Logo
Logo

W taki sposób monstera regeneruje się sama. Nie róbcie tego 1 błędu, nim będzie za późno

Monstera to jedna z moich ulubionych roślin. Gdy rozrośnie się, potrafi przybrać naprawdę pokaźne rozmiary. Doskonale sprawdzi się zarówno u tych, którzy chcą mieć prywatną dżunglę, jak i u tych z tarasem lub balkonem. Monstera potrafi przybrać różne odcienie zielonego, a nawet biały! Przy odpowiednim nasłonecznieniu i wilgotności powietrza oczekujemy spektakularnych efektów. Jestem zdania, ze odpowiednio pielęgnowana może rozrosnąć się nawet do 1/4 mniejszego pokoju. To egzotyczna roślina, która nie ma ograniczeń, gdy ma odpowiednią podporę z palika.

Spis treści
Jak rozpoznać, że monstera regeneruje się sama? Czy monstera jest odporna na szkodniki i choroby grzybowe?

Dla wszystkich tych, którzy borykają się z mniejszym metrażem, ale nadal chcą pielęgnować monsterę, polecam odmianę Monkey Mask. Sama jestem w jej posiadaniu i wiem, że i wam się spodoba. Nie zapominajcie o tym, że lubi jedynie rozproszone światło słoneczne, które skrywa się za firankami lub przejrzystymi zasłonami. To przepiękna roślina o smukłych liściach, która dobrze rośnie przy optymalnej wilgotności - możecie ją stawiać w pokoju, gdzie jest akwarium lub macie włączony nawilżacz. Gdy położycie ją na stanowisku zacienionym, będzie wytężać swoje pędy ku znikomym promieniom słonecznym. W ten sposób otrzymacie suche strąki z pojedynczymi liśćmi. Ułóżcie ją w podłożu z keramzytem oraz nie zapomnijcie o dodatku torfu, który użyźni je.

Jak rozpoznać, że monstera regeneruje się sama? Prosty haczyk

Czasem zdarza się, że można pomylić się twierdząc, że roślina została zaatakowana przez chorobę grzybową. Miałam taką sytuację, jednak w porę uświadomił mnie kolega z branży ogrodniczej. Monstery mają silną wolę przeżycia, dlatego też potrafią same regenerować się, dopuszczając do pewnego zjawiska.

Zauważyliście może żółtawe pędy i liście na dole rośliny? W ten sposób sama "odrzuca" najsłabsze liście i odcina je od składników odżywczych. Skupia się jedynie na tych największych, gdy ma ograniczone zasoby.

Możecie spokojnie wyciąć lub wyrwać żółtawe pędy, które nie przydadzą się już waszej roślinie. Może robić to zwłaszcza wtedy, gdy jest pokaźnych rozmiarów i nie chce "rozmieniać się na drobne".

Czy monstera jest odporna na szkodniki i choroby grzybowe?

Monstera, jak wiele innych roślin, nie jest idealna, jeżeli chodzi o odporność na choroby grzybowe, pasożyty oraz inne szkodniki. Oczywiście, odpowiednio pielęgnowana nie daje zbyt dużo problemów, jednak warto dmuchać na zimne. Przed czym najczęściej ją chronimy? Sprawdźcie sami:

  • wełnowce - to szkodniki, które tworzą białawą powłokę, powoli wysysając życie z liści i pędów monstery - najlepiej stosować preparaty na bazie parafiny, aby się ich pozbyć,
  • przędziorki - tworzą charakterystyczną pajęczynkę, którą tworzą od spodu liści monstery - pojawiają się, gdy dokucza jej suche powietrze, bez widoków na szybkie podniesienie wilgoci,
  • plamistość liści monstery - charakteryzuje się czarnymi plamami, które pokrywają powierzchnię liściową - można ją czasem pomylić z przemarznięciem rośliny, gdy znajdzie się w warunkach chłodniczych w sklepach ogrodniczych,
  • suchość końcówek liści monstery - w tym przypadku warto pamiętać o systematycznym zraszaniu liści, jeżeli nie mamy możliwości postawienia jej obok nawilżacza.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Autor
W taki sposób monstera regeneruje się sama. Nie róbcie tego 1 błędu, nim będzie za późno
W taki sposób monstera regeneruje się sama. Nie róbcie tego 1 błędu, nim będzie za późno
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl