Na alokazji pojawił się nieestetyczny biały osad? To wynik 1 procesu, który łatwo możecie kontrolować

Liście alokazji

Rośliny doniczkowe cieszą oko przez wszystkie pory roku. W zależności od warunków, które mamy w domu, możemy wybierać spośród wielu gatunków i odmian. Osoby mieszkające nawet od najbardziej zacienionej strony znajdą swoją ulubioną roślinę. Jednymi z najbardziej upatrzonych roślin egzotycznych są alokazje, które zachwycają swoimi nietuzinkowymi liśćmi. Przybierają barwę począwszy od jaskrawozielonego po lekko ciemniejszą zieleń z różowymi przebarwieniami. Warunki, które trzeba stworzyć alokazji do prawidłowego rozwoju to żyzna ziemia oraz jasne i ciepłe miejsce. Niekiedy zdarza się, że na roślinie pojawi się biały osad, który niepokoi właścicieli. Podpowiem wam, co należy zrobić, aby móc spokojnie kontrolować stan rośliny, bez zbędnych zmartwień.

Posłuchaj
00:00
56

Jak wspomniałam wcześniej, to roślina egzotyczna. Nie powinniśmy obawiać się, jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić jej identycznych warunków, jak tam, skąd pochodzi. Wystarczy w miarę ciepłe i jasne stanowisko, które pozwoli na prawidłowe pobieranie składników odżywczych. Nie zapominajcie o podłożu, które możecie wykonać na podstawie perlitu, włókna kokosowego oraz kwaśnego torfu. To będzie już namiastką prawidłowej pielęgnacji, aby móc cieszyć się bujnym listowiem. Światło rozproszone za pomocą firanek lub żaluzji typu dzień - noc, to będzie idealne rozwiązanie w przypadku tej rośliny. Dzięki temu promienie słoneczne nie poparzą liście nawet w najbardziej słoneczny i ciepły dzień. Co jednak zrobić, gdy pokryły się biało-szarawym osadem, który pojawił się "znikąd"? mam i na to sposób, sprawdźcie koniecznie w poradzie poniżej.

To się przyda
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 220 Jumper Biała
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 220 Jumper Biała
Odżywka do roślin, Green Energy DUO - 35 ml
Odżywka do roślin, Green Energy DUO - 35 ml
Osłonka doniczka Ø340 mm Frida – biała – Lamela
Osłonka doniczka Ø340 mm Frida – biała – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø240 mm Roma – czarna – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø240 mm Roma – czarna – Lamela

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Dlaczego na alokazji powstał biały osad i jak się go pozbyć?

Biały osad na alokazji potrafi występować dość często. To zjawisko widziane przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy wilgotność powietrza oraz warunki w domu dość szybko zmieniają się. Dodatkowo pracujące grzejniki nie ułatwiają pielęgnacji mimo, że wydawałoby się, ze zapewnią idealnie ciepłe warunki dla rośliny egzotycznej. Biały osad pojawia się po występowaniu zjawiska gutacji, które jest całkowicie naturalnym procesem. Kiedy krople cieczy swobodnie skapują na podłogę lub parapet, nie zagraża to roślinie. Inaczej jest w przypadku, gdy skapuje bezpośrednio na kolejne liście, zatrzymując się na powierzchni.

Nie tylko brudzi i jest nieestetyczny, ale co najważniejsze, zagraża roślinie. W jaki sposób? Sole mineralne wraz z wilgocią pozostają na liściach tworząc idealne środowisko dla patogenów grzybowych. Należy jak najszybciej zetrzeć wilgoć za pomocą bawełnianej, miękkiej szmatki. Nie bagatelizujmy tego problemu - w innym przypadku będziemy musieli borykać się z o wiele gorszymi konsekwencjami, które są trudniejsze ro rozpoznania i całkowitego wyleczenia alokazji.

Czy alokazje są trujące dla kota?

Alokazje zaliczają się do tych roślin, które dość często wabią swoim wyglądem koty, które uwielbiają bawić się sprężystymi liśćmi. W ten sposób mogą delikatnie zaczepiać pazurkami oraz zębami, aby drażnić się z potencjalną zabawką. Niestety są trujące dla nich, ze względu na zawartość szczawianu wapnia. Niestety posiadając w domu ulubionego włochacza, należy pamiętać, ze wiele roślin doniczkowych jest wręcz zakazanych. Do tego grona zaliczają sie przede wszystkim: anturium, skrzydłokwiat, filodendron, begonia czy monstera.

jest wiele innych roślin, które możecie swobodnie pielęgnować w domowym zaciszu. Te z pewnością polubią się z kocim ulubieńcem: papirus, kocimiętka, waleriana, owies czy zielistka. Pamiętajcie, że w tym przypadku nie warto wieszać roślin na doniczkach ze sznurka, które są łatwym celem dla zwierzaka. Bujanie się doniczki dodatkowo zachęca je do zabawy i psot.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe:Logomimi / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Osłonka-Doniczka Magnolia Eco Wood 110 Jumper Zielony Leśny
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Alokazja / Zakleśń Alocasia

Twoje rośliny zasługują na najlepsze. Zacznij od podstaw... i wybierz odpowiednie podłoże
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści