Logo
Logo

Pokrzywa na mszyce | Zrób sam preparat na szkodniki

Pokrzywa to niezwykle wszechstronna roślina, która może być wykorzystywana w kosmetyce, w celach leczniczych i w ogrodnictwie. Nadaje się do ściółkowania roślin i może być cenną częścią kompostu. Dodatkowo można przygotować gnojówkę z pokrzyw, która jest doskonałym i w pełni naturalnym nawozem, a w formie oprysków świetnie sprawdza się w walce z mszycami. Warto zastosować ją jak najszybciej, gdyż mszyce znacznie osłabiają rośliny, mogąc doprowadzić do ich obumarcia. Jak zwalczać mszyce? Jak przygotować gnojówkę z pokrzyw i jak ją stosować?  

Spis treści
Czym są i jak szkodzą roślinom mszyce?
Jak przygotować preparat z pokrzyw na mszyce?
Jak wykonać oprysk z pokrzyw na mszyce?

Jak szkodzą mszyce?

Mszyce to niewielkie pluskwiaki, które żerują na roślinach ozdobnych, krzewach, drzewach, warzywach, a nawet części ziół. Wysysają soki z młodych części roślin, doprowadzając do ich osłabienia. W efekcie następuje zahamowanie wzrostu i kwitnienia, osłabienia ogólnej kondycji, zmniejszenia plonów, a w skrajnych przypadkach nawet do obumarcia roślin.

Mszyce szybko przenoszą się na kolejne rośliny, dlatego walkę z nimi trzeba rozpocząć jak najszybciej. Warto wykorzystać do tego specjalne środki na mszyce do kupienia w sklepie ogrodniczymi lub domowe sposoby na mszyce. Jednym ze skuteczniejszych jest gnojówka z pokrzyw, która zwalcza mszyce i dodatkowo wzmacnia rośliny.  

Jak przygotować preparat z pokrzyw na mszyce?

Pokrzywa powinna być młoda, czyli zerwana przed kwitnieniem, gdyż wtedy jest najskuteczniejsza w walce z mszycami. Najlepiej zebrać ją więc w kwietniu lub maju, zrywając około 20 – 30 cm górnej części rośliny lub same liście. Warto pamiętać, że pokrzywa parzy, więc najlepiej robić to w rękawicach.

  • Co jest potrzebne?
    Plastikowe wiadro, 1/3 wiadra świeżej pokrzywy (luźno wrzuconej) oraz woda, która powinna być w temperaturze pokojowej lub lekko ciepła.
  • Jak to zrobić?
    Do wiadra wrzucamy pokrzywę i zalewamy wodą prawie do samej góry (około 3 – 5 cm poniżej górnej krawędzi) tak, aby rośliny były dobrze zakryte. Następnie odstawić wiadro do półcienia i pozostawić w spokoju.
  • Kiedy będzie gotowe?
    Po 5-7 dniach gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, co można rozpoznać po pojawiających się bąbelkach. Jeśli się one nie pojawiły, to gnojówkę należy przemieszać patykiem i zaczekać jeszcze kilka dni. Gnojówka szybciej fermentuje w trakcie ciepłych dni.  

Jak wykonać oprysk z pokrzyw na mszyce?

Gotową gnojówkę należy przecedzić i przelać do opryskiwacza, a następnie dokładnie spryskać rośliny. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na części, które są słabo dostępne np. spodnie części liści. Zwłaszcza że to tam najchętniej pojawiają się mszyce. Gnojówki można używać dość obficie, gdyż jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i zwierząt, a dodatkowo zawiera dużą ilość pożytecznych składników i mikroorganizmów, dzięki czemu wzmacnia rośliny, co jest szczególnie korzystne po negatywnym wpływie żerowania szkodników.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ivankmit, Vladdon / Depositphotos i Pixabay

Autor
Pokrzywa na mszyce | Zrób sam preparat na szkodniki
Pokrzywa na mszyce | Zrób sam preparat na szkodniki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz