Logo
Logo

Uprawa amarylisa (zwartnicy, hippeastrum) | 5 prostych kroków

Amaryllis to roślina, która jest piękną dekoracją domu i cieszy się uznaniem osób chcących efektownie ozdobić mieszkanie. Zasady jej uprawy są proste, dlatego warto je poznać i zacząć swoją przygodę z tym kwiatem domowym.

Streszczenie artykułu
Amaryllis, znany również jako zwartnica (łac. Hippeastrum), to roślina doniczkowa, która cieszy się uznaniem dzięki efektownym kwiatom. Chociaż jej uprawa nie jest skomplikowana, istnieją pewne zasady, które warto znać, aby cieszyć się pięknym kwitnieniem przez wiele lat. Kluczem do sukcesu jest właściwe nawodnienie, odpowiednie stanowisko oraz dbałość o cebulę po przekwitnięciu. Aby roślina kwitła, potrzebuje doniczki o wymiarach około 15-20 cm, jasnego stanowiska bez bezpośredniego nasłonecznienia oraz regularnego podlewania. Po kwitnieniu, łodygi należy obciąć, a jesienią zaprzestać podlewania, aby cebula przeszła w stan spoczynku. Po 8 tygodniach przechowywania w chłodnym miejscu, cebulę sadzi się ponownie, oczekując na kolejne kwitnienie.
Spis treści
Początek uprawy – wybór cebuli Uprawa amarylisa w czasie kwitnienia Co robić po przekwitnięciu hippeastrum Film: Jak sadzić amarylis?

Zaczynamy uprawę – jak wybrać i kupować amarylisa?

Uprawa amarylisa zwanego poprawnie zwartnicą (łac. Hippeastrum), nie jest trudna ale jednoczenie nieco bardziej wymagająca. W Polsce jest najczęściej uprawiany w domach, ale w lecie roślinę śmiało można wystawiać na taras czy balkon. Kupując cebule amarylisa należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

  • cebula amarylisa powinna być duża – ok 8 cm średnicy lub większe (wtedy może wypuścić więcej pędów),
  • wybieraj zdrowe cebule – nie mogą mieć ciemnych lub czerwonych plam czy oznak gnicia,
  • najlepiej kupuj cebule, które mają wykształcone kilka korzeni,
  • kupuj w pewnych miejscach i sprawdzonych sklepach online.

Cebulka amarylisa 'Red Lion'
Cebulka amarylisa 'Red Lion'
Amarylis 'Red Lion' to odmiana w intensywnie czerwonym kolorze, dorastająca do 60 cm wysokości. W Polsce uprawiana jest wyłącznie w doniczkach. Hipeastrum tworzy piękne, duże, ozdobne kwiaty, wyrastające wokół sztywnego pędu. Z wyglądu przypominają lilie. Utrzymują się nawet do 4 tygodni. Świeżość towarzyszy im również w wazonie, jeśli zdecydujemy się uprawiać roślinę na kwiat cięty.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Cebulka amarylisa 'Dancing Queen'
Cebulka amarylisa 'Dancing Queen'
Amarylis 'Dancing Queen' to odmiana tworząca dwukolorowe kwiaty o barwie biało-czerwonej w piękne, nieregularne pasy. Dorasta do 60 cm. Kwitnie już po 4-8 tygodniach od posadzenia, a kwiaty utrzymują się nawet przez miesiąc. Wymaga stanowiska ciepłego i jasnego. Najlepiej rośnie w glebie lekkiej i przewiewnej o dużej zawartości próchnicy.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Co zrobić, aby amarylis pięknie kwitł przez wiele lat? Krok po kroku

Jak dbać o amarylis w czasie kwitnienia?

1. Amaryllis potrzebuje doniczki o wymiarach mniej więcej 15-20 centymetrów. Po wsadzeniu do doniczki 1/3 cebulki powinna zostać na powierzchni ziemi.

2. Kwiat ustawiamy na jasnym stanowisku (nielubi bezpośrednich promieni słonecznych) i od momentu, kiedy pojawią się pierwsze pąki, podlewamy dość obficie.

Co zrobić z cebulą amarylisa po przekwitnięciu?

3. Po kwitnieniu doniczkę należy postawić w słonecznym, przewiewnym i dość ciepłym miejscu, a także obciąć łodygi rośliny.

4. Jesienią zaprzestajemy podlewania całkowicie, co umożliwia przejście cebuli w stan zimowego spoczynku. Następnie wyjmujemy cebulkę, oczyszczamy i przechowujemy około 8 tygodni w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.

5. Na 5 do 8 tygodni przed kwitnieniem wkładamy ją do świeżej ziemi i czekamy na piękne kwiaty.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od GreenOK, zdjęcie tytułowe: Floradania.dk

Planta / YouTube
Autor
Uprawa amarylisa (zwartnicy, hippeastrum) | 5 prostych kroków
Uprawa amarylisa (zwartnicy, hippeastrum) | 5 prostych kroków
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość REMIGIUSZ ZAJĄC

21-05-2021 22:39

nie można mylić amarylisa z hipeastrum

Gość Amarylis

14-04-2021 17:05

Ile czasu kwitnie amarylis, oraz ile razy w roku może zakwitnąć

Gość Małgorzata Złota-Rybka

25-01-2021 23:11

Amarylis to nie Zwartnica.... to dwie różne rośliny. Proszę nie wprowadzać w błąd.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl