Niektórzy amatorzy zamiokulkasa twierdzą, że znają stożkowaty kwiat jedynie z opowiadań. To sprawia, że pojawia się dość rzadko, przez nieodpowiednie warunki i pielęgnację. Nie jest to jeden z najpiękniejszych kwiatostanów, jednak bardzo pożądany w domowej uprawie. Osobiście jestem posiadaczka kilku zamiokulkasów. To doskonałe rośliny oczyszczające powietrze, przystosowane do uprawy doniczkowej. Rozrosły się na tyle duże, że 2 z nich zostały przetransportowane na wspólną klatkę schodową, by tam upiększać przestrzeń. Wyjątkowo dobrze czują się przy w miarę stałej temperaturze oraz w niedalekiej odległości od okna. W tym roku kwiat pojawił się pod koniec września, stale rozrastając się. Co wpłynęło na to, że pojawia się regularnie? Sprawdźcie koniecznie w poniższych radach.
Co zrobić, aby kwiat zamiokulkasa pojawił się i zakwitł na roślinie?
Odpowiednia pielęgnacja to podstawa w przypadku rośliny, która pochodzi z kontynentu, w którym panuje wysoka temperatura powietrza oraz zmienna wilgotność w zależności od regionu. Próbując dopasować się do tych warunków jest niemal nieosiągalne, jednak świetnie radzi sobie w warunkach domowych. Usytuowany przy rozproszonym świetle, w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza może rozrastać się prawidłowo. Jeden z zabiegów pozwala na ro, aby mieć szansę ujrzeć kwiat zamiokulkasa.
Podlewany herbata z pokrzywy i krzemu będzie miał zapewniony odpowiedni dostęp do składników odżywczych, takich jak azot, fosfor czy potas. Wystarczy zaparzyć po saszetce każdego zioła na szklankę wody. Po wystudzeniu podlewamy porcją tak, jakbyśmy nawadniali go przegotowaną wodą. Nie podlewamy wtedy dodatkową porcją wody. Dzięki takiej mieszance szybciej wypuszcza także dodatkowe pędy i roślina staje się silniejsza i okazalsza.
Czy zamiokulkas to sukulent?
Zamiokulkas to niewątpliwie sukulent. Występuje na terenie Tanzanii, Kenii oraz Zimbabwe. Toleruje środowisko o wyższych temperaturach z odpowiednim nasłonecznieniem i nawodnieniem. Jego łodygi są grube i dorodne, a liście mięsiste - jest klasyfikowany jako sukulent. Pamiętajcie, że należy go oszczędnie podlewać oraz nie doprowadzać do przelania - w przeciwnym wypadku grozi to gniciem korzeni i obumarciem rośliny doniczkowej.
W zależności od stanowiska można wypróbować dwie metody nawadniania. W słonecznym, dość jasnym i ciepłym stanowisku roślina może być podlewana raz na 2 tygodnie tak, aby dostała optymalna dawkę wody. natomiast postawiona w cieniu oraz nieco chłodniejszej przestrzeni nie powinna być podlewana częściej niż raz w miesiącu. To zapewni prawidłowy rozrost rośliny i pozwoli na to, aby łodygi nie uginały się pod własnym ciężarem. Stosujcie podłoże i nawozy do sukulentów i kaktusów w przypadku tej rośliny. Podłoże powinno być dość przepuszczalne, z domieszką piasku i perlitu. To zapewni prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i pobieranie związków odżywczych.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Anna / Adobe Stock