Logo
Logo

Wiśnia piłkowana 'Kanzan'

Wiśnie kojarzą się z roślinami sadowniczymi, uprawianymi dla smacznych owoców, ale są wśród nich również gatunki i odmiany ozdobne, które właśnie rozpoczynają kwitnienie. Coraz częściej sadzi się je nie tylko w ogrodach przydomowych, ale też w miastach – przy osiedlowych uliczkach, na skwerach, w parkach. Obsypane kwiatami drzewa zachęcają do zatrzymania się przy nich chociaż na chwilę i podziwiania niesamowitego widoku oraz przyjemnego zapachu.

Jedną z najbardziej popularnych wiśni ozdobnych to wiśnia piłkowana 'Kanzan' – poza pięknymi kwiatami jej zaletą jest niewielki rozmiar.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Najbardziej rozpoznawalne i widowiskowe w okresie kwitnienia są odmiany pochodzące od wiśni piłkowanej (Prunus serrulata). Najwięcej z nich uprawia się w Japonii, Korei czy Chinach, sporo kultywarów jest też dostępnych w Europie, także w Polsce.

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) ‘Kanzan’ to jedna z najpopularniejszych odmian wiśni piłkowanej. Widowiskowa ze względu na bardzo regularny kształt korony, przypominającej w zarysie odwrócony stożek, najczęściej oferowana jest w formie piennej.

Wiśnia 'Kanzan' osiąga około 5-6 m wysokości i podobną szerokość. Zwykle zakwita w maju lub na przełomie maja i kwietnia. Ma różowe, pełne kwiaty, osadzone na długich szypułkach, zabrane po kilka w pęczkach wzdłuż gałęzi. Kwiaty wiśni piłkowanej 'Kanzan' przyjemnie pachną.

Pod koniec kwitnienia rozwijają się dosyć duże, zielone liście, w kształcie jajowate, na brzegach piłkowane, gładkie i błyszczące. Młode liście są żółtawobrązowe, a jesienią wyraziście żółtopomarańczowe. Na ogonkach liściowych znajdują się małe gruczołki.

Kwitnąca wiosną w ogrodzie wiśnia piłkowana Prunus serrulata 'Kanzan'
Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Uprawa i wymagania

Wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ zaliczana jest do drzew o nieco wyższych wymaganiach uprawowych. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska ciepłe, nasłonecznione.

We wschodnich rejonach kraju może cierpieć od mrozu, w centrum i na zachodzie zimuje bez problemu. Z wiekiem drzewa nabierają większej mrozoodporności.

Trzeba pamiętać, że o ile drzewa te są dosyć odporne na niskie temperatury zimą, młode przyrosty wiśni piłkowanej, w tym pąki kwiatowe i kwiaty, mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki, podobnie jak kwiaty innych kwitnących wczesną wiosną gatunków, np. magnolii.

Wiśnie piłkowane rozmnaża się przez szczepienie na siewkach czereśni ptasiej, dlatego w przypadku pojawienia się dzikich pędów wyrastających z podkładki trzeba je usuwać. Poza tym drobnym zabiegiem drzewa nie wymagają cięcia. Zwykle rosną zdrowo, są rzadko atakowane przez szkodniki lub porażane przez choroby.

 

Gdzie posadzić?

Wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ jest jedną z najcenniejszych i najbardziej ozdobnych odmian wiśni, dlatego zasługuje na szerokie rozpowszechnienie. Polecana przede wszystkim do sadzenia w ogrodach przydomowych i działkach, ale również na terenach, gdzie ograniczona przestrzeń utrudnia zastosowanie innych gatunków obficie kwitnących drzew.

W ogrodach o większej powierzchni bardzo interesująco prezentują się alejki obsadzone wiśnią piłkowaną. Ciekawa forma, efektowne kwiaty i niewielkie rozmiary sprawiają, że roślina doskonale komponuje się i wpasowuje w otaczający krajobraz.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Wiśnia piłkowana 'Kanzan'
Wiśnia piłkowana 'Kanzan'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny