Logo
Logo

Mączka bazaltowa | Co to jest? Jak wygląda? Co zawiera? Jak działa?

Mączka bazaltowa to świetny, naturalny nawóz lub doskonały składnik uniwersalnego nawozu, bez którego nie może się obejść żadna uprawa ekologiczna. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jaki ma skład. Dowiedz się, jak działa i jak ją stosować.

Co to jest mączka bazaltowa? Jak wygląda?

Mączka bazaltowa jest bezpiecznym, naturalnym wieloskładnikowym nawozem doskonałym niemal dla każdej rośliny. Jest ona produkowana poprzez drobne zmielenie naturalnie występującej skały bazaltowej. Produktem końcowym jest pył skalny lub granulki.

Bazalt jest skałą wylewną, pochodzenia wulkanicznego. Tworzy się wskutek zastygania lawy wyrzucanej w trakcie erupcji wulkanów. Oznacza to, że źródłem pochodzenia mączki bazaltowej jest samo wnętrze Ziemi ze wszystkimi skarbami jakie się w nim znajdują.

Mączka bazaltowa to najczęściej czarny, pylisty proszek, przypominający konsystencją cement. Sproszkowany bazalt ma również podobny do cementu ciężar, co jest zasługą dużej zawartości krzemionki. Mączka może jednak również występować w formie granulowanej o różnej wielkości frakcji. Mechaniczny proces przetwarzania skały bazaltowej w mączkę jest bardzo podobny do procesów erozji skał występujących w przyrodzie, te jednak zachodzą bardzo powoli.

 

Ciekawostką jest, że mączka bazaltowa jest stosowana w polskim ogrodnictwie od ponad stu lat. Zainteresowanie mączką jako nawozem powstało w wyniku obserwacji bujnych upraw roślinnych na powulkanicznych terenach górzystych np. na obszarze Czech. Stwierdzono, że zastygła, erodująca lawa szybko wzbogaca glebę, a jej unikalny skład jest równie bogaty i odżywczy jak żyzny muł powstający na polach egipskich rolników po wylewach Nilu.


Od_początku_do / YouTube


Co zawiera mączka bazaltowa?

W składzie mączki znaleźć można zarówno makro- jak i mikroelementy. Procentowo przeciętna zawartość składników wygląda następująco:
45-50% - krzemionka (SiO2)
15-20% - tlenek glinu (Al2O3)
5-10% - tlenek żelaza (Fe2O3)
5-10% - magnez (MgO)
5-10% - wapń (CaO)
5% - inne minerały: sód, potas, fosfor, tytan, mangan, bor, siarka, chrom, miedź, cynk, molibden, kobalt, jod.

Szczególne znaczenie dla roślin posiada krzemionka. Krzem pozytywnie oddziałuje na rośliny, uodparniając je na choroby. Krzemionka powoduje, że nowe pędy roślin uzyskują większą twardość, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, ataki grzybów i szkodników. Kwas krzemowy zawarty w mączce wpływa także leczniczo na glebę, stąd ogromne znaczenie mączki bazaltowej w procesach rekultywacji gleb wyjałowionych i zdegradowanych. Znakomicie poprawia tutaj strukturę i właściwości gleby, pełniąc równocześnie rolę długo działającego nawozu mineralnego.

Pod względem swojego składu mączki bazaltowe mogą się znacznie różnić, w zależności od źródła pochodzenia surowca – skały bazaltowej. Dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzić skład i zapoznać się z wynikami badań udostępnionymi przez producenta, przede wszystkim pod kątem występowania metali ciężkich, które nie powinny być dostarczane roślinom, zwłaszcza przeznaczonym do konsumpcji. W zależności od kopalni udział poszczególnych pierwiastków w składzie mączki może się różnić nawet o kilka procent.

Dzięki takiemu składowi mączka bazaltowa ma odczyn zasadowy (pH powyżej 7). Oznacza to, że należy unikać jej stosowania wobec roślin kwasolubnych takich jak np. borówki, azalie, magnolie, wrzosy, różaneczniki. Wszystkie pozostałe mogą z powodzeniem być nawożone tym "bazaltowym złotem".

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu
Mączka bazaltowa
Wysokiej jakości mączka bazaltowa, dzięki której wiele Twoich problemów z roślinami w ogrodzie odejdzie w zapomnienie! Mączka jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ludzi, zwierząt i owadów. Posiada wiele niezbędnych i cennych składników mineralnych bardzo potrzebnych roślinom w okresie wzrostu i nie tylko. Dodatkowo, pośrednio wspomaga też walkę z chorobami i szkodnikami roślin. Może być stosowana w uprawach ekologicznych.
Kup w naszym sklepie!

Jak działa mączka bazaltowa?

Przy zakupie mączki warto zastanowić się do czego ją wykorzystamy. Mączka pylista jest najbardziej uniwersalna ale doskonale sprawdza się do opylania roślin przeciw szkodnikom, szybciej przenika wgłąb gleby oraz nadaje się do posypywania przeciwko ślimakom.

Granulowana z kolei jest bezpieczniejsza przy przekopywaniu. Nie pyli, nie jest rozwiewana przez wiatr podczas dłuższych okresów suszy. Nadaje się doskonale do nawożenia roślin ogrodowych: grządek warzywnych, rabat kwiatowych, trawnika. Można ją stosować wykorzystując siewnik do nawozów lub aplikować do gleby ręcznie.

Warto zaznaczyć, że źródło skuteczności mączki bazaltowej tkwi nie tylko w samym składzie, ale także w udziale procentowym poszczególnych składników oraz w specyfice powolnego i długotrwałego uwalniania do otoczenia minerałów zawartych w składzie mączki bazaltowej. Zawarte w niej makro- i mikroelementy naturalnego pochodzenia z powodzeniem uzupełniają niedobory roślin i zastępują nawozy sztuczne.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu