Niestandardowe środki dla roślin bywają dość zaskakujące. Przez lata dowiedzieliście się, jak cenny jest klasyczny ocet jabłkowy, kwasek cytrynowy czy też soda oczyszczona. Warto pójść o krok dalej i wykorzystać także inne produkty domowego użytku. Na sklepowych półkach drogeryjnych znajduje się także kilka perełek, które swoim składem zachęcają do wykorzystania ich u swoich liściastych podopiecznych. Ostatnim razem był to olejek arganowy, który często wchodzi w skład odżywek i nabłyszczaczy do liści. Poznajcie jednak coś, co często pozwala wam zmiękczyć skórę oraz zapobiec zmęczeniu mięśni.
Jak używać soli Epsom do roślin? Krótki poradnik
Sól Epsom, znana w szczególności ze swoich właściwości rozluźniających oraz wspomagających układ mięśniowy. Działa przede wszystkim przeciwbólowo oraz odtruwa i detoksykuje. To także świetny produkt wspomagający układ nerwowy. Możemy podkraść go z domowej łazienki i wykorzystać jako świetną bazę do nawozu dla roślin. Zawiera pokaźne ilości magnezu i minerałów, które pozytywnie wpływają na ziemię doniczkową. Oprócz świetnego nawozu, możemy zapewnić także doskonałą ochronę przed przędziorkami, wełnowcami czy też misecznikami. Jakie proporcje będą właściwe w takim przypadku? Wystarczy łyżeczkę soli Epsom rozpuścić w litrze przegotowanej wody. Raz na jakiś czas spryskajmy także liście, aby odświeżyć i zabezpieczyć. Jak często stosować gotową mieszankę? Wystarczy raz w tygodniu w okresie wiosenno- letnim, natomiast w okresie zimowym raz w miesiącu.
Jaki apteczny składnik warto zakupić dla roślin?
Nie tylko drogerie, ale także apteki są bogate w tanie i dobre preparaty, które są skuteczne w przypadku nawożenia i ochrony roślin przed szkodnikami, przyczyniającymi się do chorób grzybowych. Dzięki nim możemy także sukcesywnie zapobiegać pleśni w ziemi doniczkowej. Jednym z produktów, na który warto zwrócić uwagę, jest węgiel aktywny. Podczas przesadzania rośliny dodajcie go do podłoża, aby usunąć z niego metale ciężkie i oczyścić bryłę korzeniową. Jest bardzo skuteczny, jako środek prewencyjny w przypadku regularnego pojawiania się ziemiórek. Jak go zastosować? Najlepiej rozkruszyć w dłoniach i wymieszać z podłożem do przesadzanej rośliny. Możecie go również rozsypać na wierzchniej warstwie podłoża, jako zabezpieczenie. Wolicie płynną formę? Porcję węgla aktywnego rozpuśćcie w wodzie tam, gdzie znajdują się kwiaty cięte - to przedłuży ich żywotność. Węgiel aktywowany jest bardzo uniwersalny - może być stosowany także do rozsad, a także przy podziale rośliny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, ze roślina nie ucierpi i będzie odporna w fazie wzrostu czy podziału.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Pixel-Shot / Adobe Stock