Choroby drzew i krzewów ozdobnych – objawy i zwalczanie

Jeśli Twoje drzewa i krzewy mają zgniłe lub spleśniałe liście lub powyginane pędy to z pewnością zostały zaatakowane przez jedną z chorób. Poznaj najczęściej pojawiające się choroby drzew i krzewów ozdobnych oraz metody ich zwalczania.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
33
Spis treści
Na co chorują drzewa i krzewy? Jak wyglądają choroby drzew i krzewów? Jak je leczyć?

Choroby drzew i krzewów ozdobnych

Zgniłe lub spleśniałe liście, powyginane, zasychające pędy - tak często wyglądają drzewa i krzewy porażone chorobami. Właściwa pielęgnacja jest najlepszym środkiem zapobiegawczym, gdyż choroby rozwijają się zwykle na roślinach osłabionych. Do najczęściej spotykanych chorób porażających drzewa i krzewy należą: szara pleśń, mączniak prawdziwy, plamistości liści, rdza oraz osutka na iglakach.

Objawy chorób oraz ich zwalczanie

Aby skutecznie zwalczyć chorobę, najpierw należy dobrze rozpoznać jej objawy. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się choroby drzew i krzewów ozdobnych. Dla ułatwienia zamieściliśmy zdjęcie i opis objawów. Po rozpoznaniu choroby należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Należy bezwzględnie przestrzegać terminów oraz zasad bezpieczeństwa podanych na etykiecie – instrukcji stosowania środka ochrony roślin.

mączniak prawdziwy

Objawy mączniaka prawdziwego
na pąku róży
fot. Syngenta CP

Mączniak prawdziwy

Na wielu gatunkach roślin ozdobnych (m.in. róże, astry, nagietki, lewkonie i inne) występują objawy mączniaka prawdziwego w postaci białego, mączystego nalotu na górnej stronie liści. Rośliny wyglądają jak „posypane mąką”, a silnie porażone mają zahamowany wzrost i kwitnienie oraz mogą zamierać.

Zwalczanie

Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Score 250 EC - stosować po wystąpieniu pierwszych objawów mączniaka.

czarna plamistość róży

Objawy czarnej plamistości róży
na liściach róży
fot. Syngenta CP

Czarna plamistość róży

Jest to groźna i bardzo często występująca choroba na różach. Na liściach róż pojawiają się plamy o nieregularnych kształtach, które przybierają barwę od brązowej do czarnej. Liście pokryte plamami szybko żółkną i opadają. Plamy zaobserwować można również na pędach róż. Porażone rośliny rozwijają się wolniej, kwitnienie jest znacznie słabsze, a krzewy są bardziej podatne na przemarzanie.

Zwalczanie

Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Score 250 EC – stosować po wystąpieniu pierwszych objawów plamistości.

czarna plamistość

Objawy plamistości liści
– czarne plamy
fot. Syngenta CP

Plamistość liści

Bardzo często na roślinach doniczkowych, rabatowych, krzewach i drzewach liściastych oraz iglastych można zaobserwować różnego rodzaju plamistości liści lub igieł, których sprawcami jest wiele patogenów. Plamy te mogą przybierać różną barwę, rozmiar oraz wielkość. Przykładem jest czarna plamistość klonu. Na liściach pojawiają się czarne plamy, które wyglądają jak pomalowane smołą. Chore liście zwykle przedwcześnie opadają.

Zwalczanie

Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Score 250 EC – stosować po wystąpieniu pierwszych objawów lub Amistar 250 SC – stosować zapobiegawczo lub przy pierwszych objawach plamistości.

rdza

Objawy rdzy na liściu,
fot. Syngenta CP

Rdza

Bardzo często na roślinach ozdobnych spotyka się rdze. Na górnej stronie liści tworzą się żółte, pomarańczowe plamy, a od spodu w miejscu przebarwień rdzawe skupienia zarodników. Porażone liście przedwcześnie zamierają. Na liściach i pędach chorych roślin widoczne są żółtopomarańczowe, a później brunatno-rdzawe brodawki. Rośliny rozwijają się wolniej i tworzą znacznie mniej kwiatów.

Zwalczanie

Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Amistar 250 SC – stosować zapobiegawczo lub przy pierwszych objawach rdzy.

szara pleśń

Objawy szarej pleśni na liściu
fot. Syngenta CP

Szara pleśń

Chorobę tę można spotkać na większości roślin ozdobnych (liściastych i iglastych). Objawy szarej pleśni występują na wszystkich częściach roślin w postaci wodnistych, brunatnych i szybko powiększających się plam. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza – częste opady deszczu w okresie kwitnienia. Wówczas na roślinach pojawia się szary i pylący nalot, a na powierzchni grzybni powstają czarne zarodniki. Porażone części roślin zasychają.

Zwalczanie

Silnie porażone części roślin najlepiej jest usuwać i niszczyć (palić). Roślinę należy opryskać fungicydem środkiem grzybobójczym (fungicydem) Amistar 250 S.C. lub Switch 62,5 WG – stosować zapobiegawczo lub przy pierwszych objawach szarej pleśni.

osutka na iglakach

Objawy osutki na pędzie sosny
fot. Syngenta CP

Osutka na iglakach

Osutka atakuje jałowce, jodły i sosny. Porażone pędy wierzchołkowe zamierają, a łuski i igły pokryte są czarnymi zarodnikami grzyba. Wiosną na igłach sosny widoczne są żółte poprzeczne kreski obejmujące cały obwód igły. Po obumarciu igieł plamy na nich robią się czarne. Choroba ta prowadzi do przedwczesnego opadania igieł i obumierania drzew. Występowanie osutki na jałowcach powoduje czasami opadanie chorych igieł, ale łuski pozostają na pędach. Częste opady deszczu sprzyjają nasileniu występowania osutki.

Zwalczanie

Silnie porażone części roślin najlepiej jest usuwać i niszczyć (palić). Roślinę należy opryskać środkiem grzybobójczym (fungicydem) Amistar 250 SC – stosować zapobiegawczo lub przy pierwszych objawach.

Opracowano na podstawie materiałów od firmy Syngenta Crop Protection


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
 Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści