Logo
Logo

Rodzaje środków ochrony roślin | Które wybrać? Na co stosować?

Środki ochrony roślin można podzielić na różne typy w zależności od rodzaju "problemu", który ma być rozwiązany. Wyróżnia się fungicydy (środki grzybobójcze), herbicydy (chwastobójcze), insektycydy (owadobójcze), moluskocydy (ślimakobójcze), nematocydy (nicieniobójcze), akarycydy (roztoczobójcze) i inne. W tym artykule skupimy się na trzech pierwszych. 

Spis treści
Środki ochrony roślin – czym są? Ich rodzaje i zasady stosowania Środki ochrony roślin do zwalczania szkodników Środki ochrony roślin do zwalczania chwastów Środki ochrony roślin do zwalczania chorób Jak podzielić ś.o.r. w zależności od sposobu działania?

Rodzaje środków ochrony roślin

Insektycydy, herbicydy i fungicydy to trzy kluczowe typy środków ochrony roślin używane w rolnictwie i ogrodnictwie. Każdy z nich służy do zwalczania konkretnego rodzaju zagrożeń dla roślin, ale wszystkie są ściśle regulowane i powinny być stosowane odpowiednio, aby minimalizować ich wpływ na środowisko.

Choroby (bakteryjne lub grzybowe) zwalczysz fungicydami. Na szkodniki (owady) stosuj insektycydy, a do walki z chwastami zastosuj herbicydy. Sprawdź w naszym sklepie pełną ofertę środków ochrony roślin do stosowania w ogrodzie!

Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat
Przeczytaj także
Trawnik potrójnie zadbany: silny, bez mchu i chwastów. Wystarczy 1 preparat

Insektycydy 

Są substancjami chemicznymi używanymi do zwalczania szkodników, szczególnie owadów w fazach ich rozwoju, kiedy stanowią one największe niebezpieczeństwo dla roślin. W zależności od rodzaju szkodnika i jego sposobu odżywiania, insektycydy mogą przenikać przez skórę owada, być spożywane jako część diety owada, lub być absorbowane przez system oddechowy. Często, te trzy metody działania są łączone w jednym produkcie. Mogą działać zarówno na powierzchni, jak i wewnątrz rośliny. Istnieją również metody zwalczania szkodników, które nie polegają na ich zabijaniu, takie jak repelenty (środki odstraszające), atraktanty (środki przyciągające do pułapek), antyfidanty (środki zmniejszające apetyt) i feromony hamujące proces rozmnażania.

Herbicydy 

Są substancjami chemicznymi używanymi do zwalczania niepożądanych roślin, zazwyczaj nazywanych chwastami. Działają przez zakłócanie różnych aspektów wzrostu i rozwoju chwastów, takich jak fotosynteza, syntezę białek, czy podział komórkowy. Mogą być używane przed siewem / sadzeniem (poprzez mieszanie z glebą) lub podczas ich wegetacji. Istnieją specjalne rodzaje herbicydów, które wpływają na procesy biologiczne chwastów, takie jak regulatory wzrostu i inhibitory. Pierwsze zawierają auksyny, które są naturalnymi hormonami roślinnymi stymulującymi wzrost, a ich nadmiar prowadzi do zakłóceń w rozwoju chwastów. Drugie to środki, które blokują działanie pewnych enzymów i procesów w chwastach. Herbicydy mogą być stosowane zarówno na powierzchni gleby, jak i bezpośrednio na liściach, lub w obu tych miejscach jednocześnie.

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Fungicydy 

Są substancjami chemicznymi używanymi do zwalczania grzybów i bakterii, które mogą powodować choroby roślin. Działają poprzez niszczenie patogenów lub zapobieganie ich wzrostowi i rozmnażaniu. Fungicydy mogą być używane w celu prewencji, zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy chorobowe, terapeutycznie na wczesnym etapie choroby grzybowej, lub do eliminacji już wytworzonych grzybni i zarodników. W zależności od typu patogenu i charakterystyki infekcji, której jest przyczyną, fungicydy mogą oddziaływać na zewnętrzną powierzchnię rośliny lub przenikać do jej wewnętrznych tkanek.

Jak działają środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin można również podzielić ze względu na sposób działania. Wyróżnia się środki systemiczne (wchłaniane przez roślinę), kontaktowe (pokrywają powierzchnię rośliny), translaminacyjne (przenikają przez tkanki rośliny), doglebowe (działają w górnej warstwie podłoża) i fizyczne (pokrywają roślinę i nie dopuszczają do wnikania patogenów do wnętrza).

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Pixavril / Adobe Stock

Autor
Rodzaje środków ochrony roślin | Które wybrać? Na co stosować?
Rodzaje środków ochrony roślin | Które wybrać? Na co stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)