Logo
Logo

Terminarz oprysków jesiennych: Kiedy i czym dbać o drzewa owocowe przed zimą?

Koniec lata nie oznacza zaprzestania ogrodowych prac, w tym wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Aby do maksimum ograniczyć występowanie infekcji wiosną, warto przed zimą wykonać niezbędne opryski przeciwko groźnym chorobom atakującym drzewa owocowe. Zabiegi wykonane jesienią mają wiele zalet i są pożyteczne, szczególnie gdy pogoda wciąż jest bardziej letnia niż jesienna. Jakie opryski wykonać jesienią w ogrodowym sadzie?

Spis treści
Jakie korzyści przynoszą zabiegi wykonywane w okresie jesieni? Jakie zagrożenia czekają na nasz sad, jeśli zaniedbamy jesienną ochronę? W jakich miesiącach jesiennych przeprowadza się wybrane opryski? Czy opryski mocznikiem to tylko nawożenie? Jakie są zalety stosowania preparatów miedziowych w ochronie drzew? Dlaczego brzoskwinia wymaga specjalnej uwagi w okresie jesiennym? Jakie inne choroby można zwalczyć dzięki jesiennym opryskom? Jakie dodatkowe kroki warto podjąć, aby wzmocnić ochronę drzew przed zimą?

Zalety jesiennych oprysków drzew owocowych

Wraz ze zmianami klimatu i coraz cieplejszymi jesieniami i zimami okres wegetacji wielu roślin się wydłuża, przez co potrzebują one także naszej troski. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które warto wykonać w trakcie jesieni (przed zimą) jest ochrona drzew owocowych, ale też innych roślin ogrodowych przed chorobami.

Należy pamiętać, że jesienią, a szczególnie gdy nadal jest ciepło, choroby wciąż się rozwijają i mogą łatwiej przeziomować i atakować w kolejnym sezonie. Z tego właśnie względu wykonanie jesiennych oprysków przeciwko chorobom jest bardzo pożyteczne i może wpłynąć na ograniczenie lub w ogóle wyeliminowanie rozwoju infekcji wiosną. Ponadto, opryski drzew owocowych w trakcie jesieni mogą być też bezpieczniejsze niż te wiosenne, ponieważ zwykle większość owoców jest już zebrana i nie musimy martwić się o okres karencji. Oprócz tego, jesienne opryski są bardziej ekologiczne, bo nie zaszkodzą już owadom pożytecznym i zapylającym, które o tej porze roku nie znajdują się już na roślinach.

Terminy zabiegów ochrony drzew owocowych jesienią

Zwalczanie chorób drzew owocowych przed zimą najlepiej wykonywać w okresie, kiedy na drzewach jest już mało liści i można dokładnie opryskać pędy i pnie drzew, gdzie często zimują patogeny. Dlatego zwykle, w zależności od rodzaju choroby, wykonuje się je od końca października do końca listopada.

Oczywiście z początkiem jesieni można nadal zwalczać pospolite choroby grzybowe, jak szara pleśń, plamistość liści, rak pędów, czy mączniaki i w tym celu najlepiej używać środków grzybobójczych o szerokim spektrum zastosowania (np. SWITCH, SCORPION), przeznaczonych do zwalczania między innymi wymienionych chorób.

Switch 62,5 WG, Sklep ZielonyOgrodek
Switch 62,5 WG, 20 g
To środek grzybobójczy, koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu wgłębnym i kontaktowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych.
Link
Scorpion 325 SC, Sklep ZielonyOgrodek
Scorpion 325 SC, 10 ml
Środek grzybobójczy, koncentrat w  postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o  działaniu powierzchniowym i  systemicznym, stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób powodowanych przez grzyby. Może być stosowany m.in. w uprawie roślin warzywnych i owocowych – od truskawek po drzewa sadownicze.
Link
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Dlaczego warto opryskać drzewa owocowe mocznikiem?

Do kanonu jesiennych zabiegów ochrony drzew owocowych należy oprysk mocznikiem, który jest co prawda przede wszystkim popularnym nawozem azotowym, ale przyspiesza też opadanie i rozkład liści, co uniemożliwia zimowanie na nich form przetrwalnikowych chorób grzybowych. Oprysk mocznikiem jest szczególnie zalecany do ochrony jabłoni i gruszy w celu zabezpieczenia tych drzew przed parchem, ale także drzew pestkowych – wiśni, brzoskwini, czy czereśni przed drobną plamistością drzew pestkowych. Zwykle sporządza się roztwór moczniku z wodą o stężeniu 5% i bardzo dokładnie opryskuje się nim drzewa po pierwszych przymrozkach (np. w połowie listopada), tak by wszystkie pędy i pozostałe jeszcze liście były wyraźnie mokre. Wykonanie takiego zabiegu w drugiej części jesieni jest podwójnie pożyteczne – w znacznym stopniu eliminuje występowanie wspomnianych chorób w nowym sezonie i jednocześnie zasila rośliny.

Opryski drzew owocowych preparatami miedziowymi

Bardzo pomocne w zwalczaniu i ograniczaniu rozwoju wielu chorób drzew owocowych jest również opryskiwanie środkami miedziowymi, w tym np. preparatem MIEDZIAN, który choć zaliczany jest do środków ochrony roślin, to jest dopuszczony do stosowania w uprawach amatorskich (np. działki i ogrody przydomowe) lub ekologicznych. Dzięki swoim właściwościom, preparaty miedziowe w znacznym stopniu zabezpieczają drzewa owocowe (i inne rośliny ogrodowe) przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi.

Najczęściej w sprzedaży można spotkać nowoczesne preparaty tego typu (dopuszczone do użytku amatorskiego) – MIEDZIAN 50 WP (forma proszku) i MIEDZIAN EXTRA 350 SC (forma zawiesiny).

Drzewem, które z pewnością trzeba opryskać jesienią Miedzianem jest brzoskwinia, która bardzo często wiosną choruje na kędzierzawość liści – groźną chorobę grzybową, która powoduje nabrzmiewanie, skręcanie się i opadanie liści. Aby zabezpieczyć drzewo przed kędzierzawością, kluczowe jest wykonanie zabiegu zarówno przed zimą (w listopadzie po opadnięciu liści), a także wiosną zanim liście się pojawią. Oprysk jesienny jest ważny, ponieważ zarodniki grzyba powodującego kędzierzawość zimują na pędach, w zagłębieniach kory i wykonanie tego zabiegu może już przed zimą temu zapobiec. Oprysk brzoskwini Miedzianem powinien być bardzo dokładny, tak by wszystkie pędy oraz pień były wyraźnie mokre.

Opryski preparatami miedziowymi na jesień będą także pożyteczne w zwalczaniu innych groźnych chorób, w tym raka bakteryjnego wiśni i czereśni oraz raka drzew owocowych na jabłoni.

W obu przypadkach rozwój choroby prowadzi do brązowienia i zamierania pędów oraz rozkładu kory pędów i pnia głównego, co może prowadzić do zmniejszenia plonów oraz zamierania całego drzewa. Aby ograniczać infekcje i niszczyć formy zimujące patogena w korze, jesienią w czasie opadania liści warto dokładnie opryskać drzewa właśnie Miedzianem. W tym przypadku opryski również muszą być wykonane bardzo dokładnie, aby ciecz robocza pokryła pędy i pień oraz dotarła do wszelkich zagłębień w korze.

Ważne! Przed wykonaniem jesiennych zabiegów ochrony, należy usunąć z koron drzew owocowych martwe, zainfekowane owoce oraz wygrabić obumarłe chore liście i inne części roślin leżące na ziemi, w których także mogą zimować zarodniki grzybów i być źródłem infekcji wiosną.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: edit. AdobeStock, Pixabay

Autor
Terminarz oprysków jesiennych: Kiedy i czym dbać o drzewa owocowe przed zimą?
Terminarz oprysków jesiennych: Kiedy i czym dbać o drzewa owocowe przed zimą?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl