Logo
Logo

Doniczka dla zamiokulkasa | Jaką wybrać? Na co zwócić uwagę?

Zamiokulkas to bardzo efektowna roślina, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Piękny wygląd sprawia, że zamiokulkas dobrze się prezentuje w domu i biurze. Prawidłowa pielęgnacja zapewnia piękny wygląd i dobrą kondycję rośliny, jednak czasem to za mało. Przyczyną złej kondycji może być zła doniczka. Jaką doniczkę wybrać dla zamiokulkasa? 

Spis treści
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru doniczki dla zamiokulkasa? Dlaczego zamiokulkas nie powinien mieć zbyt ciasnej doniczki? Jaki wpływ ma doniczka na wzrost zamiokulkasa? Zbyt duża doniczka Zbyt mała doniczka

Jaka doniczka dla zamiokulkasa?

Wybierając doniczkę dla rośliny, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim na potrzeby danego gatunku i sposób jego wzrostu.

Szerokość
Zamiokulkas szybko się rozrasta również w części podziemnej, dlatego lepsze dla niego są doniczki szerokie, a zbyt wąskie mogą popękać pod naporem rozrastających się kłączy.

Wysokość
Doniczka nie powinna być też zbyt płytka i musi zapewniać roślinie odpowiednią ilość miejsca do rozrostu części nadziemnej i podziemnej. Jednocześnie nie powinna to być doniczka głęboka – najlepiej sprawdzą się średnie doniczki, które umożliwią dobry rozwój zamiokulkasa.

Materiał
Doniczka dla zamiokulkasa powinna być również trwała i zdecydowanie lepiej sprawdzi się doniczka ceramiczna lub gliniana niż plastikowa, o której zniszczenie i popękanie pod wpływem rozrostu rośliny jest bardzo łatwo.  

Trzeba też pamiętać o regularnym przesadzaniu zamiokulkasa – młodej roślinie należy zapewnić większą doniczkę, co rok, a starsze osobniki najlepiej przesadzać co 2 – 3 lata.

Czarny Heniek / YouTube


 

Zamiokulkas nie chce rosnąć? Problemem może być:

Zbyt duża doniczka

Zamiokulkas nie może mieć zbyt dużej doniczki, gdyż powoduje ona nadmierny rozrost części podziemnej, a co za tym idzie, spowolniony zostaje rozrost nadziemnej części. W efekcie roślina ma ogromne korzenie, a część zielona jest niezbyt okazała. Dodatkowo duża doniczka utrudnia pobieranie wody i składników pokarmowych, a duża ilość podłoża sprawia, że w dolnych partiach jest ono stale mokre. Nadmierna wilgoć jest bardzo niekorzystna dla zamiokulkasa i może doprowadzić do gnicia korzeni, co będzie się objawiać gorszym wzrostem i pogarszaniem się kondycji rośliny. Proces ten postępuje dość powoli, więc gdy problem zostanie zauważony, może być już za późno na uratowanie rośliny.  

Zbyt mała doniczka

Największym problemem jest zbyt mała doniczka dla zamiokulkasa. Roślina posiada bulwiaste, mocno rozrośnięte korzenie, w których magazynuje wodę i składniki pokarmowe. Zbyt ciasna doniczka może spowodować nadmiernie ich ściśnięcie, przez co roślina nie będzie mogła wykorzystać ważnych składników, a to może spowolnić lub zahamować rozwój zamiokulkasa. Co więcej, zbyt mała doniczka może doprowadzić do uszkodzenia bryły korzeniowej i gnicia oraz stopniowego obumierania rośliny.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: repinanatoly / Depositphotos

Autor
Doniczka dla zamiokulkasa | Jaką wybrać? Na co zwócić uwagę?
Doniczka dla zamiokulkasa | Jaką wybrać? Na co zwócić uwagę?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl