Logo
Logo

Co lubią hortensje? 5 zabiegów, które warto wykonać, by mieć piękne kwiaty!

Hortensje ogrodowe to krzewy o niezwykle obfitych kwiatach, które mogą mieć różną barwę. To właśnie duże, pięknie wybarwione kwiaty stanowią największą ozdobę hortensji. Dlatego warto zasadzić je w swoim ogrodzie, gdyż umożliwiają stworzenie kolorowej, niezwykle urodziwej przestrzeni. Jednak hortensje wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły, a ich kwiaty utrzymywały się przez długi czas. Jak zajmować się hortensjami? Jakie zabiegi wykonywać?

Spis treści
Posadź hortensję w półcienistym miejscu Zadbaj o kwaśne i lekkie podłoże dla hortensji Nie zapomnij o obfitym podlewaniu hortensji Ściółkuj ziemię pod hortensją Zasilaj i zakwaszaj glebę regularnie

Jak zajmować się hortensjami, by pięknie kwitły?

Posadź hortensję w półcienistym miejscu

Wszystkie odmiany hortensji ogrodowej lubią półcieniste stanowiska. Zbyt duża ilość światła słonecznego spowoduje przypalanie delikatnych liści rośliny i więdnięcie zpowodowane nadmierną utratą wody. Doskonałym miejscem są stanowiska lekko osłonięte przez inne rośliny lub zabudowania, gdyż wciąż słońce jest niezbędne, aby na roślinie pojawiło się dużo kwiatów. Hortensje najgorzej radzą sobie w miejscach cienistych, w których kwitnienie będzie bardzo słabe.

Zadbaj o kwaśne i lekkie podłoże dla hortensji

Duża liczba kwiatów i intensywny wzrost sprawiają, że hortensja potrzebuje znacznych ilości składników pokarmowych. Dlatego podłoże powinno być żyzne, z dużą ilością próchnicy i związków mineralnych. Rośliny te najlepiej rosną w lekko kwaśnym podłożu o odczynie od 4,5 do 6 pH. Zbyt zasadowa gleba może spowodować rozwój różnych chorób i sprawia, że rośliny nie są w stanie pobierać składników pokarmowych. To oznacza, że mimo zasobnej w związki mineralne gleby, hortensje będą głodować, co negatywnie wpłynie na ich kondycję i kwitnienie. Najlepiej zastosować specjalne podłoże do hortensji, które zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Dodatkowo glebę można zasilać kompostem.

Nie zapomnij o obfitym podlewaniu hortensji

Hortensje lubią znaczną wilgotność, dlatego podłoże nie powinno nigdy być przesuszone i należy zadbać o jego odpowiednią wilgotność. Jest to szczególnie ważne podczas suchej wiosny i gorącego lata. Może zdarzyć się, że hortensje będą wymagać podlewania nawet dwa razy dziennie. Trzeba też pamiętać, aby w ciepłe dni zabieg przeprowadzać jedynie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Najkorzystniej jest podlewać hortensje deszczówką, gdyż nie lubią one zbyt twardej wody, która często znajduje się w domowych kranach. Warto je również sadzić w pobliżu miejsc, gdzie zbiera się więcej wody np. przy ujściach rynny, czy wylocie kranu.

Ściółkuj ziemię pod hortensją

Chcąc zachować większą wilgotność podłoża, co zapobiegnie przesuszeniu gleby, warto hortensje ściółkować 2 razy w roku. Dodatkowo zabieg ten zmniejszy wahania temperatury podłoża, zapewni większą ilość próchnicy w ziemi oraz obniży odczyn gleby, czyniąc ją lekko kwaśną. Do ściółkowania najlepiej wykorzystywać naturalne materiały: torf, kora, szyszki itp. Im szybciej rozkłada się materiał wykorzystany do ściółkowania, tym częściej trzeba powtarzać zabieg.  

Zasilaj i zakwaszaj glebę regularnie

Jak wspomniano wcześniej, hortensja wymaga dużej ilości składników pokarmowych i szybko je zużywa. Dlatego nawożenie jest niezbędne, aby rośliny były zdrowe, odporne na niekorzystne czynniki, dobrze rosły i obficie kwitły. Najlepiej stosować specjalistyczne nawozy do hortensji, które są odpowiednio zbilansowane i zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe oraz zakwaszają glebę. Ewentualnie można również wykorzystać nawozy do roślin kwitnących lub kwaśnolubnych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, RuthildEicker / Pixabay


Dominik Strzelec / Bricomarché z pasją
Autor
Co lubią hortensje? 5 zabiegów, które warto wykonać, by mieć piękne kwiaty!
Co lubią hortensje? 5 zabiegów, które warto wykonać, by mieć piękne kwiaty!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl