Logo
Logo

Naturalne środki ochrony roślin | Zrób je sam!

Środki owadobójcze i grzybobójcze stanowią podstawowe narzędzie w efektywnej ochronie roślin. W ogrodnictwie coraz mocniej zwraca się uwagę również na aspekty ekologiczne - tak, aby używane substancje nie stanowiły zagrożenia dla środowiska naturalnego. Powoli odchodzi się od stosowania chemicznych środków ochrony roślin, zastępując je naturalnymi. Zaliczamy do nich: gnojówki, wyciągi i odwary. Niektóre z nich możesz zrobić samemu!

Spis treści
Dlaczego warto stosować naturalne środki ochrony roślin? Jak stosować naturalne środki ochrony roślin? Jak zrobić samemu naturalne środki ochrony roślin?

Dlaczego warto stosować naturalne środki ochrony roślin?

Chemiczne środki ochrony roślin do zwalczania szkodników (owadobójcze) i chorób (grzybobójcze) to wciąż podstawowy oręż w walce z problemami, jednak coraz chętniej sięgamy do ich naturalnych odpowiedników.

My ogrodnicy, mamy coraz większą świadomość ekologiczną i coraz lepiej zdajemy sobie sprawę, że chemiczne preparaty nie są obojętne dla ekosystemu naszego ogrodu. Wiele z nich to preparaty totalne, które oprócz organizmów szkodliwych (szkodników lub chorób) niszczą także te pożyteczne: owady zapylające, wrogów naturalnych i mikroorganizmy glebowe.

Coraz chętniej więc sięgamy po naturalne środki ochrony roślin, które można zrobić samemu. Nie są one tak skuteczne, jak ich chemiczne odpowiedniki, jednak stanowią naturalną alternatywę i pozwalają zmniejszyć liczbę chemicznych zabiegów.

Jak stosować naturalne środki ochrony roślin?

Aby zmaksymalizować działanie środków owadobójczych i grzybobójczych należy dokonać zabezpieczenia roślin 3-4 krotnie. Działają zapobiegawczo w przypadku niewielkich ognisk chorobowych wśród roślin. Ich regularne stosowanie pozwoli zabezpieczyć ogród przed inwazją szkodników. Zbiorów można dokonywać już po 3 dniach od zastosowania naturalnych środków owadobójczych.

Jak zrobić samemu naturalne środki ochrony roślin?

Naturalne środki owadobójcze i grzybobójcze są proste do samodzielnego przygotowania przez każdego. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne zioła i można rozpocząć przygotowywanie naturalnych preparatów.

Wszystkie opisane preparaty służą do naturalnej ochrony roślin przed szkodnikami i grzybami. Ich regularne stosowanie zapewni bezpieczeństwo hodowanych produktów i zapobiegnie zatruwaniu środowiska naturalnego.

 • Gnojówka
  Preparat przeznaczony do wzmocnienia roślin przed działaniem owadów i grzybów. Możemy go wykonać z pokrzywy, skrzypu polnego, żywokostu, czy paproci. 1 kg wybranego rodzaju ziół zalewamy 10 litrami wody. Taką mieszankę pozostawiamy na 2-3 tygodnie w odkrytym naczyniu. Po zakończeniu procesu fermentacji produkt nadaje się do stosowania w ogrodzie.
 • Wywar
  Wywar z czosnku wykazuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Z łatwością poradzi sobie również z inwazją mszyc. 25 ząbków czosnku zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy bez przykrycia na 24 godziny. Następnie preparat przelewamy do butelki i używamy w rozcieńczeniu 1:10.
  wywar można także zrobić z roślin. Skrzyp lub pokrzywę namaczamy przez 24 godziny, a następnie gotujemy maksymalnie 30 minut. Preparat należy zużyć w całości od razu.
 • Wyciąg
  Skrzyp lub pokrzywę zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do namoczenia na 12 godzin. Preparatu można używać bez rozcieńczania.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jerzy Górecki / Pixabay
G.T.

Autor
Naturalne środki ochrony roślin | Zrób je sam!
Naturalne środki ochrony roślin | Zrób je sam!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Twoja strona ogrodu