10 zakazów na działce ROD, o których musisz wiedzieć! Nie popełnij tych błędów!

Czego nie można robić na działkach w ROD fot. mbroms - Fotolia

Każdy z nas marzy o własnym kawałku ziemi, gdzie można odpocząć, zrelaksować się i cieszyć bliskością natury. Działka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym (ROD) to miejsce, które dla wielu stało się azylem i przestrzenią do realizacji ogrodniczych pasji. Jednak posiadanie działki to nie tylko przyjemności, ale także pewne obowiązki i ograniczenia. Czy wiesz, jakie zasady obowiązują w ROD? Czego absolutnie nie wolno robić na działce? Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania tych zasad? Zanim zaczniesz korzystać z uroków swojego zielonego zakątka, zanurz się w tym artykule i dowiedz się, jak unikać typowych błędów i nieporozumień.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
82
Spis treści
Jak prawidłowo korzystać z działki w ROD? Jak dbać o działkę, aby nie naruszyć regulaminu? Jakie środki ochrony roślin są dozwolone na działce? Jakie zwierzęta możesz hodować na działce w ROD? Jakie rośliny są zakazane na działce w ROD?

Co rozumiemy przez "właściwą funkcję" działki?

Najwięcej wytycznych zawartych w regulaminie ROD oraz w ustawie dotyczy sposobu korzystania z działki, jej zagospodarowania oraz zachowania na terenie ROD.

Kluczowe obostrzenia w tej materii to przede wszystkim całkowity zakaz prowadzenia na działce działalności gospodarczej oraz innej działalności zarobkowej lub wynajmowania części lub całej działki.

 

Ponadto, działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania (czyli stałego przebywania na niej z zamieram skupienia i realizacji swoich spraw życiowych), a altana działkowa na terenie działki nie jest obiektem mieszkalnym i przebywanie w niej nie może być podstawą do urzędowego potwierdzania czasowego, bądź stałego pobytu.

Użytkowanie działki zgodnie z regulaminem

Oprócz ustawowych wskazań związanych z wykorzystaniem działki, trzeba brać pod uwagę wytyczne regulaminu związane z kwestiami porządkowymi, czy uprawą działki lub zasadami współżycia społecznego. Czego nie wolno robić działkowcowi oraz osobom znajdującym się na terenie ROD i działek?

Działkowcom oraz osobom znajdującym się na terenie ROD zabrania się w szczególności:

  • zanieczyszczania działek, alejek, dróg, rowów melioracyjnych, terenów przylegających do działki oraz otoczenia ogrodu wszelkimi odpadami, w tym pochodzącymi z działki, np. gałęzie, chwasty

  • wrzucania do ogrodowych pojemników na śmieci części roślin oraz nie pochodzących z działki odpadów komunalnych 

  • gromadzenia i przechowywania na działce przedmiotów niepotrzebnych do uprawy (korzystania z działki), a obniżających jej estetyczny wygląd, a także wszelkich odpadów, w tym nie pochodzących z działki 

  • stawiania szop, komórek, toalet wolnostojących itp.

  • spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych 

  • wjazdu na teren ROD osobowymi pojazdami mechanicznymi oraz hodowli gołębi bez zgody walnego zebrania ROD 

  • parkowania na terenie ROD, poza wyznaczonymi do tego celu miejscami postojowymi, wszelkich pojazdów mechanicznych bez zgody walnego zebrania ROD 

  • mycia i naprawiania na terenie ROD – także na miejscach postojowych – wszelkich pojazdów mechanicznych 

  • polowania, detonowania petard i innych ładunków wybuchowych oraz strzelania z wszelkiej broni, w tym także z pneumatycznej, na terenie ROD

  • wprowadzania i trzymania na terenie ROD psów bez smyczy i kagańca oraz stałego utrzymywania kotów i psów na działce 

  • naruszania, zmieniania infrastruktury ogrodowej, a w szczególności budowania bram i furtek w ogrodzeniu zewnętrznym

  • sadzenia, a także usuwania lub przycinania drzew i krzewów na terenach ogólnych ROD lub na innych działkach (z wyjątkiem przypadków określonych w regulaminie) 

  • prowadzenia na działce uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym 

  • wstępu na inną działkę pod nieobecność jej użytkownika lub jego rodziny

Regulamin mówi również o tym, że działkowiec powinien tak korzystać z działki, aby nie stwarzać zagrożeń lub utrudnień w korzystaniu z działek przez sąsiadów. Przepisy nie mówią wprost, iż na działce nie można grillować lub organizować ognisk, jednakże muszą być zachowane wszelkie wymogi przepisów przeciwpożarowych oraz zasad współżycia społecznego.

► Więcej informacji znajdziesz w artykule: Prawa i obowiązki działkowca ROD

Ochrona roślin – jakie są ograniczenia stosowania środków chemicznych na ROD?

Przepisy wspominają również o właściwym stosowaniu i doborze środków ochrony roślin, które powinny być używane (po poinformowaniu o tym sąsiadów) zgodnie z zaleceniami na opakowaniach.

Ponadto na działce w ROD, zaleca się, by stosować głównie preparaty naturalne lub biologiczne.

Należy pamiętać, że nieodpowiedzialnie stosowane środki ochrony roślin mogą szkodzić otoczeniu (ludziom, pszczołom, środowisku) i samym osobom je stosującym.

Wszelkie zabiegi wykonywać więc można tylko preparatami dopuszczonymi do obrotu handlowego w naszym kraju i tylko w przypadku, gdy możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa dla ludzi i upraw na własnej i sąsiednich działkach.

Gołębnik na działce zoosnow Pixabay Fot. zoosnow/Pixabay

Zwierzęta hodowlane na działce

Zgodnie z regulaminem, na działce, z zachowaniem odpowiednich warunków sanitarnych, można hodować gołębie kury i króliki, których dopuszczalną liczbę określa zarząd ROD. Hodowla gołębi wymaga zgody walnego zebrania, nie można więc samowolnie zainstalować sobie gołębnika na altanie.

Osobną sprawą jest hodowla pszczół, która wymaga zgody walnego zebrania i może być prowadzona tylko przez koło pszczelarzy w zbiorowej (wydzielonej z terenu wspólnego ROD) pasiece, otoczonej żywopłotem lub ekranem o wysokości 3 m.

Zabronione uprawy roślin

Zakaz uprawy określonych roślin wynika wprost z prawa obowiązującego na terenie Polski. Dlatego też, na działce w ROD zabroniona jest np. hodowla maku, konopi indyjskich oraz innych roślin, m.in. inwazyjnych, których uprawy zakazuje prawo.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: mbroms / Fotolia

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
29-08-2023 13:04
Komentarz dodany przez Ewelina Musiał: A co z papugami? Sąsiad postawił wolierę bez pozwolenia i umieścił tam papugi, które skrzeczą od rana do nocy. Nie konsultował tego z prezesem, nie było żadnego zebrania.
Gość Radecka
25-04-2023 13:39
Zakładając kamerkę, trzeba wystawić tabliczkę, że takowa istnieje ???
Gość piotr klimaszewski
13-09-2020 19:16
witam mam dzialke ROD na niej jest drewniana altana wokol niej rosna paprocie i smierdzi fekaliami mocno co mam zrobic z tym problemem gdy latem i caly rok smierdzi? piotr k Poznan.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści