD) to nie tylko miejsce wypoczynku i uprawy roślin, ale coraz częściej także niewielkie oazy technologiczne, w których prąd staje się nieodzownym elementem. Wyobraź sobie ciepłe letnie wieczory z oświetleniem w altance, chłodne jesienne dni z grzejnikiem elektrycznym czy prace w ogrodzie przy dźwiękach ulubionej muzyki z radia. Brzmi kusząco? Zanim jednak zdecydujesz się na podłączenie prądu na swojej działce, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jakie formalności musisz spełnić? Czy są jakieś przepisy, które musisz przestrzegać? Jakie są koszty takiego przedsięwzięcia? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o prądzie w ROD.

Spis treści
Jak doprowadzić prąd do działki ROD? Kto i jak nalicza koszty za prąd na działce? Kto zakłada sieć energetyczną na działce?

Jak podłączyć prąd na działce w ROD?

Jeśli tylko na terenie ogrodu działkowego funkcjonuje wewnętrzna sieć energetyczna (elektryczna), zasady przyłączenia prądu reguluje regulamin ROD. W § 76 „Zasady przyłączenia do sieci” znajdziemy informację, iż w ROD posiadających sieć wodociągową, kanalizacyjną lub elektryczną działkowiec może przyłączyć działkę do sieci wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządu ROD.

W większości ogrodów działkowych istnieją sieci elektryczne i zazwyczaj na wewnętrznych alejach ogrodowych lub przed działkami znajdują się podliczniki i urządzenia umożliwiające działkowcom podłączenie prądu u siebie na działce (w altanie).

W wielu ogrodach można skorzystać z pomocy elektryka ogrodowego, a jeśli ogród nie ma takiej osoby, działkowiec podłącza prąd na swojej działce własnymi siłami.

Koszty korzystania z prądu na działce

Warto także znać zasady i sposób naliczania kosztów za korzystanie z prądu w ROD. Tę kwestię także wyjaśnia regulamin ROD w § 78 i znajdziemy tam informację, że:

  • korzystanie z energii elektrycznej przez działkowca może odbywać się wyłącznie na zasadach uchwalonych przez walne zebranie ROD i zgodnych z obowiązującymi w PZD.
  • koszty dostawy energii do działek oraz eksploatacji sieci ogólnoogrodowej, pokrywane są z odpowiedniej opłaty ogrodowej przeznaczonej na te cele.
  • opłaty za energię elektryczną uiszcza się według wskazań podlicznika po cenie ustalonej przez zakład energetyczny w terminach wyznaczonych przez zarząd ROD.
  • jeśli zarząd ROD stwierdzi pobieranie przez działkowca energii elektrycznej poza licznikiem, uznaje się to za kradzież na szkodę ROD.

Kto finansuje sieć energetyczną w ROD?

Jeśli w ROD nie ma sieci energetycznej, a jest techniczna możliwość elektryfikacji, konieczne jest przeprowadzenie potrzebnej inwestycji. W takiej sytuacji zarząd ROD może sfinansować przedsięwzięcie ze środków ogrodowych lub zwrócić się z wnioskiem o dotację lub pożyczkę do okręgowego zarządu PZD lub do jednostki krajowej PZD.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: Voyagerix/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Podłączanie prądu na działce w ROD – krok po kroku, jak unikać błędów i nieporozumień?
Podłączanie prądu na działce w ROD – krok po kroku, jak unikać błędów i nieporozumień?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

27-03-2024 18:13

Komentarz dodany przez Jaroslaw Łabęcki: Jeżeli działkowcy wykonają linię kablowa i 10 przyłączeń (zabezpieczeń z podlicznikami) na własny koszt tylko za zgodą Zarządu. To czyja jest własność inwestycji?

19-03-2024 15:12

Komentarz dodany przez Tadeusz: Czy każdy działkowicz musi się zgodzić na podłączenie prądu do swojej działki ? Skoro ma nową linię na alejce i podłączenie do altany z planami z przed 5 lat . Inwestycja była wykonana przez Tauron.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl