Logo
Logo

Przesadzanie zamiokulkasa – jaką ziemię i doniczkę wybrać? Jak dbać po przesadzeniu?

Zamiokulkas to wieloletnia roślina tropikalna o ciemnozielonych, błyszczących liściach. Pięknie wygląda, dlatego z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, stanowiąc wspaniałą ozdobę domu lub biura. Nie ma specjalnie dużych wymagań, a z jego pielęgnacją poradzi sobie nawet początkująca osoba. Kluczowe jednak jest prawidłowe przesadzanie, gdyż to wtedy roślina jest najbardziej narażona na niekorzystne działanie stresu i czynników zewnętrznych. Kiedy przesadzać zamiokulkasa? Jak przesadzać zamiokulkasa?  

Spis treści
Kiedy najlepiej przesadzać zamiokulkasa?
Jak to zrobić bez błędów?
Do jakiej ziemi i doniczki przesadzić zamiokulkasa?
Co zrobić żeby zamiokulkas rósł?

Kiedy przesadzić zamioculcas?  

Najlepiej robić to wczesną wiosną lub późną jesienią, a jeśli roślina zdążyła już wypuścić nowe pędy, to zaczekać kilka tygodni aż one podrosną. Młode rośliny wymagają przesadzania, co rok, ale starsze osobniki wystarczy przesadzać co 2–3 lata lub jak zauważymy, że doniczka jest zbyt ciasna, pamiętając, że zamiokulkasy źle rosną w zbyt dużych pojemnikach.

Przesadzanie zamiokulkasa krok po kroku
Fot. detry26 / Adobe Stock

Prawidłowe przesadzanie zamiokulkasa

Trzeba pamiętać, że kłącza zamiokulkasa są kruche i delikatne, a więc podczas przesadzania należy być ostrożnym, aby ich nie uszkodzić. Roślinę należy wyciągnąć ze starej doniczki, delikatnie usunąć z korzeni i bulw pozostałości ziemi, a następnie włożyć do nowej doniczki. Bryłę korzeniową trzeba dokładnie przysypać ziemią tak, aby liście znajdowała się na wierzchu. Duże zamiokulkasy można dodatkowe przywiązać do drabinki lub patyczka do kwiatów doniczkowych, aby się nadmiernie nie rozkładały.

Jaka ziemia i doniczka dla zamiokulkasa?  

Doniczka dla zamiokulkasa powinna być dość szeroka, ale niezbyt głęboka i musi mieć otwory, odprowadzające nadmiar wody. Najlepiej wybrać doniczkę o 2–3 cm szerszą i takiej samej głębokości jak poprzednia. Dzięki temu korzenie będą mogły się swobodnie rozrastać, ale nie dojdzie do nadmiernego rozrostu części podziemnej, co osłabia część naziemną. Ważne, aby doniczka nie była plastikowa, gdyż rozrastające się kłącza, mogą spowodować jej pęknięcie. Zamiokulkas najlepiej rośnie na podłożu próchniczym, żyznym, lekko przepuszczalnym i lekko kwaśnym – idealna będzie ziemia do roślin zielonych lub ziemia do roślin doniczkowych.  

Make Your Life Greener / YouTube


Jak dbać po przesadzeniu?

Po przesadzeniu zamiokulkasa należy go obficie podlać, a później standardowo pielęgnować. Dodatkowo po kilku tygodniach od przesadzenia można podłoże zasilić, stosując nawóz do roślin doniczkowych, aby Zamiokulkas ładnie rósł i się rozwijał. Nawóz wystarczy stosować raz w miesiącu w dawce podanej przez producenta – przenawożenie może mieć równie fatalne skutku, jak brak składników pokarmowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Anna Niki / Adobe Stock

Autor
Przesadzanie zamiokulkasa – jaką ziemię i doniczkę wybrać? Jak dbać po przesadzeniu?
Przesadzanie zamiokulkasa – jaką ziemię i doniczkę wybrać? Jak dbać po przesadzeniu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz