Doniczkowe cyklameny, fiołki alpejskie | Kiedy kwitną? Jak o nie dbać?

Cyklameny są uwielbiane za piękne kwiaty, długi okres kwitnienia i dekoracyjne sercowate liście. Wielu nazywa je też fiołkami alpejskimi, ale jak często się zdarza w świecie roślin, nazwa ta jest zupełnie błędna, gdyż fiołkami wcale nie są! Dowiedz się wszystkiego o cyklamenie i o tym, jak o niego dbać.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
197
Spis treści
Skąd pochodzi cyklamen? Kiedy kwitnie? Jak o niego dbać? Okres spoczynku

Cyklamen czy fiołek?

Nikt nie wie, kiedy zrodził się pomysł, by cyklamen (perski) nazywać fiołkiem (alpejskim): po pierwsze: między Persją, a Alpami jest kilka tysięcy kilometrów odległości (w linii prostej), po drugie: rodzaj Cyclamen (cyklamen) nawet nie jest spokrewniony z rodzajem Viola (fiołek), a po trzecie: cyklamen perski (Cyclamen persicum) wcale nie przypomina prawdziwego fiołka alpejskiego (Viola alpina). Jedynym podobieństwem pomiędzy tymi roślinami jest ich naturalne, górskie środowisko.

Cyklamen rośnie dziko w górach Grecji (w Grecji), Azji Zachodniej i w Afryce Północnej (Algieria, Tunezja). Odkryty został w 1731 roku, a do uprawy trafił w pierwszej połowie XVIII w. Wyjściowy gatunek ma małe, delikatne kwiaty i zielone liście. W wyniku intensywnej hodowli powstało tak wiele nowych, przeróżnych mieszańców cyklamenów, że wiele z nich nie ma nawet swojej własnej nazwy.

Cyklamen o białych kwiatach Cyklamen o różowych kwiatach
Fot. Flower Council Holland

Przepiękne kwiaty cyklamenów wznoszą się wysoko na wyprostowanych łodyżkach nad ciemnozielonymi, wzorzystymi liśćmi w kształcie serca. Charakterystyczne płatki zawsze są wygięte do góry.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Kiedy kwitną cyklameny?

Pierwsze kwiaty cyklamenów pojawiają się już od późnej jesieni, wtedy gdy większość roślin doniczkowych pozostaje w zimowym spoczynku. Masowo trafiają do sklepów w pełni kwitnienia po nowym roku – pewnie dlatego są najczęściej wybieranymi roślinami doniczkowymi na Dzień Babci i Dzień Dziadka (21 i 22 stycznia).

Kwiaty cyklamenów przybierają całą gamę kolorów – od białego, poprzez różowe, fioletowe, łososiowe, nawet do czerwonych. Są również rośliny o postrzępionych kwiatach, nakrapianych, cieniowanych, dwubarwnych i odmiany miniaturowe, a nawet pachnące. Ozdobą rośliny są również liście – ciemnozielone, w kształcie serca, często pokryte srebrnym wzorem lub dekoracyjnym użyłkowaniem.

Jak pielęgnować doniczkowe cyklameny
Fot. Flower Council Holland

Jak dbać o cyklamen w doniczce?

Uprawa cyklamenów nie należy do trudnych jednak przestrzegaj podstawowych zasad bo źle pielęgnowana roślina może zginąć na Twoich oczach, nawet w ciągu kilku dni.

Po przyniesieniu ze sklepu należy przetrzymać ją przez kilka dni w chłodnym pomieszczeniu i zapewnić wysoką wilgotność powietrza (najprościej – umieszczając doniczkę na kamykach w podstawce z wodą). Im chłodniejsze jest pomieszczenie, tym dłużej roślina żyje. W temperaturze pokojowej jest jej za ciepło i bardzo szybko marnieje. Cyklameny od salonu i ciepłej sypialni wolą chłodny przedpokój lub na klatkę schodową.

Ważne! Optymalna temperatura dla cyklamenów perskich to w dzień 10-15 °C i nieco chłodniejsza w nocy.

Bulwa cyklamenu musi zawsze wystawać nieco ponad podłoże, gdyż bardzo szybko gnije od nadmiaru wilgoci. Należy uważać aby podczas podlewania nie moczyć kwiatów i liści. Najlepiej wodę wlewać do podstawki, a po 15 minutach jej nadmiar usuwać.

Fot. Flora Dania

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Okres spoczynku u doniczkowych cyklamenów

Cyklamen kwitnie od późnej jesieni do wiosny, a w lecie przechodzi okres spoczynku, dlatego też kiedy roślina przekwitnie nie wyrzucajmy jej gdyż po krótkim spoczynku wznowi obfite kwitnienie. Po obumarciu liści należy pozwolić bulwie obeschnąć, a następnie pozostawić ją w chłodnym miejscu aż do wznowienia wegetacji.

Rosnący w odpowiednich warunkach i dobrze pielęgnowany cyklamen może żyć nawet kilka lat, choć najczęściej traktuje się go jako roślinę sezonową.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Flora Dania

logo czasnawnetrze

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Cyklamen perski Cyclamen persicum

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość Mój cyklamen właśnie traci kwiaty
12-12-2020 09:17
Pozwolić bulwie obeschnąć - to znaczy kiedy, jak poznać ten moment, co konkretnie robić, jak długo itd. Mam wrażenie ze nikt tego nie wie, a we wszystkich książkach i artykułach jeden za drugim przepisuje ogólniki. Wszystkie moje próby kończyły się niepowodzeniem
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści