Logo
Logo

Nigdy nie przesadzajcie roślin do takiego podłoża, inaczej odchorują to. Liczy się 1 ważny czynnik

Okres od marca do kwietnia to jeden z lepszych na przesadzanie roślin doniczkowych. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, kiedy bez względu na okres musicie przenieść roślinę do innego podłoża. Przede wszystkim takim alarmującym terminem będzie pojawienie się szkodników, larw ziemiórek oraz gnicie bryły korzeniowej. Czasem problem może pojawić się już na etapie przesadzania do nowej ziemi. Nie każdy jednak to wie.

Spis treści
Do jakiego podłoża nie należy przesadzać roślin? Kiedy jest najlepszy termin na przesadzanie roślin doniczkowych?

Większość osób zwraca uwagę na jakość podłoża, które stara się kupować w dobrych sklepach ogrodniczych, a nie w hipermarketach i dyskontach, To bardzo dobra postawa, którą i ja popieram. Podpowiem wam, że ja z reguły mam jedno miejsce, w którym wiem, że ziemia będzie bogata w składniki odżywcze i mineralne. Gospodarz, który zaopatruje mnie w nawozy i obornik bydlęcy pod uprawę warzyw, ma także sprawdzone podłoże, które jeszcze nigdy mnie nie zawiodło. Jednak nie zawsze o pochodzenie i jakość chodzi - sprawdźcie, a z pewnością podziękują wam za to rośliny.

Do jakiego podłoża nie należy przesadzać roślin? Może to mieć poważne konsekwencje

Jak wspomniałam wcześniej, jakość to nie jedyny wyznacznik, jaki powinien być brany pod uwagę w trakcie przesadzania roślin doniczkowych. Mam jedno pytanie - gdzie przechowujecie ziemię i składniki potrzebne do tego procesu?

Jest to przeważnie garaż, piwnica, a może na zewnątrz? Otóż to, to bardzo ważne pytanie. Przechłodzona ziemia nie nadaje się do przesadzenia roślin. Musi być koniecznie ogrzana do temperatury pokojowej, aby mogła skutecznie wspomóc roślinę w rozroście.

Jeżeli włożycie ją do doniczki z zimną ziemią i podlejecie, możecie liczyć się z tym, że bryła korzeniowa bardzo szybko to odczuje. Co należy zrobić? Przełóżcie ziemię z garażu czy z piwnicy do mieszkania dzień przed planowanym zadaniem. Ziemia zdąży się "ostudzić" i będzie idealnym składnikiem dla waszych zielonych pociech. 

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Kiedy jest najlepszy termin na przesadzanie roślin doniczkowych?

Okresem, który jest najlepszy na przesadzanie roślin, jest przełom od marca do kwietnia, kiedy mamy czas przedwiośnia. Wtedy mamy pewność, że rośliny przyjmą się odpowiednio do nowego podłoża, bez ryzyka zmarznięcia czy przesuszenia. Są jeszcze inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas szukania terminu na przesadzanie. Poniżej znajdziecie małą ściągę, która wam w tym pomoże:

  • wielokrotnie powtarzam wam, że po zakupie rośliny, należy bezzwłocznie ją przesadzić z obecnego podłoża. Myślicie, dlaczego? Jest kilka powodów: przełóżcie do doniczki - z reguły roślina w sklepie jest w zwykłej osłonce, w której bryła korzeniowa jest bardzo zbita i nie ma wystarczająco dużo miejsca. Kolejnym jest podejrzenie obecności ziemiórek - jeżeli jakkolwiek zauważyliście latające dorosłe osobniki wokół doniczki, koniecznie weźcie łopatkę w dłoń i wyciągnijcie roślinę. Innym ważnym aspektem jest zapach ziemi - nieprzyjemny, lekko gnijący może świadczyć o chorobach grzybowych czy pleśni doniczkowej. Czym prędzej przesadźcie roślinę do lepszego, jakościowego podłoża.
  • prewencyjne przesadzanie to bardzo ważny etap - młode rośliny przesadzamy ro roku, natomiast te dojrzalsze i wybujałe raz na 2 lub 3 lata,
  • innym momentem jest szybki rozrost rośliny. Jeżeli widzimy, ze bryła korzeniowa nie ma miejsca i drobne korzonki zaczynają wychodzić z dziurki odpływowej, koniecznie je przesadźcie. Jeżeli tego nie zrobicie, zatrzymacie tym samym wzrost rośliny, narażając ją dodatkowo na choroby grzybowe i osłabienie.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: irissca / AdobeStock

Autor
Nigdy nie przesadzajcie roślin do takiego podłoża, inaczej odchorują to. Liczy się 1 ważny czynnik
Nigdy nie przesadzajcie roślin do takiego podłoża, inaczej odchorują to. Liczy się 1 ważny czynnik
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl