Logo
Logo

Hanami w ogrodzie | Poczuj magię Japonii i stwórz zakątek pełen kwitnących wiśni Sakura

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my możemy stać się częścią tego magicznego procesu, tworząc w naszych ogrodach miejsce inspirowane japońską tradycją hanami. Kwitnące wiśnie, symbol odnowy i piękna, przynoszą ze sobą nie tylko estetyczną przyjemność, ale i głębokie uczucie spokoju oraz związku z naturą. Przyjęcie tej tradycji do naszego otoczenia pozwala na chwilę refleksji i celebrację życia w jego najbardziej ulotnej formie. Zapraszając do swojego ogrodu odmiany wiśni piłkowanych, tworzymy nie tylko przestrzeń pełną kolorów i zapachów, ale również miejsce, które może stać się oazą spokoju i inspiracji. Niezależnie od tego, czy dysponujemy dużym ogrodem, czy niewielkim kawałkiem ziemi, możemy stworzyć własne "sakura heaven", które każdej wiosny będzie przypominać o cykliczności życia i jego niezwykłej urodzie.

Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, a my, zafascynowani jej przebudzeniem, szukamy sposobów, by ten magiczny moment celebrować każdego dnia. Jednym z najpiękniejszych wiosennych spektakli jest kwitnienie wiśni, znane w Japonii jako hanami. To czas, kiedy całe krajobrazy zamieniają się w różowo-białe obrazy, przyciągając miłośników piękna z całego świata. Dzięki rosnącej popularności ogrodnictwa i dostępności egzotycznych roślin, teraz również w Polsce możemy stworzyć własny zakątek inspirowany japońską tradycją, pełen kwitnących wiśni.

Co o Sakura i święcie Hanami warto wiedzieć?

Hanami, święto kwitnącej wiśni, to wyjątkowy czas w Japonii, kiedy całe społeczeństwo zatrzymuje się, by celebrować piękno kwitnących wiśni. Tradycja ta, mająca swoje korzenie w dawnych zwyczajach cesarza Sagi z VIII wieku, stała się symbolem narodowym, łączącym ludzi w parkach i przyrodzie wokół delikatnych kwiatów wiśni.

Sakura, uznawana za symbol natury, odgrywa ważną rolę nie tylko w kulturze, ale i w codziennym życiu Japończyków, inspirując sztukę i rzemiosło. Hanami to czas wspólnego celebrowania, piknikowania pod drzewami i kontemplacji nad ulotnością życia, co przypomina, że piękno kwitnienia trwa tylko chwilę, zachęcając do chwytania każdego momentu.

Hanami, znane również jako święto kwitnącej wiśni Sakura, stanowi jedną z najistotniejszych tradycji w Japonii. Termin ten dosłownie tłumaczy się jako podziwianie kwiatów, zachęcając do uważnej obserwacji i doceniania ich urody oraz do kontemplacji.

Park w czasie święta Hanami w pełni kwitnienia wiśni wiosną z czystym błękitnym niebem w słoneczny dzień, odwiedzający cieszą się pięknymi kwiatami wiśni Sakura.
wooooooojpn / AdobeStock

Wiśnia piłkowana – serce japońskiego ogrodu

Wiśnia piłkowana, znana również jako wiśnia japońska, jest symbolem wiosny i odnowy. Wyróżnia się ona nie tylko delikatnymi, ale i obficie kwitnącymi kwiatami, które mogą przybierać różne odcienie – od czystej bieli po głęboki róż. Drzewa te, dorastające do 4-10 metrów wysokości, podczas kwitnienia obficie pokrywają się dekoracyjnymi kwiatami, w których liczba płatków waha się od 5 do 100, w zależności od odmiany. Ogromna różnorodność pozwala na stworzenie kompozycji, która będzie cieszyć oko przez większą część wiosny.  

Oto kilka najpopularniejszych odmian wiśni japońskich, które możesz uprawiać w polskim ogrodzie:

 • 'Amanogawa' to odmiana o wąskim, kolumnowym pokroju, która w późnej wiośnie produkuje jasnoróżowe, półpełne kwiaty. Dorastając do 6 metrów wysokości, jest idealna do małych ogrodów i wąskich przestrzeni, tworząc efektowne aleje.

 • 'Kanzan' zachwyca intensywnie różowymi, pełnymi kwiatami, które pojawiają się obficie w późnej wiośnie. Drzewo to, dorastające do 8-12 metrów wysokości, tworzy szeroką, parasolowatą koronę, idealną jako dominujący element większych ogrodów lub efektowna w alejach.

 • 'Kiku-shidare' to odmiana o płaczącym pokroju, która w późnej wiośnie produkuje intensywnie różowe, pełne kwiaty. Dorastając do 2-3 metrów wysokości, jest idealna do tworzenia romantycznych zakątków w ogrodzie, stanowiąc piękny akcent w kompozycjach z innymi roślinami.

 • 'Pink Perfection' wyróżnia się pełnymi, różowymi kwiatami, które pojawiają się w środkowej wiośnie. Kompaktowa, parasolowata korona sprawia, że odmiana ta doskonale nadaje się do ogrodów miejskich, stanowiąc piękny element małej architektury ogrodowej.

 • 'Royal Burgundy' oferuje piękny kontrast między różowymi kwiatami a ciemnopurpurowymi liśćmi. Umiarkowany wzrost i szeroko rozgałęziona korona czynią ją atrakcyjną ze względu na kontrast kolorystyczny, doskonale prezentując się jako soliter w ogrodzie.

 • 'Shirotae' to odmiana wczesnowiosenna, której białe, półpełne i bardzo aromatyczne kwiaty zwisają z rozłożystej korony. Niski pokrój sprawia, że jest doskonała do mniejszych przestrzeni, gdzie może stanowić ozdobę w przestrzeniach publicznych.

