Logo
Logo

Jakie nawozy stosować wiosną? Praktyczne porady

Właśnie teraz jest najlepszy czas na pierwsze nawożenie, by zapewnić roślinom dobry start po długiej zimowej drzemce. Zasilania wymagają wszystkie rośliny (użytkowe i ozdobne), a zwłaszcza te, które intensywnie rosną, kwitną lub owocują. Wiosenne nawożenie wykonujemy od marca, i powtarzamy aż do czerwca.

Spis treści
Dlaczego warto stosować nawozy wiosną? Jakie wiosenne nawozy wybrać? Jak prawidłowo stosować wiosenne nawozy?

Po co wiosną stosować nawozy?

Pierwsze wiosenne nawożenie jest najważniejsze i bardzo potrzebne, by zapewnić roślinom składniki mineralne, z których zbudują swoje tkanki, ale jest konieczne tylko wtedy, gdy ich w glebie brakuje. Najczęściej występują niedobory makrolemenów: azotu (N), fosforu (P), potasu (K), które zimą często zostają wypłukane z gleby lub związane w formy trudno przyswajalne dla roślin.

Azot odpowiedzialny jest za szybki wzrost i budowę “zielonej masy” - jest najważniejszy we wiosennym nawożeniu! ▶ Dowiedz się więcej
Potas niezbędny jest do kwitnienia i owocowania. ▶ Dowiedz się więcej
Fosfor odpowiada za odpowiedni wzrost i funkcjonowanie systemu korzeniowego. ▶ Dowiedz się więcej

Do makroelementów zaliczamy także magnez (Mg) i siarkę (S) - zapobiegają żółknięciu. Roślinom niezbędne (ale w śladowych ilościach) są także mikroelementy - t.j. żelazo (Fe), mangan (Mn), miedź (Cu), cynk (Zn), bor (B), molibden (Mo) i chlor (Cl). Ich niedobory powodują choroby - np. przebarwienia, słabszy wzrost, a nawet brak kwitnienia i owocowania.

Pamiętaj! Od wiosny do połowy lipca stosujemy nawozy z dużą zawartością azotu (pierwiastka odpowiedzialnego za wzrost roślin), a już od sierpnia tylko nawozy „jesienne”, które zawierają mało azotu, ale dużo fosforu i potasu (pierwiastków, które przygotowują rośliny do zimy).


Czym nawozić wiosną?

Nawozy mineralne

W ogrodach najczęściej stosowane są nawozy mineralne (chemiczne). Na rynku z łatwością znajdziemy nawozy jednoskładnikowe - np. zawierające azot (saletra azotowa, siarczan amonowy, mocznik), fosfor (superfosfat), potas (saletra potasowa). Popularniejsze i łatwiejsze w stosowaniu w ogrodach są mieszanki nawozowe, które w swoim składzie zawierają wszystkie pierwiastki (mikro i makroelementy) niezbędne dla roślin w formach łatwo i szybko przyswajalnych.

Niestety długotrwałe nawożenie mineralne może powodować nadmierne zasolenie gleby, które utrudnia roślinom pobieranie niezbędnych pierwiastków. Nie musimy jednak rezygnować z nawożenia mineralnego, gdyż stosowane rozsądnie i z umiarem sprzyja zdrowej uprawie.

Nawozy organiczne

Warto także sięgać po nawozy organiczne: obornik, guano, kompost, wermikopost - t.j. biohumus, które oprócz składników mineralnych zawierają substancje humusowe, które poprawiają strukturę gleby i korzystnie działają na organizmy glebowe. Działają wolniej niż nawozy mineralne, ale składniki odżywcze uwalniane są długo i stopniowo – nie ma więc ryzyka „przedawkowania”.

Jak nawozić wiosną?

Nawozy płynne przed zastosowaniem trzeba rozpuścić w wodzie w proporcjach podanych na etykiecie produktu. Podobnie postępujemy w przypadku nawozów sypkich, wymagających rozpuszczenia. Wodny roztwór nawozu działa szybko! Pamiętajmy jednak, że nawozimy glebę, a nie rośliny, dlatego też roztworem podlewamy tylko ziemię, tak by nie moczyć liści.

Nawozy sypkie i granulowane (wolno działające) rozsypujemy wokół roślin lub na całej powierzchni gruntu pod uprawę, a następnie mieszamy z wierzchnią warstwą gleby, by go przykryć. Następnie podlewamy ziemię, by przyspieszyć rozpuszczanie granulek i przenikanie składników pokarmowych do gleby. Nawozy organiczne także wymagają wymieszania z glebą!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: encierro / Fotolia

Autor
Jakie nawozy stosować wiosną? Praktyczne porady
Jakie nawozy stosować wiosną? Praktyczne porady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl