Pierwszym etapem przygotowań jest wybór drewna, którego użyjemy do ogrzania naszego domu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, powinniśmy zdecydować się na ten krok jak najprędzej, po to, by wyposażyć się w drewno jak najlepszej jakości. Do gatunków, które zapewniają największą efektywność grzewczą należy zaliczyć grab, dąb, jesion, buk oraz brzozę.
Cięcie i rąbanie
Zamawiając drewno na opał, mamy możliwość nabycia elementów już odpowiednio pociętych bądź porąbanych. Takie rozwiązanie będzie jednak bardziej kosztowne i dlatego też tego obowiązku możemy podjąć się samodzielnie. Proces ten jest kluczowy dla wygodnego przenoszenia drewna, jego składowania i wrzucania bezpośrednio do pieca czy kominka. Z tego względu zarówno podczas cięcia przy użyciu różnego rodzaju pił łańcuchowym, jak i rąbania przy pomocy siekiery, należy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość poszczególnych elementów.
Przechowywanie drewna do palenia w zimie
- Kluczowe we właściwym przechowywaniu drewna służącego jako opał jest znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca.
- Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że powinno być ono przewiewne i pozbawione wilgoci, zapewniające odizolowanie od podłoża oraz luźne ułożenie.
- Składane elementy powinny być też zabezpieczone przed deszczem, dlatego najlepiej jest je przechowywać w zadaszonym pomieszczeniu, np. specjalnie zbudowanej do tego celu wiacie.
- Wiata nie powinna być zbytnio oddalona od naszego domu, aby dowożenie opału w trakcie zimy było jak najbardziej komfortowe.
- Wielkość takiego miejsca powinna być zaś dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb.
Układanie
Drewno najwygodniej układa się na paletach, które właściwie odizolowują je od podłoża. Kolejne rzędy należy układać naprzemienne w stosunku do formy elementów. Najbezpieczniejszym sposobem jest układanie drewna tuż przy ścianie wiaty czy nawet domu – wówczas musimy pamiętać o zabezpieczeni go folią ochronną.
Tekst: Majkel007, CentrumPR, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier, Pixabay