Logo
Logo

Znajdziecie ją na drogeryjnych półkach. Zawiera magnez i sprawia, że rośliny odżywają na nowo

Rośliny doniczkowe to jedna z najładniejszych ozdób w domu. Należy pamiętać, ze powinniśmy je odpowiednio pielęgnować, aby odwdzięczyły się pięknym listowiem oraz pąkami kwiatów. Zwłaszcza w okresie zimowym są narażone na zmiany i wahania temperatur, które mogą być dla nich dość uciążliwe. Stawiajmy je z daleka od wszelkich przeciągów, a w szczególności tam, gdzie  panuje zmienna wilgotność. Dobrym pomysłem jest odżywienie ich w naturalny sposób. Na co dzień kierujecie się do drogerii w celu kupienia środków czystości czy też produktów, które zadbają o waszą skórę? Jeden z nich jest świetnym nawozem dla większości doniczkowych. Przy okazji możecie skorzystać i mieć 2w1. Sprawdźcie koniecznie poradę poniżej.

Niestandardowe środki dla roślin bywają dość zaskakujące. Przez lata dowiedzieliście się, jak cenny jest klasyczny ocet jabłkowy, kwasek cytrynowy czy też soda oczyszczona. Warto pójść o krok dalej i wykorzystać także inne produkty domowego użytku. Na sklepowych półkach drogeryjnych znajduje się także kilka perełek, które swoim składem zachęcają do wykorzystania ich u swoich liściastych podopiecznych. Ostatnim razem był to olejek arganowy, który często wchodzi w skład odżywek i nabłyszczaczy do liści. Poznajcie jednak coś, co często pozwala wam zmiękczyć skórę oraz zapobiec zmęczeniu mięśni.

Jak używać soli Epsom do roślin? Krótki poradnik

Sól Epsom, znana w szczególności ze swoich właściwości rozluźniających oraz wspomagających układ mięśniowy. Działa przede wszystkim przeciwbólowo oraz odtruwa i detoksykuje. To także świetny produkt wspomagający układ nerwowy. Możemy podkraść go z domowej łazienki i wykorzystać jako świetną bazę do nawozu dla roślin. Zawiera pokaźne ilości magnezu i minerałów, które pozytywnie wpływają na ziemię doniczkową. Oprócz świetnego nawozu, możemy zapewnić także doskonałą ochronę przed przędziorkami, wełnowcami czy też misecznikami. Jakie proporcje będą właściwe w takim przypadku? Wystarczy łyżeczkę soli Epsom rozpuścić w litrze przegotowanej wody. Raz na jakiś czas spryskajmy także liście, aby odświeżyć i zabezpieczyć. Jak często stosować gotową mieszankę? Wystarczy raz w tygodniu w okresie wiosenno- letnim, natomiast w okresie zimowym raz w miesiącu.

Jaki apteczny składnik warto zakupić dla roślin?

Nie tylko drogerie, ale także apteki są bogate w tanie i dobre preparaty, które są skuteczne w przypadku nawożenia i ochrony roślin przed szkodnikami, przyczyniającymi się do chorób grzybowych. Dzięki nim możemy także sukcesywnie zapobiegać pleśni w ziemi doniczkowej. Jednym z produktów, na który warto zwrócić uwagę, jest węgiel aktywny. Podczas przesadzania rośliny dodajcie go do podłoża, aby usunąć z niego metale ciężkie i oczyścić bryłę korzeniową. Jest bardzo skuteczny, jako środek prewencyjny w przypadku regularnego pojawiania się ziemiórek. Jak go zastosować? Najlepiej rozkruszyć w dłoniach i wymieszać z podłożem do przesadzanej rośliny. Możecie go również rozsypać na wierzchniej warstwie podłoża, jako zabezpieczenie. Wolicie płynną formę? Porcję węgla aktywnego rozpuśćcie w wodzie tam, gdzie znajdują się kwiaty cięte - to przedłuży ich żywotność. Węgiel aktywowany jest bardzo uniwersalny - może być stosowany także do rozsad, a także przy podziale rośliny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, ze roślina nie ucierpi i będzie odporna w fazie wzrostu czy podziału. 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Pixel-Shot / Adobe Stock

Autor
Znajdziecie ją na drogeryjnych półkach. Zawiera magnez i sprawia, że rośliny odżywają na nowo
Znajdziecie ją na drogeryjnych półkach. Zawiera magnez i sprawia, że rośliny odżywają na nowo
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl