Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
29
Do góry

Słonecznik wierzbolistny

Słonecznik wierzbolistny to wyjątkowo oryginalna roślina pochodząca ze środkowej części USA. Jest przedstawicielem jednego z ponad 60 gatunków słoneczników występujących głównie w Ameryce Północnej i Południowej oraz bliskim krewniakiem uprawianego u nas dla smacznych, oleistych nasion, jednorocznego słonecznika zwyczajnego.

Słonecznik wierzbolistny (Helianthus salicifolius) to okazała bylina. Tworzy wysokie, smukłe i prawie nierozgałęzione, gęsto ulistnione łodygi dorastające do 2-3 m wysokości, czasami częściowo pokładające się na ziemi. Smukłe, równowąskie liście mają do 20 cm długości i nie więcej niż 1 cm szerokości; atrakcyjnie zwisają, poruszają się na wietrze, nadając roślinie osobliwy wygląd. Swoim kształtem ulistnione łodygi tego gatunku z oddali bardzo przypominają pędy wierzby białej, stąd wzięła się właśnie nazwa rośliny.

słonecznik bulwiasty Fot. G.Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych słoneczników

Koszyczki kwiatowe tworzą się od kilku do kilkunastu sztuk na wierzchołkach pędów, mają do 5 cm średnicy. Na brzegach koszyczków są rozmieszczone złocistożółte kwiat języczkowate, długości 2 do 3,5 cm, ich środek wypełnia zaś około 50 kwiatów rurkowatych. Kwiaty rozwijają się bardzo późno, bo dopiero pod koniec września lub w październiku. Słonecznik wierzbolistny jest jedną z najpóźniej kwitnących bylin, w dodatku nie każdego roku zdąży zakwitnąć przed przymrozkami. Kwiaty nie stanowią jednak tak istotnej ozdoby jak liście i egzotyczny pokrój rośliny.

Uprawa i wymagania

Słonecznik wierzbolistny jest rośliną tolerancyjną w stosunku do gleby, w naturze porasta prerie, stąd dosyć dobrze znosi suszę, nie lubi natomiast zalewania systemu korzeniowego zimą. Preferuje stanowiska słoneczne, jest w pełni odporny na mróz.

Gdzie posadzić?

Ze względu na pokładanie się długich łodyg może wymagać podpór, zwłaszcza gdy jest stosowany w kompozycjach z innymi bylinami. Jednak zdecydowanie najpiękniej i najefektowniej prezentuje się sadzony w jednorodnych grupach, na wyeksponowanych rabatach, na których rośnie w sposób zupełnie naturalny. Ciekawie wygląda sadzony na brzegach stawów i oczek wodnych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu