Dlaczego warto znać przepisy dotyczące działek?
Chyba każdy z nas nie przepada za zakazami i nakazami, szczególnie w miejscach, gdzie chcemy czuć się „u siebie”, swobodnie korzystać z prywatności i cieszyć się własnym zaciszem wśród zieleni. Takim miejscem jest z pewnością działka w ogrodzie działkowym.
Pamiętać jednak trzeba, że rodzinny ogród działkowy jest częścią stowarzyszenia, które działa na podstawie ustawy, statutu i regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego (ROD). W związku z tym, gdy stajemy się działkowcami, jesteśmy także częścią społeczności i nie możemy traktować działki, jak prywatnego ogrodu przydomowego.
Najważniejszym dokumentem – bo dotyczącym bieżącego funkcjonowania ROD oraz zagospodarowania i uprawy działki – jest zwykle regulamin i tam też określono najważniejsze prawa i zobowiązania działkowców.
Fot: Eberhard - Fotolia |
Czy wiesz, jakie prawa przysługują Ci jako działkowcowi?
W momencie, gdy stajemy się pełnoprawnym działkowcem, mamy przede wszystkim prawo zagospodarować działkę, wyposażyć ją w takie elementy i obiekty jakie sobie wymarzyliśmy oraz korzystać z niej według własnych potrzeb. Pamiętajmy, że wszystkie obiekty, czy nasadzenia oraz zachowanie na działce muszą być zgodne z ustawą i regulaminem ROD, aby działka spełniała warunki określone w tych dokumentach i służyła do wypoczynku, rekreacji i realizacji hobby ogrodniczego, a nie – co często niestety ma miejsce – do stałego, całorocznego zamieszkiwania lub jedynie do urządzania na niej hałaśliwych i uciążliwych dla otoczenia imprez towarzyskich.
Co więcej, każdy działkowiec ma prawo zgłaszać zarządowi ogrodu z wnioskami i sprawami, dotyczącymi zarówno zagospodarowania i użytkowana ROD i działki, jak również zarządzania i funkcjonowania ogrodu.
Fot. Chorengel/Pixabay |
Działkowcy mają także prawo do korzystania z terenów i obiektów wspólnych na terenie ROD (np. placów zbaw, siłowni plenerowych i innych obiektów rekreacyjnych), uczestniczenia w imprezach oraz uroczystościach organizowanych przez zarząd ROD. Każdy działkowiec może także bezpłatnie korzystać z biblioteki ogrodowej, tematycznych broszur związkowych oraz prelekcji, wykładów i szkoleń, które organizowane są przez Okręgowe Zarządy PZD lub zarządy ogrodów.
Warto także dodać, że działkowcy są zwolnieni z podatków gruntowych, a także z opłat urzędowych za wydawanie decyzji i zgody na ewentualne usuniecie drzew z terenu działki. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ustawa o ROD gwarantuje działkowcom odszkodowania oraz prawo do terenu zamiennego, w przypadku, gdy ogród lub jego część jest likwidowana pod jakiś cel publiczny (np. budowa drogi, szkoły, ciągu pieszego itp.).
Jakie obowiązki ciążą na Tobie jako działkowcu?
Oczywiście podstawowym obowiązkiem działkowca jest przestrzeganie przepisów, podobnie jak każdego obywatela obowiązuje przestrzeganie prawa. Działkowiec zobowiązany jest przestrzegać ustawy o ROD, Regulaminu ROD i Statutu PZD w zakresie określonym w samej ustawie (wszystkie wspomniane dokumenty można znaleźć na stronie www.pzd.pl).
Z powyższym wiąże się oczywiście obowiązek właściwego (określonego w przepisach) korzystania z działki, a w przypadku naruszenia zasad w tej kwestii, każdy działkowiec musi niezwłocznie przywrócić stan zgodny z regulaminem – na działce, terenie ogólnym ROD lub w infrastrukturze ogrodowej.
Należy także pamiętać, że w przypadku opóźnienia w opłatach (lub ich zaniechania), działkowiec zobowiązany jest uiścić zaległe opłaty wraz z odsetkami ustawowymi.
Do obowiązków działkowca należy aktualizowanie danych osobowych i adresowych w biurze zarządu ROD, co jest niezwykle ważne np. w przypadku zawiadomienia o pilnych sprawach związanych z funkcjonowaniem ogrodu lub niepożądanych zdarzeniach na terenie działki.
Każdy z działkowców zobowiązany jest również do dbałości o mienie ogrodowe, działania w interesie ogrodu i jego społeczności oraz przestrzegania ogólnie przyjętych zasad współżycia społecznego (sposób korzystania z działki, imprezy i spotkania towarzyskie itd.). Należy także pamiętać, że zapisy regulaminu (szczególnie dotyczące sposobu korzystania z działki i zachowania na terenie ROD) dotyczą nie tylko działkowców, ale wszystkich osób znajdujących się na terenie ogrodu lub działek.
W części regulaminu dotyczącej spraw porządkowych znajdziemy również istotny zapis, iż obowiązkiem działkowca jest utrzymywanie w czystości i estetycznym stanie drogi, alei lub rowów melioracyjnych: na połowie ich szerokości, gdy do nich przylegają działki po obu stronach lub na całej ich szerokości, gdy do nich przylegają działki z jednej strony.
Tekst i zdjęcie tytułowe: Radosław Pisarczyk