Logo
Logo

Sekrety zimowego podlewania roślin domowych. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Odkryj sekrety zimowego podlewania roślin i unikaj najczęstszych błędów, które mogą zaszkodzić Twoim zielonym przyjaciołom. Z naszym przewodnikiem, Twoje rośliny przetrwają zimę w doskonałej kondycji.

Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener podpowie Wam, jak podlewać rośliny domowe zimą. Zobaczcie FILM!

Nie olewaj swoich roślin? Te porady warto znać!

Zima to wyjątkowy czas dla miłośników roślin. W tym okresie, kiedy dni są krótsze, a światło słabsze, nasze zielone przyjaciółki wymagają szczególnej troski. Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji roślin w tym czasie jest odpowiednie podlewanie. Jak się okazuje, to nie ilość, ale sposób podlewania decyduje o zdrowiu i witalności roślin. Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć typowych błędów.

Make Your Life Greener / YouTube


 

Poznaj swoje rośliny

Zanim chwycisz za konewkę, upewnij się, że znasz potrzeby swoich roślin. Delikatne, wodniste gatunki wymagają innego podejścia niż te pokryte woskiem czy kutnerem. Zrozumienie potrzeb poszczególnych roślin jest kluczem do ich zdrowia.

Podlewanie od dołu

Dla wielu roślin, zwłaszcza tych delikatniejszych, zaleca się podlewanie w podstawkę. To zmniejsza ryzyko chorób bakteryjnych i grzybowych, które mogą zaatakować mokre liście. Jednak pamiętaj, aby nie doprowadzić do przemoczenia korzeni.

Równomierne nawilżanie

Problem nierównomiernego nawilżenia podłoża jest szczególnie widoczny zimą. Aby temu zaradzić, delikatnie i równomiernie nawilżaj podłoże, unikając przemoczenia. Warto również po podlaniu sprawdzić, czy nadmiar wody został usunięty.

Temperatura wody

Woda do podlewania powinna być w temperaturze pokojowej. Zbyt zimna może szokować rośliny, a zbyt ciepła - szkodzić mikroorganizmom w glebie. Idealna temperatura to 16-23 stopnie Celsjusza.

Kontrola wilgotności

Regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża przed kolejnym podlaniem. Możesz użyć drewnianego patyczka lub specjalnego miernika. Pamiętaj, że zbyt częste podlewanie jest równie szkodliwe jak jego brak.

Zabiegi po podlaniu

Po podlaniu warto rozluźnić wierzchnią warstwę podłoża, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. To pomoże uniknąć pleśni i innych problemów związanych z nadmierną wilgotnością.

Zimowe podlewanie roślin wymaga szczególnej uwagi i delikatności. Pamiętając o tych wskazówkach, możesz cieszyć się zdrowymi i pięknymi roślinami przez cały rok.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: New Africa / Adobe Stock

Autor
Sekrety zimowego podlewania roślin domowych. Jak uniknąć najczęstszych błędów?
Sekrety zimowego podlewania roślin domowych. Jak uniknąć najczęstszych błędów?
Make Your Life Greener

Anna Skorupska, z wykształcenia architekt krajobrazu z warszawskiej SGGW. Ogrodniczka z pokolenia na pokolenie. Projektuje i urządza ogrody od kilkunastu lat. Dzieli się z Wami swoim się bogatym doświadczeniem w uprawie roślin ogrodowych i domowych, a także wiedzą na temat projektowania i budowy ogrodów. Jej motywem przewodnim jest uczynienie świata bardziej zielonym. Jej filmy znajdziecie na YouTube na kanale Make Your Life Greener. 

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl