Logo
Logo

Dopłaty do węgla 2023/2024. Tyle mogą dostać osoby palące węglem w kotle

Zastanawiasz się, czy w nadchodzącym sezonie grzewczym możesz liczyć na wsparcie finansowe od państwa? Oto najnowsze informacje na temat dopłat do węgla na lata 2023/2024!

Spis treści
Jak wyglądały dopłaty za węgiel w sezonie zima 2022/2023? Czy w sezonie 2023/2024 będziemy mogli składać wnioski? Podsumowanie

Zbliżający się sezon grzewczy przynosi wiele pytań dla tych, którzy ogrzewają swoje domy węglem. W 2022 roku rząd postanowił wesprzeć obywateli, wprowadzając dopłaty do węgla w wysokości 3.000 zł. Wszystko przez problemy z dostępnością surowca spowodowane wojną w Ukrainie. Ale czy w 2023/2024 możemy liczyć na podobne wsparcie?

Jak było w 2022?

W 2022 roku, dla wielu osób ogrzewających się węglem, dodatek w wysokości 3.000 zł stanowił istotne wsparcie. Węgiel, będący najpopularniejszym źródłem ciepła w Polsce, osiągnął rekordowe ceny. Ponad 4 miliony gospodarstw domowych znalazło się w trudnej sytuacji z powodu wysokich cen i deficytu surowca.

A jak to wygląda w 2023?

W pierwszej połowie 2023 roku pojawiały się spekulacje na temat kolejnych dopłat. Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, wskazywała, że decyzja w tej sprawie jest stale analizowana. Jednak we wrześniu 2023 roku jasno stwierdziła, że rząd nie planuje wprowadzenia dodatku węglowego, ponieważ ceny węgla zaczynają się stabilizować.

Dane Agencji Rozwoju Przemysłu z lipca 2023 roku wskazują, że zapasy węgla kamiennego wynoszą 3,5 mln ton, co jest trzykrotnie lepszym wynikiem niż w roku poprzednim. To wpłynęło na obniżenie cen węgla na rynku. W 2023 roku ceny węgla były znacząco niższe niż w 2022, ale wciąż wyższe niż w 2021.

Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. Gdyby doszło do jakichś zaburzeń na rynku, będziemy interweniować. Na dziś rynek się stabilizuje. – zapewniła Anna Moskwa.

 

Warto również zwrócić uwagę na kontrowersje związane z wypłatą dodatku węglowego w poprzednich latach. Wielu obywateli wykorzystywało lukę w przepisach, składając wnioski na pustostany lub budynki ogrzewane innymi źródłami niż węgiel. Dodatkowo, środki z dopłat często były wydawane na inne cele niż zakup węgla.

Podsumowanie

Podsumowując, choć ceny węgla w 2023 roku są niższe niż w roku poprzednim, rząd nie planuje wprowadzenia dodatkowych dopłat. Decyzja ta może być związana z chęcią poprawy jakości powietrza w Polsce oraz z kontrowersjami dotyczącymi wypłaty dodatku w poprzednich latach.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Autor
Dopłaty do węgla 2023/2024. Tyle mogą dostać osoby palące węglem w kotle
Dopłaty do węgla 2023/2024. Tyle mogą dostać osoby palące węglem w kotle
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy