Dlaczego warto stosować naturalne środki ochrony roślin?
Chemiczne środki ochrony roślin do zwalczania szkodników (owadobójcze) i chorób (grzybobójcze) to wciąż podstawowy oręż w walce z problemami, jednak coraz chętniej sięgamy do ich naturalnych odpowiedników.
Ogrodnicy mają coraz większą świadomość ekologiczną i wiedzą, że chemiczne preparaty nie są obojętne dla ekosystemu naszego ogrodu. Wiele z nich to preparaty totalne, które oprócz organizmów szkodliwych (szkodników lub chorób) niszczą także te pożyteczne: owady zapylające, wrogów naturalnych i mikroorganizmy glebowe.
Coraz chętniej więc sięgamy po naturalne środki ochrony roślin, które można zrobić samemu. Nie są one tak skuteczne, jak ich chemiczne odpowiedniki, jednak stanowią naturalną alternatywę i pozwalają zmniejszyć liczbę chemicznych zabiegów.
Jak stosować naturalne środki ochrony roślin?
Aby zmaksymalizować działanie środków owadobójczych i grzybobójczych należy dokonać zabezpieczenia roślin 3-4 krotnie. Działają zapobiegawczo w przypadku niewielkich ognisk chorobowych wśród roślin. Ich regularne stosowanie pozwoli zabezpieczyć ogród przed inwazją szkodników.
Zbiorów można dokonywać już po 3 dniach od zastosowania naturalnych środków owadobójczych.
Jak zrobić samemu naturalne środki ochrony roślin?
Naturalne środki owadobójcze i grzybobójcze są proste do samodzielnego przygotowania przez każdego. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne zioła i można rozpocząć przygotowywanie naturalnych preparatów.
Wszystkie opisane preparaty służą do naturalnej ochrony roślin przed szkodnikami i grzybami. Ich regularne stosowanie zapewni bezpieczeństwo hodowanych produktów i zapobiegnie zatruwaniu środowiska naturalnego.
- Gnojówka
Gnojówki przeznaczone są do wzmocnienia roślin przed działaniem owadów i grzybów. Jest to środek płynny, który możemy wykonać z pokrzywy, skrzypu polnego, żywokostu i wielu innych roślin. 1 kg wybranego rodzaju ziół zalewamy 10 litrami wody. Taką mieszankę pozostawiamy na 2-3 tygodnie w odkrytym naczyniu. Po zakończeniu procesu fermentacji produkt nadaje się do stosowania w ogrodzie. - Wywar
Wywar z czosnku wykazuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Z łatwością poradzi sobie również z inwazją mszyc. 25 ząbków czosnku zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy bez przykrycia na 24 godziny. Następnie preparat przelewamy do butelki i używamy w rozcieńczeniu 1:10.
wywar można także zrobić z roślin. Skrzyp lub pokrzywę namaczamy przez 24 godziny, a następnie gotujemy maksymalnie 30 minut. Preparat należy zużyć w całości od razu. - Wyciąg
Skrzyp lub pokrzywę zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do namoczenia na 12 godzin. Preparatu można używać bez rozcieńczania.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Jerzy Górecki / Pixabay