Logo
Logo

Jak rozmnożyć zamiokulkas? Zobacz najlepsze metody!

Zamiokulkas to bardzo ładna roślina o ciemnozielonych, błyszczących liściach, które sprawiają, że roślina wygląda efektownie i elegancko. Nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, co sprawia, że jest chętnie uprawiana w domach i biurach. Niestety jest to roślina dość droga, ale nowe okazy można łatwo pozyskać poprzez rozmnażanie. Jak rozmnażać zamiokulkasa? 

Spis treści
Kiedy jest najlepszy czas na rozmnażanie zamiokulkasa?
Czy zamiokulkas można rozmnażać z nasion?
Rozmnażanie zamiokulkasa przez podział podczas przesadzania
Ukorzenianie łodygi w wodzie lub ziemi
Rozmnażanie zamiokulkasa przez sadzonki liściowe

Jak i kiedy rozmnażać zamiokulkasa? 

Zamiokulkas dość słabo znosi przesadzanie i zmianę warunków, dlatego zabiegi w miarę możliwości najlepiej wykonywać jednocześnie, aby ograniczyć ich negatywny wpływ na roślinę. Doskonałym momentem na rozmnażanie zamiokulkasa jest przesadzanie, które w przypadku młodych roślin wykonuje się, co sezon, a u starszych okazów, co 2 – 3 lata w zależności od potrzeb. Przesadzanie, a więc i rozmnażanie najlepiej wykonywać wiosną: w marcu lub kwietniu

Make Your Life Greener / YouTube


Jak rozmnażać zamiokulkasa przez podział? 

Zamiokulkasa można rozmnażać na kilka sposobów: z nasion, przez podział, z łodygi lub liści. Jednak rozmnażania z nasion praktycznie się nie stosuje ze względu na to, że roślina rzadko kwitnie.

W praktyce najłatwiej jest rozmnażać zamiokulkasa przez podział, co wykonuje się w trakcie przesadzania. Zamiokulkas rozrasta się nie tylko w części naziemnej, ale i podziemnej, tworząc bulwy, dzięki którym roślinę można łatwo podzielić.

 1. Roślinę należy wyciągnąć z doniczki – wtedy można łatwo zauważyć, że składa się ona z kilku bulw, z których wyrastają liście i korzenie.
 2. Należy je delikatnie rozplątać, uważając, aby nie uszkodzić rośliny, a przede wszystkim kłączy i korzeni, uzyskując w ten sposób kilka roślin.
 3. Następnie każdą roślinę należy posadzić do osobnej doniczki, dobierając rozmiar pojemnika do bryły korzeniowej.
 4. Trzeba pamiętać, że zbyt duża doniczka spowoduje nadmierny rozrost części podziemnej, co zahamuje wzrost części zielonych.   
Rozmnażanie zamiokulkasa przez podział
Fot. Katy / Adobe Stock

Jak rozmnażać zamiokulkasa z łodygi? 

Kolejnym sposobem jest rozmnażanie zamiokulkasa z łodygi, to bardzo prosta metoda, ale wymaga cierpliwości, gdyż na nowe rośliny trzeba będzie dość długo czekać.

 1. Cały liść należy obciąć czystym i ostrym sekatorem lub nożycami tuż przy podłożu.
 2. Następnie należy odłożyć go na 2 – 3 godziny, aby końcówka nieco obeschła.
 3. Tak przygotowany liść można ukorzenić na 2 sposoby:
  ukorzenianie zamiokulkasa w wodzie – liść wkłada się do pojemnika z wodą, którą należy wymieniać co 2 – 3 dni. Do wody można dodać węgiel aktywny, aby zminimalizować ryzyko gnicia rośliny;
  ukorzenianie zamiokulkasa w ziemi – liść należy włożyć do niewielkiej doniczki wypełnionej świeżą ziemią do roślin zielonych lub piaskiem. Podłoże powinno być przepuszczalne, a pojemnik musi mieć otwór odpływowy. Należy dbać, aby gleba była stale wilgotna. 


Niestety zamiokulkas dość wolno się ukorzenia, a cały proces może potrwać nawet 2 miesiące. Natomiast w miejscu obcięcia łodygi rośliny matecznej, powinny wyrosnąć nowe pędy.   

Rozmnażanie zamiokulkasa z sadzonek liściowych
bmarya83 / Adobe Stock

Jak rozmnażać zamiokulkasa z liści?   

Zamiokulkas można rozmnażać z liści (z sadzonek liściowych), choć jest to proces dość wymagający i czasochłonny. Oto kroki, które należy podjąć, aby rozmnożyć zamiokulkasa z liści:

 1. Wybierz zdrowe liście zamiokulkasa. Najlepiej wybierać liście z dolnej części rośliny, ponieważ są one silniejsze i lepiej rosną.
 2. Pozostaw liście na kilka dni, aby zaczęły wysychać i utworzyły się na nich wyraźne rany.
 3. Przygotuj mieszankę glebową składającą się z piasku i torfu w równych proporcjach.
 4. Umieść liście w ziemi na głębokości około 2-3 cm, piętką skierowaną do ziemi.
 5. Utrzymuj ziemię w lekkiej wilgotności, ale nie dopuszczaj do nadmiernego namaczania.
 6. Ustaw rośliny w jasnym miejscu, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
 7. Po około 4-6 tygodniach zaczynają się pojawiać korzenie, a po kolejnych 2-4 tygodniach pojawiają się nowe liście.
 8. Kiedy młode rośliny mają już kilka liści i są wystarczająco silne, można je przesadzić do osobnych doniczek.


Ważne jest, aby pamiętać, że rozmnażanie zamiokulkasa z liści jest procesem wymagającym cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji, więc warto zachować ostrożność i regularnie kontrolować stan roślin.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Natali / Adome Stock

Autor
Jak rozmnożyć zamiokulkas? Zobacz najlepsze metody!
Jak rozmnożyć zamiokulkas? Zobacz najlepsze metody!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz