Logo
Logo

Co lubi grusza i jak o nią dbać?

Przez wielu smakoszy gruszki bywają cenione bardziej od jabłek, dlatego grusze spotykane są w wielu przydomowych ogrodach. Ich uprawa nie jest jednak łatwym zadaniem, gdyż rośliny wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i są wrażliwe na choroby.

Spis treści
Jakie warunki lubi grusza?
Miejsce
Ziemia
Jak dbać o gruszę?
Sadzenie
Nawożenie
Przycinanie
Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubi grusza?

Grusze to rodzaj drzew, których pochodzenie nie jest do końca jasne. Przyjmuje się jednak, że pierwotnie ich naturalne stanowiska znajdowały się w cieplejszych rejonach Azji i Europy. Za protoplastę znanej nam obecnie gruszy europejskiej, uznaje się mieszańcową gruszę pospolitą (zachodnią), spotykaną w naturalnym środowisku w różnych częściach Europy, w tym także w Polsce. Jako gatunek, grusza pospolita osiąga imponujące rozmiary, gdyż dorasta nawet do 20 m. wys. W naturze najchętniej zasiedla słoneczne i ciepłe stanowiska oraz żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby.

W uprawie gruszy pospolitej się jednak nie spotyka, gdyż znacznie bardziej cenione są wyprowadzone od niej odmiany użytkowe, osiągające mniejsze rozmiary oraz rodzące większe i smaczniejsze owoce. Ponieważ jednak rośliny nadal mają tendencje do silnego wzrostu, poleca się wybierać drzewka szczepione na podkładkach karłowych lub półkarłowych, co pozwala ograniczyć jego rozmiary do ok. 2-3 m. wys. Trzeba też pamiętać, że grusze to rośliny obcopylne, dlatego najlepiej owocują w towarzystwie innego egzemplarza, będącego dla nich dobrym zapylaczem (np.: Faworytka, Konferencja, Bonkreta Williamsa, Komisówka).

Miejsce

Grusza pochodzi z rejonów o dość łagodnym klimacie, dlatego preferuje ciepłe i słoneczne lub lekko półcieniste stanowiska, osłonięte od zimowych, mroźnych wiatrów (niezbyt dobrze znosi mrozy).

Ziemia

Grusze preferują dobrej jakości podłoża, dlatego najlepiej czują się na glebach żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, ciepłych i umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie pH.

Jak dbać o gruszę?

Pielęgnacja grusz to dość pracochłonne zadanie, gdyż rośliny wymagają systematycznego przycinania, ochrony przed chorobami i szkodnikami oraz nawożenia.

Sadzenie

Najlepszą porą na sadzenie grusz jest wczesna jesień. W tym czasie nie jest już tak sucho i gorąco jak latem, ale jeszcze nie ma ryzyka wystąpienia mrozów, wiec po posadzeniu drzewka mają odpowiednie warunki do zaaklimatyzowania się w nowym miejscu. Jeśli jednak nie udało się posadzić ich jesienią, można zrobić to także wiosną (IV-V).

Przed sadzeniem gruszy, na wybranym dla niej stanowisku należy wykopać dołek nieco większy od bryły korzeniowej, wypełnić jego dno warstwą kompostu i umieścić na nim korzenie drzewka na takiej głębokości, aby miejsce szczepienia znalazło się ponad ziemią. Następnie korzenie solidnie się podlewa i wypełnia dołek dobrą ziemią ogrodniczą.

Nawożenie

Grusze to rośliny dość wymagające, dlatego w sezonie wegetacyjnym (IV-VII) oczekują dokarmiania nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla drzew owocowych (najlepiej ekologicznymi jak np. biohumus, mączka bazaltowa, nawóz ekologiczny do drzew i krzewów owocowych). Roślinom przyda się też ściółkowanie gleby kompostem, a jesienią dodatkowo obornikiem, który nie tylko dostarczy drzewom niezbędnych składników pokarmowych, ale też poprawi żyzność gleby.

Przycinanie

Cięcie grusz to jednej z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ich uprawie. Technika jego wykonania w dużej mierze zależy od sposobu prowadzenia korony (przed zabiegiem należy zapoznać się ze szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi formowania drzew), ale istnieje też kilka uniwersalnych zasad, o których należy pamiętać.

Grusze przycinana się dwa razy w roku. Główne ciecie przeprowadza się wczesną wiosną (III-IV), natomiast ciecie uzupełniające latem. Podczas wiosennego ciecia kształtuje się i prześwietla koronę, natomiast latem usuwa nadmiar dzikich, silnych, prostych i rosnących w górę pędów czyli tzw. „wilków”. Pierwszy raz przycina się drzewka zaraz po posadzeniu, skracając je na wysokości ok. 1 m. i usuwając odrosty pojawiające się na pędzie głównym do wys. ok. 60 cm. ponad ziemią. W następnym roku wybiera się kilka silnych pędów, rozłożonych równomiernie wokół przewodnika i skraca je o ok. 1/3. Zabiegi w kolejnych latach mają już głównie na celu formowanie i prześwietlanie korony.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Grusze to drzewa podatne na infekcje. Najczęściej padają ofiarą rdzy gruszy, parcha, szarej pleśni, zarazy ogniowej, raka drzew owocowych i brunatnej zgnilizny. Bywają też atakowane przez szkodniki, do których należy min. miodówka gruszowa, podskórnik gruszowy czy pryszczarek gruszowiec.

W ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami ważna jest profilaktyka, polegająca głównie na uprawie odmian tolerancyjnych lub odpornych na choroby, usuwaniu i niszczeniu opadłych liści z objawami choroby oraz unikaniu uprawy grusz w pobliżu jałowców, które są żywicielami pośrednimi rdzy gruszy. W razie pojawienia się choroby lub szkodnika może być jednak konieczne zastosowanie jednego z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: ErikaWittlieb i Marc Benedetti / Pixabay

Autor
Co lubi grusza i jak o nią dbać?
Co lubi grusza i jak o nią dbać?
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu