Jaka doniczka dla zamiokulkasa?
Wybierając doniczkę dla rośliny, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim na potrzeby danego gatunku i sposób jego wzrostu.
Szerokość
Zamiokulkas szybko się rozrasta również w części podziemnej, dlatego lepsze dla niego są doniczki szerokie, a zbyt wąskie mogą popękać pod naporem rozrastających się kłączy.
Wysokość
Doniczka nie powinna być też zbyt płytka i musi zapewniać roślinie odpowiednią ilość miejsca do rozrostu części nadziemnej i podziemnej. Jednocześnie nie powinna to być doniczka głęboka – najlepiej sprawdzą się średnie doniczki, które umożliwią dobry rozwój zamiokulkasa.
Materiał
Doniczka dla zamiokulkasa powinna być również trwała i zdecydowanie lepiej sprawdzi się doniczka ceramiczna lub gliniana niż plastikowa, o której zniszczenie i popękanie pod wpływem rozrostu rośliny jest bardzo łatwo.
Zamiokulkas nie chce rosnąć? Problemem może być:
Zbyt duża doniczka
Zamiokulkas nie może mieć zbyt dużej doniczki, gdyż powoduje ona nadmierny rozrost części podziemnej, a co za tym idzie, spowolniony zostaje rozrost nadziemnej części. W efekcie roślina ma ogromne korzenie, a część zielona jest niezbyt okazała. Dodatkowo duża doniczka utrudnia pobieranie wody i składników pokarmowych, a duża ilość podłoża sprawia, że w dolnych partiach jest ono stale mokre. Nadmierna wilgoć jest bardzo niekorzystna dla zamiokulkasa i może doprowadzić do gnicia korzeni, co będzie się objawiać gorszym wzrostem i pogarszaniem się kondycji rośliny. Proces ten postępuje dość powoli, więc gdy problem zostanie zauważony, może być już za późno na uratowanie rośliny.
Zbyt mała doniczka
Największym problemem jest zbyt mała doniczka dla zamiokulkasa. Roślina posiada bulwiaste, mocno rozrośnięte korzenie, w których magazynuje wodę i składniki pokarmowe. Zbyt ciasna doniczka może spowodować nadmiernie ich ściśnięcie, przez co roślina nie będzie mogła wykorzystać ważnych składników, a to może spowolnić lub zahamować rozwój zamiokulkasa. Co więcej, zbyt mała doniczka może doprowadzić do uszkodzenia bryły korzeniowej i gnicia oraz stopniowego obumierania rośliny.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: repinanatoly / Depositphotos