Logo
Logo

Dlaczego słonecznik jest symbolem Ukrainy?

Każdy kraj ma swoje symbole, które są silnie powiązane z historią i kulturą, a przez to widoczne są w ludowych strojach, ozdobach i sztuce. Jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli Ukrainy są słoneczniki. Te piękne, żółte kwiaty praktycznie każdemu kojarzą się ze słońcem i radością. W ukraińskiej kulturze słonecznik kojarzony jest przede wszystkim ze słońcem, dobrobytem, szczęściem i siłą.

Słonecznik – roślinny symbol Ukrainy

Słoneczniki są silnie obecne w folklorze i kulturze Ukrainy, pojawiając się w kuchni, legendach, literaturze i malarstwie od wielu lat. Dawniej słonecznik rósł praktycznie w każdym ogródku, a na widnokręgu można było zobaczyć ogromne pola słoneczników, które silnie nawiązywały do flagi Ukrainy w żółto-niebieskich barwach.

Flaga każdego państwa w swoich barwach skrywa symbolikę, która ma podkreślać ważne wartości danego narodu, a czasem nawet wydarzenia kształtujące obecną kulturę kraju. Kolory flagi ukraińskiej to niebieski i żółty, gdzie niebieski ma obrazować niebo, nawiązując do pokoju, natomiast żółty jest kolorem zboża i symbolizuje bogactwo ziemi.

Słonecznik w Ukrainie to od lat przede wszystkim symbol słońca, pracy, dobrobytu i siły.


Warto też wspomnieć, że Ukraina jest światowym liderem w produkcji nasion słonecznika.

Słonecznik – symbol ukraińskiego oporu

Mimo że słonecznik był ważną częścią ukraińskiej kultury od lat, to za sprawą ostatnich wydarzeń i ataku Rosji na Ukrainę wzbudza ogromne zainteresowanie, stając się ukraińskim symbolem niezłomnego oporu.

Swą odrodzoną sławę zawdzięcza przede wszystkim odważnej Ukraince z miasta Geniczesk, która widząc rosyjskich żołnierzy podeszła do nich, mówiąc im, że są okupantami, faszystami i wrogami. Następnie chciała dać im nasiona słonecznika, mówiąc, żeby włożyli je do kieszeni, dzięki czemu przynajmniej wyrośnie z nich coś ładnego, jak się wszyscy położą (zostaną pokonani/zginą).

Filmik ze zdarzenia obiegł praktycznie cały świat, a ludzie podziwiają niezwykłą odwagę Ukrainki. Od tego momentu na różnego rodzaju protestach przeciwko wojnie w Ukrainie oraz manifestacjach solidarnościowych zaobserwować można większą ilość słoneczników, które widoczne są w wiankach i bukietach. Również artyści chętnie zaczęli go wykorzystywać w swoich pracach, okazujących solidarność z atakowaną Ukrainą, czego doskonałym przykładem jest niebiesko-żółty mural w Szczecinie w kształcie słonecznika i napisem „NO WAR”.

Jesteście okupantami! Jesteście faszystami! Co wy robicie na naszej ziemi z tą całą bronią? Weźcie te nasiona i włóżcie je do kieszeni, żeby przynajmniej słoneczniki wyrosły, kiedy wszyscy tu padniecie.
Źródło: NaTemat / YouTube

 

Słonecznik – wszechstronne zastosowanie

Słonecznik to też roślina o niezwykłych właściwościach, które umożliwiają jej wszechstronne wykorzystanie. Przede wszystkim jest to roślina jadalna, a jej ziarna są często wykorzystywane do tworzenia niesamowitych potraw. Wszyscy doskonale znają również olej słonecznikowy, który jest często stosowany w kuchni ukraińskiej.

Dodatkowo słonecznik znajduje zastosowanie: w przemyśle, w wytwarzaniu biopaliwa, jako pasza dla zwierząt czy nawet do odkażania gleby i wody (iflscience.com).

Słonecznik wykorzystywany jest również jako roślina ozdobna. Jest chętnie uprawiany w ogrodach wiejskich, rustykalnych i nie tylko. Zawsze był też ważnym elementem dla florystów z całego świata.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ablozhka/Depositphotos

Autor
Dlaczego słonecznik jest symbolem Ukrainy?
Dlaczego słonecznik jest symbolem Ukrainy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny