Zimowanie pnączy | Jak ochronić je przed mrozem?

Zimowanie pnączy fot. thefutureis - Depositphotos

Wiele pnączy może przemarzać w mroźne zimy, dlatego też wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Dowiedz się, które pnączy musisz zabezpieczyć przed mrozem.

Posłuchaj
00:00
10

Jak przygotować pnącza do zimy i zabezpieczyć je przez mrozem?

Kopczykowanie
W przypadku pnączy - t.j. róża (Rosa), wiciokrzew (Lonicera), glicynia (Wisteria), powojnik (Clematis) oraz milin amerykański (Campsis radicans), wystarczy zabezpieczenie podstawy pnia kopczykiem z kory i obłożenie go gałązkami roślin iglastych. Ochroni to system korzeniowy przed mrozem, a warstwa ściółki zapobiegnie utracie wody z ziemi.

Ochrona korony
Zabezpieczenia wymagają przede wszystkim gatunki i odmiany mniej odporne na mróz (np. młode glicynie i niektóre powojniki). Warto zabezpieczyć ich koronę - t.j. obwiązać szczelne słomianym chochołem lub agrowłókniną. Muszą to być materiały przepuszczalne dla powietrza, nie wolno stosować folii! Nawet, jeśli pędy przemarzną to na wiosnę rośliny odbiją od korzenia.

Przyginanie
Nie zaleca się kopczykowania pnączy - t.j. przyginania ich do ziemi i przysypywaniu ziemią, gdyż powoduje to bardzo często łamani się pędów! Niektórzy ogrodnicy zalecają także jesienne przycinanie pnączy, jednak zabieg ten lepiej wykonać dopiero na wiosnę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Zthefutureis / Depositphotos oraz LoggaWiggler / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści