10 + powodów, dla których warto dekorować swój dom roślinami!

dlaczego warto dekorowac swoj dom roslinami_10 powodow

Rośliny doniczkowe to nie tylko doskonałe ozdoby, które dodają naszym wnętrzom charakteru, ale także idealni kompani do pracy, z którymi możemy liczyć na większe sukcesy zawodowe i zaszczytne osiągnięcia naukowe! Jak to możliwe? Przekonajcie się i zamieńcie swoje mieszkania w prawdziwe miejskie dżungle, w których odetchniecie zdrowym powietrzem!  

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
9

Dlaczego warto dekorować swój dom roślinami? To proste! 

Rośliny doniczkowe są nie tylko piękne, ale również oferują nam wiele korzyści zdrowotnych i estetycznych. Wprowadzenie choćby kilku egzemplarzy do wnętrza może poprawić jakość powietrza, pomóc w redukcji stresu, zwiększyć koncentrację i efektywność pracy, a także poprawić ogólną jakość życia. Ponadto, uprawianie roślin doniczkowych może być relaksującym hobby i pozwolić na wyrażenie swojej kreatywności

Fot. New Africa / Adobe Stock 

Ale po pierwsze, dekoracja! Rośliny doniczkowe są naprawdę piękne i różnorodne, dlatego z powodzeniem mogą pełnić funkcję dekoracyjną, dodając naturalnego piękna i świeżości do niemal każdego wnętrza. Mogą być wykorzystywane do ozdabiania różnych pomieszczeń, takich jak salon, sypialnia, kuchnia czy biuro, dodając im charakteru i uroku.

Jeśli zależy wam na aranżacji, która zawsze będzie na czasie, a w dodatku będzie służyła waszemu samopoczuciu, musicie postawić na roślinny maksymalizm! 

Rośliny w domu = zdrowe powietrze

Rośliny doniczkowe mogą działać jak naturalne filtry, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach. Przeprowadzają proces zwanym fitooczyszczaniem, w którym usuwają szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehyd, benzen, ksylen czy amoniak, i produkują czysty tlen, dzięki czemu pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Co więcej, rośliny doniczkowe mogą wpływać na klimat pomieszczeń także poprzez regulowanie wilgotności powietrza, absorpcję dźwięków oraz zmniejszanie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez niektóre urządzenia elektroniczne. Mogą także pomagać w zmniejszaniu efektów suchego powietrza wynikających z działania klimatyzacji lub centralnego ogrzewania.

Fot. Seventyfour / Adobe Stock 
Rośliny doniczkowe to także poczucie bliskości z naturą we własnym wnętrzu, co jest istotne zwłaszcza w przypadku osób, które na co dzień nie mają tego luksusu, jakim jest własny kawałek ogrodu. Obcowanie z roślinami może być relaksujące i przynoszące korzyści dla zdrowia psychicznego, takie jak zmniejszenie stresu, poprawa nastroju i zwiększenie ogólnej równowagi emocjonalnej! 

Uprawa roślin doniczkowych może być też ciekawym i satysfakcjonującym hobby, które pozwala na naukę o roślinach, ich potrzebach i cyklach wzrostu. Może to być szczególnie atrakcyjne dla osób, które interesują się botaniką, ogrodnictwem lub ekologią. Uprawa roślin doniczkowych może być również świetnym sposobem na wprowadzenie dzieci w świat roślin i naukę odpowiedzialności za ich pielęgnację!

Fot. Basicmoments / Adobe Stock 

Kwiaty na poprawę humoru? Nie tylko!

Rośliny doniczkowe według wielu tradycji i wierzeń, mają moc oczyszczającą i przynoszą pozytywną energię! W hinduizmie i buddyzmie, np. kwiat lotosu symbolizuje oczyszczenie duchowe i rozwój duchowy, a wiele roślin ma zastosowanie w praktykach medytacyjnych i rytuałach oczyszczających.

W feng shui chińskiej sztuce harmonizowania przestrzeni rośliny doniczkowe są często wykorzystywane do poprawy energii w domach i biurach.

Choć brakuje naukowych dowodów na istnienie pozytywnej energii i jej wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie, badania wykazują, że obcowanie z naturą, w tym z roślinami doniczkowymi, może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne, redukcję stresu, zmniejszenie uczucia niepokoju i łagodzenie objawów depresji. 

Wiem / Youtube

Więcej roślin, to lepsza akustyka. Wiedzieliście?

Rośliny doniczkowe mogą pomóc w redukcji hałasu i echo w pomieszczeniach, co z kolei poprawia jakość akustykiDzieje się tak, ponieważ liście roślin absorbują dźwięki, zwłaszcza te o wysokiej częstotliwości. Kiedy dźwięki uderzają w liście, energia dźwięku jest pochłaniana przez roślinę, co powoduje, że dźwięk staje się cichszy.

W pomieszczeniach, w których jest dużo twardych powierzchni, takich jak betonowe podłogi i ściany, dźwięki odbijają się od tych powierzchni i tworzą echa, co może utrudnić słyszalność i zrozumienie rozmów. Dodanie kwiatów doniczkowych do takiego pomieszczenia może pomóc w redukcji echa, co z kolei poprawi jakość dźwięku i zwiększy komfort akustyczny.

Fot. DimaBerlin / Adobe Stock 

Praca zdalna? Tylko w towarzystwie roślin!

Badania udowadniają, że obcowanie z naturą, w tym z roślinami doniczkowymi, może pomóc w zmniejszeniu stresu, zmęczenia i zwiększeniu koncentracji. Wprowadzenie roślin do pomieszczenia sprzyja tworzeniu przyjemniejszej, bardziej naturalnej atmosfery, co może poprawić nastrój i zwiększyć motywację do działania. Okazuje się, że osoby pracujące w biurach upiększonych roślinami doniczkowymi wykazują dużo lepszą koncentrację i większą efektywność pracy w porównaniu z pracownikami pozbawionymi kontaktu z zielenią. 

W 2014 roku na University of Hyogo w Japonii przeprowadzono badanie, w którym uczestnicy spędzali 3-5 minut patrząc na rośliny doniczkowe w przerwach między zadaniami. Badanie wykazało, że patrzenie na rośliny doniczkowe pomagało w redukcji stresu i poprawie nastroju.

Ponadto, jak pokazały badania przeprowadzone przez NASA Clean Air Study, rośliny doniczkowe poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu wpływają pozytywnie na naszą zdolność do skupienia uwagi. Oczyszczone powietrze z toksyn i zanieczyszczeń pomaga w zmniejszeniu uczucia zmęczenia, co z kolei skutkuje poprawą koncentracji i wydajności pracy. 

Fot. cac_tus / Adobe Stock 

FILM: Jakie są zalety roślin doniczkowych? Dlaczego warto mieć je w domu?

Niby wiesz / Youtube

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Huy Phan / Pexels

Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
To się przyda
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Nawóz z Pokrzywy, Organiczny Płynny – 500 ml
Lawenda - 30 szt. pakiet
Lawenda - 30 szt. pakiet
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Kostrzewa sina – niebieska trawa - 15 szt. pakiet
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Czosnek 'Ambassador' – 1 szt
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Tagi
Najnowsze treści
Stare odmiany winogron tnę jesienią tylko w 1 sposób. Zbieram 3x więcej owoców co roku Tym środkiem za 1,5 zł zmywam klej z okien po moskitierze. Są jak nowe i nie lepią się Wiosenna pielęgnacja truskawek | Co zrobić, by były zdrowe i słodkie? Czy wiesz, że liście to zagrożenie w ogrodzie? Są źródłem zakażeń i... Świder do sadzenia roślin / otwornica do ziemi. Jakie wybrać? Jakie mają zalety? Maliny sadzę jesienią tylko w sąsiedztwie z tą rośliną. Mam owoce giganty bez nawożenia Wyrywam sadzonki pomidorów i zasiewam tym poletko. W kolejnym roku mam bujne zbiory Nigdy nie suszę tak maślaków. Ta 1 metoda sprawia, że schną 3x szybciej i nie ma pleśni Jak gęsto sadzić nowe rośliny w ogrodzie?