Logo
Logo

Nalewka z malin – delikatna i pyszna!

Odkryj urok domowej produkcji nalewek z wykorzystaniem soczystych, aromatycznych malin. Te delikatne i smaczne owoce, są idealne do tworzenia domowych przetworów, w tym wyjątkowo smacznej nalewki. W naszym artykule znajdziesz nie tylko przepis na nalewkę z malin ale też kilka ciekawych informacji o samych roślinach. Zapraszamy do lektury i odkrywania tajników domowej produkcji nalewek.

Spis treści
Przepis na nalewkę z malin Jakie składniki przygotować? Przygotowanie krok po kroku

Kilka słów o malinach – od czego zależy ich smak?

Malina właściwa (łac. Rubus ideaus) to krzew osiągający 2-2,5 m wysokości. Nie ma wielkich wymagań w stosunku do podłoża. Może rosnąć prawie w każdym ogrodzie. Jednak najlepiej owocuje na glebie piaszczysto-gliniastej, próchnicznej i żyznej. Lubi słoneczne i ciepłe stanowiska.

Owoce malin mogą się mocno różnić w smaku, w zależności od odmiany. Dojrzewają w dwóch terminach – w lipcu i sierpniu lub wrześniu i październiku (maliny letnie i jesienne). Ze wszystkich można robić smaczne przetwory: dżemy, konfitury i soki, jak również pyszne nalewki!

Warto wiedzieć!
Uważa się, że nalewka z malin leśnych jest bardziej aromatyczna i ma bardziej wyrazisty smak niż ta sporządzana z owoców uprawianych w ogrodzie. Dla takiego efektu warto wybrać się nawet na dłuższą wycieczkę.

Nalewka z malin Fot. Barbara Walicka

Przepis na nalewkę z malin – prosty i pyszny!

Składniki

1 litr dojrzałych malin zbieranych w suchy słoneczny dzień, 1 l czystej wódki, ¾ kg cukru, 1/2 szklanki miodu, ½ szklanki wody, ¼ l spirytusu.

Przygotowanie

  • Włożyć do słoja nasze owoce (bez płukania!) i zasypać cukrem.
  • Odstawić na 24 godziny w ciepłe miejsce.
  • Dodać wódkę, gdy maliny puszczą sok.
  • Dodać wystudzony miód, który wcześniej rozgrzewamy i mieszamy z ½ szklanki wody.
  • Przefiltrować po ok. miesiącu.
  • Dodać spirytus i zlać do butelek z ciemnego szkła.
  • Odstawić w ciemne miejsce na 2-3 miesiące.

Gotowe!


Tekst i zdjęcie tytułowe: Barbara Walicka oraz Maria / Adobe Stock

Zobacz więcej przepisów na nalewki z owoców
Autor
Nalewka z malin – delikatna i pyszna!
Nalewka z malin – delikatna i pyszna!
Barbara Walicka

Chętnie używa glinianych czy kamionkowych naczyń, a do mieszania – drewnianych łyżek; jest zdania, że z takimi przedmiotami łatwiej się zaprzyjaźnić, ponadto lepiej zapamiętują smaki. W rodzinnych zapiskach wyszukuje dawno zapomniane przepisy. W kuchni wielbi tradycję, a jednocześnie nie stroni od eksperymentów. Jedną z jej pasji są podróże. Najchętniej wyprawia się na Saharę. Pisze wiersze i opowiadania, w których często poważne wątki opatruje zaskakującą humorystyczną pointę.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (22)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Stan

28-08-2022 14:05

Miodu się nie gotuje

Gość Helena Sokół

16-10-2020 15:24

Nastawiona częściowo wg. Państwa przepisu i z małym uzupełnieniem - do gotującego się miodu dodałam 2 goździki, dzięki czemu przepis połączył się z moim ;p Polecam 1-2 goździków do każdej nalewki!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl