Logo
Logo

Zimowanie pnączy | Jak ochronić je przed mrozem?

Wiele pnączy może przemarzać w mroźne zimy, dlatego też wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Dowiedz się, które pnączy musisz zabezpieczyć przed mrozem.

Jak przygotować pnącza do zimy i zabezpieczyć je przez mrozem?

Kopczykowanie
W przypadku pnączy - t.j. róża (Rosa), wiciokrzew (Lonicera), glicynia (Wisteria), powojnik (Clematis) oraz milin amerykański (Campsis radicans), wystarczy zabezpieczenie podstawy pnia kopczykiem z kory i obłożenie go gałązkami roślin iglastych. Ochroni to system korzeniowy przed mrozem, a warstwa ściółki zapobiegnie utracie wody z ziemi.

Ochrona korony
Zabezpieczenia wymagają przede wszystkim gatunki i odmiany mniej odporne na mróz (np. młode glicynie i niektóre powojniki). Warto zabezpieczyć ich koronę - t.j. obwiązać szczelne słomianym chochołem lub agrowłókniną. Muszą to być materiały przepuszczalne dla powietrza, nie wolno stosować folii! Nawet, jeśli pędy przemarzną to na wiosnę rośliny odbiją od korzenia.

Przyginanie
Nie zaleca się kopczykowania pnączy - t.j. przyginania ich do ziemi i przysypywaniu ziemią, gdyż powoduje to bardzo często łamani się pędów! Niektórzy ogrodnicy zalecają także jesienne przycinanie pnączy, jednak zabieg ten lepiej wykonać dopiero na wiosnę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Zthefutureis / Depositphotos oraz LoggaWiggler / Pixabay

Autor
Zimowanie pnączy | Jak ochronić je przed mrozem?
Zimowanie pnączy | Jak ochronić je przed mrozem?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)