Logo
Logo
28
Okazje

Naturalne środki ochrony roślin | Zrób je sam!

Środki owadobójcze i grzybobójcze stanowią podstawowe narzędzie w efektywnej ochronie roślin. W ogrodnictwie coraz mocniej zwraca się uwagę również na aspekty ekologiczne - tak, aby używane substancje nie stanowiły zagrożenia dla środowiska naturalnego. Powoli odchodzi się od stosowania chemicznych środków ochrony roślin, zastępując je naturalnymi. Zaliczamy do nich: gnojówki, wyciągi i odwary. Niektóre z nich możesz zrobić samemu!

 

Dlaczego warto stosować naturalne środki ochrony roślin?

Chemiczne środki ochrony roślin do zwalczania szkodników (owadobójcze) i chorób (grzybobójcze) to wciąż podstawowy oręż w walce z problemami, jednak coraz chętniej sięgamy do ich naturalnych odpowiedników.

My ogrodnicy, mamy coraz większą świadomość ekologiczną i coraz lepiej zdajemy sobie sprawę, że chemiczne preparaty nie są obojętne dla ekosystemu naszego ogrodu. Wiele z nich to preparaty totalne, które oprócz organizmów szkodliwych (szkodników lub chorób) niszczą także te pożyteczne: owady zapylające, wrogów naturalnych i mikroorganizmy glebowe.

Coraz chętniej więc sięgamy po naturalne środki ochrony roślin, które można zrobić samemu. Nie są one tak skuteczne, jak ich chemiczne odpowiedniki, jednak stanowią naturalną alternatywę i pozwalają zmniejszyć liczbę chemicznych zabiegów.

Jak stosować naturalne środki ochrony roślin?

Aby zmaksymalizować działanie środków owadobójczych i grzybobójczych należy dokonać zabezpieczenia roślin 3-4 krotnie. Działają zapobiegawczo w przypadku niewielkich ognisk chorobowych wśród roślin. Ich regularne stosowanie pozwoli zabezpieczyć ogród przed inwazją szkodników. Zbiorów można dokonywać już po 3 dniach od zastosowania naturalnych środków owadobójczych.

Jak zrobić samemu naturalne środki ochrony roślin?

Naturalne środki owadobójcze i grzybobójcze są proste do samodzielnego przygotowania przez każdego. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne zioła i można rozpocząć przygotowywanie naturalnych preparatów.

Wszystkie opisane preparaty służą do naturalnej ochrony roślin przed szkodnikami i grzybami. Ich regularne stosowanie zapewni bezpieczeństwo hodowanych produktów i zapobiegnie zatruwaniu środowiska naturalnego.

 • Gnojówka
  Preparat przeznaczony do wzmocnienia roślin przed działaniem owadów i grzybów. Możemy go wykonać z pokrzywy, skrzypu polnego, żywokostu, czy paproci. 1 kg wybranego rodzaju ziół zalewamy 10 litrami wody. Taką mieszankę pozostawiamy na 2-3 tygodnie w odkrytym naczyniu. Po zakończeniu procesu fermentacji produkt nadaje się do stosowania w ogrodzie.
 • Wywar
  Wywar z czosnku wykazuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Z łatwością poradzi sobie również z inwazją mszyc. 25 ząbków czosnku zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy bez przykrycia na 24 godziny. Następnie preparat przelewamy do butelki i używamy w rozcieńczeniu 1:10.
  wywar można także zrobić z roślin. Skrzyp lub pokrzywę namaczamy przez 24 godziny, a następnie gotujemy maksymalnie 30 minut. Preparat należy zużyć w całości od razu.
 • Wyciąg
  Skrzyp lub pokrzywę zalewamy wrzątkiem i zostawiamy do namoczenia na 12 godzin. Preparatu można używać bez rozcieńczania.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jerzy Górecki / Pixabay
G.T.

Tagi
To Cię zainteresuje
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu