Jak i kiedy rozmnażać zamiokulkasa?
Zamiokulkas dość słabo znosi przesadzanie i zmianę warunków, dlatego zabiegi w miarę możliwości najlepiej wykonywać jednocześnie, aby ograniczyć ich negatywny wpływ na roślinę. Doskonałym momentem na rozmnażanie zamiokulkasa jest przesadzanie, które w przypadku młodych roślin wykonuje się, co sezon, a u starszych okazów, co 2 – 3 lata w zależności od potrzeb. Przesadzanie, a więc i rozmnażanie najlepiej wykonywać wiosną: w marcu lub kwietniu.
Jak rozmnażać zamiokulkasa przez podział?
Zamiokulkasa można rozmnażać na kilka sposobów: z nasion, przez podział, z łodygi lub liści. Jednak rozmnażania z nasion praktycznie się nie stosuje ze względu na to, że roślina rzadko kwitnie.
W praktyce najłatwiej jest rozmnażać zamiokulkasa przez podział, co wykonuje się w trakcie przesadzania. Zamiokulkas rozrasta się nie tylko w części naziemnej, ale i podziemnej, tworząc bulwy, dzięki którym roślinę można łatwo podzielić.
- Roślinę należy wyciągnąć z doniczki – wtedy można łatwo zauważyć, że składa się ona z kilku bulw, z których wyrastają liście i korzenie.
- Należy je delikatnie rozplątać, uważając, aby nie uszkodzić rośliny, a przede wszystkim kłączy i korzeni, uzyskując w ten sposób kilka roślin.
- Następnie każdą roślinę należy posadzić do osobnej doniczki, dobierając rozmiar pojemnika do bryły korzeniowej.
- Trzeba pamiętać, że zbyt duża doniczka spowoduje nadmierny rozrost części podziemnej, co zahamuje wzrost części zielonych.
Jak rozmnażać zamiokulkasa z łodygi?
Kolejnym sposobem jest rozmnażanie zamiokulkasa z łodygi, to bardzo prosta metoda, ale wymaga cierpliwości, gdyż na nowe rośliny trzeba będzie dość długo czekać.
- Cały liść należy obciąć czystym i ostrym sekatorem lub nożycami tuż przy podłożu.
- Następnie należy odłożyć go na 2 – 3 godziny, aby końcówka nieco obeschła.
- Tak przygotowany liść można ukorzenić na 2 sposoby:
• ukorzenianie zamiokulkasa w wodzie – liść wkłada się do pojemnika z wodą, którą należy wymieniać co 2 – 3 dni. Do wody można dodać węgiel aktywny, aby zminimalizować ryzyko gnicia rośliny;
• ukorzenianie zamiokulkasa w ziemi – liść należy włożyć do niewielkiej doniczki wypełnionej świeżą ziemią do roślin zielonych lub piaskiem. Podłoże powinno być przepuszczalne, a pojemnik musi mieć otwór odpływowy. Należy dbać, aby gleba była stale wilgotna.
Niestety zamiokulkas dość wolno się ukorzenia, a cały proces może potrwać nawet 2 miesiące. Natomiast w miejscu obcięcia łodygi rośliny matecznej, powinny wyrosnąć nowe pędy.
Jak rozmnażać zamiokulkasa z liści?
Zamiokulkas można rozmnażać z liści (z sadzonek liściowych), choć jest to proces dość wymagający i czasochłonny. Oto kroki, które należy podjąć, aby rozmnożyć zamiokulkasa z liści:
- Wybierz zdrowe liście zamiokulkasa. Najlepiej wybierać liście z dolnej części rośliny, ponieważ są one silniejsze i lepiej rosną.
- Pozostaw liście na kilka dni, aby zaczęły wysychać i utworzyły się na nich wyraźne rany.
- Przygotuj mieszankę glebową składającą się z piasku i torfu w równych proporcjach.
- Umieść liście w ziemi na głębokości około 2-3 cm, piętką skierowaną do ziemi.
- Utrzymuj ziemię w lekkiej wilgotności, ale nie dopuszczaj do nadmiernego namaczania.
- Ustaw rośliny w jasnym miejscu, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
- Po około 4-6 tygodniach zaczynają się pojawiać korzenie, a po kolejnych 2-4 tygodniach pojawiają się nowe liście.
- Kiedy młode rośliny mają już kilka liści i są wystarczająco silne, można je przesadzić do osobnych doniczek.
Ważne jest, aby pamiętać, że rozmnażanie zamiokulkasa z liści jest procesem wymagającym cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji, więc warto zachować ostrożność i regularnie kontrolować stan roślin.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Natali / Adome Stock