Zgodnie z prawem agrochemikalia, czyli środki ochrony roślin, biobójcze i inne, to produkty niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Opakowania po nich powinny być odpowiednio przygotowane i oddawane do wyznaczonych do tego punków.
Jak postępować z opakowaniami po środkach ochrony roślin?
Mycie
- Trzykrotne przepłukanie opakowań to warunek przyjęcia ich przez punkt sprzedaży. Płukanie opakowań i wykorzystanie popłuczyn do oprysku pozwala wykorzystać całą zawartość opakowania.
- Torebek papierowych i foliowych nie płuczemy. Natomiast opakowania plastikowe i szklane – tak.
- Popłuczyn nie wolno wylewać do zlewu, gdyż jest to niebezpieczne dla środowiska.
Transport
Opakowania powinny być suche i zabezpieczone, abyśmy nie narażali siebie i osób pracujących w punktach odbioru na styczność z produktem.
Kto odbiera opakowania po środkach ochrony roślin?
Można je oddać do punktu sprzedaży, który przekaże je profesjonalnej firmie zajmującej się utylizacją odpadów. Nie musi to być ten sam punkt, w którym dokonaliśmy zakupu. Opakowanie można oddać do dowolnego sklepu, który uczestniczy w Systemie Zbiórki Opakowań PSOR. Nie ma konieczności okazywania paragonu czy też faktury.
Punkty odbioru można wyszukać poprzez stronę:
http://systempsor.pl/punkty-odbioru/
oraz dzwoniąc pod numer infolinii:
801 561 461
Jak powinny wyglądać opakowania po środkach ochrony roślin
Etykieta każdego środka ochrony roślin informuje o niebezpieczeństwie lub zagrożeniach, jakie mogą one stwarzać, wskazując jednocześnie na sposób postępowania z opakowaniem.
W ramach Systemu PSOR odbierane są opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi oraz opakowania po innych środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie, np. nawozach, adiuwantach, produktach biobójczych, oznaczone minimum jednym z poniższych piktogramów:
Źródło: PSOR Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
zdjęcie: Michael McCullough Flickr CC BY 2.0