 • 'Tai Haku' przyciąga uwagę jednymi z największych białych kwiatów wśród wiśni piłkowanych. Szeroka korona i dorastanie do około 8 metrów wysokości czynią ją efektowną jako pojedyncze drzewo w ogrodzie, przyciągając uwagę swoimi dużymi kwiatami.

 • 'Ukon' oferuje coś nietypowego dzięki swoim żółto-kremowym, półpełnym kwiatom. Umiarkowany wzrost i szeroko rozgałęziona korona czynią ją atrakcyjną w ogrodach naturalistycznych i japońskich, gdzie pięknie komponuje się z innymi roślinami kwitnącymi na wiosnę.

Gałąź kwitnącej sakury z różowymi kwiatami. Japoński festiwal hanami.
Fot. frenta / AdobeStock
 

Kwitnąca wiśnia – symbol Japonii w Twoim ogrodzie

Urok kwitnienia wiśni piłkowanej tkwi w ich kwiatostanach, gdzie po kilka lub nawet kilkanaście kwiatów łączy się w pęczki, zwisając elegancko na długich łodygach. Często kwiaty te gęsto pokrywają cienkie, nagie gałęzie, które elegancko uginają się pod ciężarem kwiatów, tworząc efektowny, płaczący pokrój drzewa, co dodaje mu wyjątkowej dekoracyjności.

Kwiaty te rozkwitają jako pierwsze, zanim na drzewie pojawią się liście, prezentując się w szerokiej gamie kształtów, rozmiarów i kolorów, zależnych od konkretnej odmiany. Warto zatem dokładnie zapoznać się z dostępnymi wariantami – od białych, przez biało-różowe, aż po ciemnoróżowe, zarówno w wersji pojedynczej, jak i podwójnej czy pełnej – przed dokonaniem wyboru drzewka do swojego ogrodu.

W sprzyjających warunkach, bez silnych wiatrów i deszczu, kwiaty te mogą zachwycać swoim pięknem przez około dwa tygodnie. Po przekwitnięciu tworzą pod drzewem malowniczy dywan z opadłych płatków, a przy delikatnych podmuchach wiatru mogą stworzyć efekt kwiatowego „śniegu”, co stanowi dodatkową atrakcję.

VISIT FUKUSHIMA / YouTube


Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Hanami bez wyjazdu do Japonii? Stwórz "Sakura Heaven" w swoim ogrodzie

Stworzenie w ogrodzie zakątka inspirowanego japońską tradycją hanami, gdzie dominują kwitnące wiśnie, to marzenie wielu miłośników ogrodnictwa. Taki osobisty fragment "sakura heaven" nie tylko ubarwi przestrzeń wokół domu, ale również wprowadzi element spokoju i kontemplacji, tak ceniony w japońskiej kulturze. Aby jednak przemienić ten sen w rzeczywistość, potrzebna jest nie tylko pasja, ale i wiedza na temat tego, jak najlepiej dobrać odmiany wiśni, zaplanować przestrzeń i zadbać o rośliny, by każdej wiosny cieszyć się ich obfitym kwitnieniem.

Oto kilka kluczowych kroków, które pomogą Ci stworzyć własne "sakura heaven" w ogrodzie

 1. Wybór odmian: Zdecyduj, które odmiany wiśni piłkowanej najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom estetycznym i warunkom w Twoim ogrodzie. Pamiętaj, że niektóre odmiany mogą być bardziej wrażliwe na mrozy, dlatego warto zasięgnąć porady w lokalnym centrum ogrodniczym.

 2. Planowanie przestrzeni: Wiśnie japońskie najlepiej prezentują się jako solitery lub w niewielkich grupach, gdzie każde drzewo ma przestrzeń, by w pełni rozwinąć swoją koronę. Idealne będą słoneczne, osłonięte miejsca, które chronią delikatne kwiaty przed wiosennymi wiatrami.

 3. Warunki glebowe: Wiśnie piłkowane nie mają wygórowanych wymagań co do gleby, ale najlepiej rosną w ziemi żyznej, dobrze przepuszczalnej i lekko wilgotnej.

 4. Pielęgnacja: Regularne podlewanie, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu, jest kluczowe. Wiśnie piłkowane są również wdzięczne za wiosenne nawożenie, które wspiera obfite kwitnienie.

 5. Ochrona przed mrozem: Młode drzewka, szczególnie te wrażliwe na mróz, mogą wymagać okrycia na zimę, by zabezpieczyć je przed skutkami niskich temperatur.

Podążając za tymi wskazówkami, możesz przekształcić swój ogród w miejsce, które każdej wiosny będzie zachwycać nie tylko Ciebie, ale i wszystkich odwiedzających, swoim pięknem i delikatnością kwitnących wiśni.

Założenie własnego zakątka pełnego kwitnących wiśni to nie tylko możliwość cieszenia się niezwykłym widokiem każdej wiosny. To także szansa na stworzenie miejsca, które będzie przyciągać różnorodne gatunki ptaków i owadów, wspierając lokalną bioróżnorodność. Ponadto, pielęgnacja takiego ogrodu to doskonały sposób na relaks i oderwanie się od codzienności, a obcowanie z naturą ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.


Zdjęcia tytułowe: sornchai, mdbrockmann82 / AdobeStock

Autor
Hanami w ogrodzie | Poczuj magię Japonii i stwórz zakątek pełen kwitnących wiśni Sakura
Hanami w ogrodzie | Poczuj magię Japonii i stwórz zakątek pełen kwitnących wiśni Sakura
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl