Logo
Logo

Błędy w uprawie drzew owocowych | Sprawdź, co robisz źle

Czy Twoje drzewa owocowe nie rosną tak, jakbyś tego oczekiwał? Zastanawiasz się, co może być przyczyną słabego wzrostu lub owocowania? Odkryj najczęstsze błędy w uprawie drzew owocowych i dowiedz się, jak ich unikać, aby cieszyć się zdrowymi i obficie owocującymi roślinami. Od niewłaściwego przycinania, przez zaniedbanie profilaktycznych zabiegów ochronnych, po błędy w nawożeniu i podlewaniu – nasz artykuł pomoże Ci zidentyfikować i naprawić błędy w pielęgnacji Twojego sadu. Kliknij i zacznij wprowadzać zmiany już dziś, aby Twoje drzewa owocowe rosły silne i zdrowe!

Streszczenie artykułu
Podczas uprawy drzew owocowych, ogrodnicy często popełniają błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i plonność roślin. Jednym z nich jest niewłaściwe przycinanie drzew, które może prowadzić do osłabienia rośliny, a nawet jej śmierci. Innym błędem jest zaniedbywanie profilaktycznych zabiegów ochronnych, takich jak opryskiwanie drzew na wiosnę, które pomaga zapobiegać chorobom i szkodnikom. Warto również pamiętać o regularnym nawożeniu drzew owocowych, które zapewnia im odpowiednie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i owocowania. Niewłaściwe podlewanie, zarówno jego brak, jak i nadmiar, może prowadzić do chorób korzeni i innych problemów zdrowotnych. Wśród innych błędów wymienia się także zbyt głębokie sadzenie drzew, które może utrudniać ich prawidłowy rozwój, oraz zaniedbywanie regularnej kontroli stanu drzew, która pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów. Właściwa uprawa drzew owocowych wymaga wiedzy i zaangażowania, ale dzięki temu można cieszyć się zdrowymi i obficie owocującymi roślinami.
Spis treści
Jak gleba nie nadaje się dla drzew owocowych? Gdzie nie sadzić drzew owocowych? Jakie błędy popełniane są podczas sadzenia? Dlaczego nieprawidłowe cięcie może zaszkodzić? Jak uniknąć błędów w pielęgnacji drzew owocowych?

Dlaczego drzewka owocowe słabo rosną? 4 główne błędy

1. Nieodpowiednia gleba do uprawy drzew owocowych

Powodem słabego wzrostu i owocowania drzew owocowych może być nieodpowiednio dobrane podłoże do ich uprawy. Warto pamiętać, że większość drzew owocowych najlepiej rośnie w żyznej, bogatej w próchnicę, przepuszczalnej i dostatecznie wilgotnej glebie. Nie może być ona zbyt sucha, piaszczysta, ani zbyt ciężka, zbita i podmokła (np. z wysokim poziomem wód gruntowych).

Ważne jest także odpowiednie pH (odczyn) podłoża, które w przypadku drzew owocowych powinno wynosić około 6-7. Uprawa drzew owocowych nie uda się także na glebach zbyt kwaśnych, ponieważ nie będą one mogły przyswajać wielu niezbędnych składników pokarmowych. Z tych względów warto przed sadzeniem drzewek zbadać odczyn gleby i w razie jej nadmiernej kwasowości (pH poniżej 6), wykonać wapnowanie gleby.

Zwykle jednak sadzimy drzewka na przeciętnych ogrodowych glebach (piaszczysto-gliniastych) i w takim przypadku warto przed sadzeniem zasilić glebę kompostem lub obornikiem (np. przekopać glebę z tymi nawozami).  ▶ Dowiedz się z tego artykułu, jakie nawozy najlepiej wybrać do nawożenia drzew owocowych.

Dzień z życia ogrodnika amatora / YouTube

Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
Przeczytaj także
Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

2. Złe stanowisko i brak przestrzeni dla drzew owocowych

Należy pamiętać, że drzewa owocowe potrzebują słońca, aby zawiązywały owoce i by były one jak najbardziej dorodne. Trzeba więc unikać sadzenia drzewek w cieniu i wybierać dla nich, jak najbardziej nasłonecznione miejsca. Nie należy także sadzić drzew w zgłębieniach terenu, gdzie może zalegać woda, a zimą powstają tzw. zastoiska mrozowe.

Ponadto, sadzonki drzew owocowych nie mogą być posadzone zbyt gęsto, dlatego warto dowiedzieć się, jak będą się rozrastać się wybrane drzewa i jakiej potrzebują przestrzeni (rozstawy). Zbytnie zagęszczenie drzew lub posadzenie ich za blisko budynków, innych roślin itp. będzie generować kłopoty (konieczność przesadzania, stałego przycinania) i powodować zniekształcenie koron drzew i ich słabszy wzrost.  ▶ Dowiedz się więcej o uprawie najpopularniejszych drzew owocowych.

3. Niewłaściwy termin i sposób sadzenia drzew owocowych

Niestety bardzo często niepowodzenie w uprawie drzew owocowych (kiepska kondycja, słabe owocowanie lub wręcz nie przyjęcie się w nowym miejscu) wynika zwykle z błędów w czasie wyboru oraz sadzenia drzewek. Najczęściej drzewka owocowe są sprzedawane z tzw. gołym korzeniem i trzeba sadzić je wyłącznie jesienią (październik/listopad) lub wczesną wiosną, aby dobrze się przyjęły. Drzewka ukorzenione, w doniczkach można sadzić właściwie przez cały sezon, ale w obu przypadkach należy unikać okresu największych upałów, ale także zimowych przymrozków/mrozów. ▶ Dowiedz się wszystkiego o sadzeniu drzew owocowych z tego artykułu.

Nie mniej ważne w dobrym przyjęciu się drzewek jest właściwe ich posadzenie. Dołek do sadzenia drzew musi być odpowiednio głęboki i szeroki, aby korzenie nie były zgniecione, ani poskręcane (może to być powodem nie przyjęcia się sadzonki). Ważna jest także odpowiednia głębokość sadzenia drzewka. Zarówno zbyt płytkie, jak za głębokie posadzenie jest niekorzystne dla drzew i może powodować uszkodzenia mechaniczne, brak stabilności drzewa oraz zahamowanie rozwoju korzeni i nie przyjęcie się roślin.

Dlatego najlepiej posadzić drzewo na takiej samej głębokości jak rosło w szkółce lub w doniczce. Zawsze po posadzeniu należy lekko ugnieść glebę wokół pnia drzewka i obficie je podlać. Warto pamiętać także, aby w rejonach o surowych zimach raczej unikać sadzenia drzew najbardziej wrażliwych na mróz (np. nektaryny lub moreli), ponieważ mogą one przemarzać lub po prostu słabo rosnąć.

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

4. Brak cięcia i pielęgnacji drzew owocowych

Częstym błędem, powodującym słabe owocowanie drzew owocowych jest brak cięcia i prześwietlania drzew owocowych. Trzeba pamiętać, że już w czasie sadzenia młodych drzewek należy rozpocząć formowanie korony. Jeśli pędy sadzonego drzewka są zbyt długie należy je skrócić (przewodnik i pędy boczne), aby pobudzić do rozgałęziania w kolejnych latach i by ułatwić regenerację systemu korzeniowego. O regularnym prześwietlaniu (cięciu) drzew owocowych należy pamiętać także w kolejnych latach uprawy, ponieważ drzewa nie cięte, zaniedbane coraz słabiej owocują. Wynika to z braku dostępu światła do wnętrza korony (zbyt duża ilość krzyżujących się pędów), co wpływa na ograniczenie możliwości zawiązywania i rozwoju pąków kwiatowych.  ▶ Sprawdź, jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe w swoim ogrodzie.

Nie można zapominać także o regularnym nawadnianiu drzewek (szczególnie młodych sadzonek w wieku do 3 lat) w czasie upałów, a także odchwaszczaniu gleby wokół pnia. Jeśli gleba nie była wcześniej zasilona nawozami organicznymi, warto także zasilać drzewka w czasie uprawy (głównie wiosną) nawozami mineralnymi – przeznaczonymi do nawożenia drzew owocowych.

Bardzo istotna, a często zaniedbywana jest również ochrona drzewek przed chorobami i szkodnikami. Regularne monitorowanie stanu zdrowotności drzew oraz (w razie potrzeby) wykonanie właściwych zabiegów (oprysków) w odpowiednich terminach znacząco wpływają na kondycję i owocowanie drzew. Należy pamiętać jednak, aby stosować jedynie środki dopuszczone do użytku amatorskiego oraz zachować wszelkie środki ostrożności i dawki zalecane przez producenta.  ▶ Dowiedz się więcej o ochronie drzew owocowych przesz chorobami i szkodnikami.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: DEWI-Stockphotos / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są skutki niewłaściwego przycinania drzew owocowych?

  Niewłaściwe przycinanie może osłabić roślinę, prowadząc nawet do jej śmierci.
 • Dlaczego ważne są profilaktyczne zabiegi ochronne?

  Zaniedbanie profilaktycznych zabiegów ochronnych, takich jak opryskiwanie drzew na wiosnę, może spowodować choroby i ataki szkodników.
 • Jaki jest wpływ niewłaściwego nawożenia na drzewa owocowe?

  Niewłaściwe nawożenie, zarówno jego brak jak i nadmiar, może prowadzić do niedoborów składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i owocowania.
 • Co może spowodować niewłaściwe podlewanie drzew owocowych?

  Zarówno brak podlewania, jak i jego nadmiar, może spowodować choroby korzeni i inne problemy zdrowotne.
 • Jakie są konsekwencje zbyt głębokiego sadzenia drzew?

  Zbyt głębokie sadzenie drzew może utrudniać ich prawidłowy rozwój.
 • Dlaczego regularna kontrola stanu drzew jest ważna?

  Regularna kontrola pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i zapobieganie poważniejszym chorobom czy atakom szkodników.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Błędy w uprawie drzew owocowych | Sprawdź, co robisz źle
Błędy w uprawie drzew owocowych | Sprawdź, co robisz źle
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (3)