Logo
Logo

Jak zmniejszyć zużycie prądu w ogrodzie? Podpowiadamy!

Ciepłe miesiące to czas, kiedy wiele godzin spędzamy w przydomowych ogródkach. To znakomite miejsca relaksu, a także zabawy dla najmłodszych. Inwestując w nowe rozwiązania do swojego ogrodu powinniśmy pamiętać o tym, że urządzenia elektryczne pobierając prąd, zwiększają nasze rachunki za energię elektryczną. Co zrobić, by mieć piękny ogród, a jednocześnie nie zwiększyć nadmiernie wysokości rachunków za prąd?

Bez względu na to, czy ogród jest dla nas miejscem, w którym jadamy rodzinne posiłki i bawimy się z dziećmi, czy też wolimy zajmować się roślinami albo uprawą warzyw, w okresie letnim zazwyczaj chętnie inwestujemy w nowe sprzęty, nasiona albo oświetlenie ogrodowe. Bez wątpienia pięknie podświetlone rośliny, oczka wodne albo tarasy sprawiają, że jeszcze chętniej spędzamy tam czas. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, że każda dodatkowa godzina działającego oświetlenia, pomp do fontann i innych urządzeń elektrycznych, to dodatkowe kwoty na rachunku za prąd. Warto więc rozsądnie przemyśleć nie tylko swoje zakupy, ale również sposób użytkowania sprzętów.

Temat podwyżek cen prądu obecny jest już nie tylko w debacie publicznej i mediach, ale również w naszej codzienności, sprawiając, że wielu z nas zastanawia się nad tym, jak skutecznie obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną.

W obecnej sytuacji rosnących cen paliw, agresji Rosji na Ukrainę, inflacji i kosztów CO2 ceny energii rosną na całym świecie. To duże obciążenie dla obywateli i firm, ale nie idą za nim nadzwyczajne korzyści dla branży energetycznej. Energia elektryczna z pewnością będzie droższa w 2023 roku, dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy – producenci węgla, spółki energetyczne i odbiorcy energii – podchodzili do tego tematu odpowiedzialnie i solidarnie. Już teraz warto więc racjonalnie podchodzić do zużycia energii i po prostu zacząć ją oszczędzać, dzięki temu podwyżki będą mniej odczuwalne – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.


Liczy się Twoja Energia / YouTube


Jak oszczędzać na prądzie w ogrodzie? Oto kilka wskazówek

  • Oświetlenie solarne – to jedna z opcji, która jest zdecydowanie najtańsza w eksploatacji. Małe lampki solarne to piękna ozdoba, która nie pobiera prądu i nie musi być wpięta do instalacji elektrycznej. Co za tym idzie, nie zwiększają wysokości rachunków za prąd, a potrafią świecić przez wiele godzin. Warto również pamiętać o innej kwestii praktycznej – brak konieczności podłączenia do instalacji nie zmusza nas to dopinania dodatkowych kabli, przez które czasem musimy kopać dziury w trawnikach wokół posadzonych już roślin. Lampy solarne dają nam pełną wolność – jeśli znudzi nam się ich lokalizacja, wystarczy przestawić w inne miejsce!

  • Jeśli jednak mamy już odpowiednio przygotowaną instalację i zależy nam na tradycyjnym oświetleniu, warto zastosować źródła światła typu LED. Jak wynika z analizy przygotowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. zużycie energii rocznie przy świeceniu średnio 3 h dziennie dla 10 źródeł światła typu halogen kosztuje nas średnio rocznie 262,80 zł. Przy tym samym czasie użytkowania LED-ów, zapłacimy jedynie 35,04 zł. Jest to więc prosta, ale niezwykle ważna zmiana, która w znacznym stopniu może wpłynąć na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną.

  • Jeśli używamy w domu klimatyzacji, warto zasłonić również taras, by słońce nie dogrzewało dodatkowo pomieszczeń – możemy to zrobić za pomocą klasycznej markizy czy chociażby parasola. Jednak bardzo dobrze sprawdzą się również rośliny, które zapewnią cień, a przy tym ożywią widok.

  • Warto również „z głową” planować czynności, które wymagają użycia urządzeń ogrodowych i w tym kontekście wybrać kosiarkę/podkaszarkę etc., które z jednej strony spełnią nasze potrzeby, z drugiej jednak nie będą zbyt mocne, ponieważ wówczas spowodują niepotrzebne zużycie prądu. Co więcej, jak wynika z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., jeśli będziemy kosić trawnik raz w miesiącu, zamiast raz w tygodniu, zaoszczędzimy około 23 zł rocznie.

  • Kolejnym skutecznym sposobem regulacji wysokości rachunków za prąd jest automatyzacja oświetlenia, np. instalacja czujników ruchu albo włączników godzinowych, które same wyłączą i włączą oświetlenie.

  • W tym kontekście warto również pamiętać o zasadzie, że sprzęty powinny zużywać prąd, tylko wtedy, kiedy faktycznie nam służą i jest to potrzebne. Dotyczy to np. działającej fontanny ogrodowej czy podświetlenia roślin – jeśli w danym momencie nie ma nas w domu albo nie korzystamy z ogrodu, takie „benefity” są zupełnie zbędne, a generują tylko niepotrzebne zużycie energii elektrycznej i podnoszą wysokość naszych rachunków za prąd.

  • A jeszcze więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, która prezentuje możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.


Źródło: materiały prasowe kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, zdjęcie tytułowe: frkotou / Pixabay

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz