- Co to Fungimat i jaki ma skład?
- Gdzie i na co stosować Fungimat?
- Jak stosować Fungimat?
Fungimat – skład preparatu i mechanizm działania
Fungimat zawiera dwie substancje aktywnie czynne należące do różnych grup związków. Dzięki dwóch substancjom aktywnie czynnym zastosowanie jest szersze, a efektywność wyższa. W dodatku rzadziej dochodzi do wytwarzania mechanizmów odpornościowych u grzybów.
Jest to tebukonazol (związek z grupy triazoli) oraz trifloksystrobina (związek z grupy strobiluryn). Pierwszy z nich to inhibitor ergosterolu, czyli związku, który wchodzi w skład błon komórkowych grzyba. Działa układowo. Nie dopuszcza do rozwoju patogenu odpowiedzialnego za wystąpienie choroby grzybowej. Trifloksystrobina działa zapobiegawczo i interwencyjnie. Doprowadza do zaburzeń w mitochondrialnym transporcie elektronów, co w uproszczeniu powoduje po prostu zakłócenia procesów energetycznych u grzyba.
Gdzie i na co stosować Fungimat?
Fungimat jest polecany do profilaktycznej ochrony i doraźnego zwalczania chorób u szerokiej grupy drzew i krzewów ozdobnych uprawianych w ogrodzie, na ROD, działce letniskowej czy nawet na balkonie, tarasie i u roślin pokojowych. W szczególności zaleca się go używać do kompleksowej ochrony przeciwgrzybowej róż. Fungimat ma szerokie spektrum działania:
- Mączniak prawdziwy, w tym mączniak prawdziwy róży
- Rdze, w tym rdze róży
- Czarna plamistość róży
- Różne rodzaje plamistości powodowane przez patogeny grzybowe
- Zaraza pędów (zwalcza się ją m.in. u bukszpanu)
Ze względu na fakt, że Fungimatu używa się na roślinach ozdobnych (a nie jadalnych) nie wymaga pilnowania okresu karencji.
Jak stosować Fungimat (i ogólnie preparaty grzybobójcze)?
Fungimat ma formę koncentratu sprzedawanego w formie gotowej do użycia – w sprayu. Maksymalna dawka jednorazowego zastosowania to 120 ml/m². W ciągu sezonu wykonuje się kilka zabiegów (zwykle trzy), w odstępach 10-21 dniowych (w zależności od rodzaju choroby i intensywności namnażania grzyba). Preparat stosuje się, gdy temperatura powietrza przekracza 12°C, ale nie powinna przekraczać 25°C.
Ogólne zasady stosowania środków ochrony roślin
- Zabiegi fungicydowe powinno się wykonywać przy umiarkowanie ciepłej, bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie.
- Najlepiej robić to wieczorem, ponieważ temperatura jest zazwyczaj wtedy bardziej odpowiednia (w zbyt wysokich substancje aktywnie czynne tracą efektywność). Dodatkowo jest to bezpieczniejszy czas, w którym owady pożyteczne kończą swoją dzienną aktywność.
- Chociaż fungicydy nie są tak toksyczne dla nich jak insektycydy, nie można wykluczyć zatruć u zwierząt.
Stosowanie Fungimatu
- Cieczą należy dokładnie pokryć wszystkie nadziemne organy rośliny. Liście i pędy powinny być wilgotne, ale nie mokre. Środek nie powinien nadmiernie skraplać się na nich i ściekać. To oznaka, że zabieg jest nadgorliwie wykonywany. To z kolei generuje szkodę dla środowiska (preparat ścieka do gleby szkodząc m.in. mikroorganizmom), a jednocześnie jest to po prostu strata.
- Do używania środków ochrony roślin należy używać ochronnego ubioru, maski i okularów. W trakcie pracy nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów.
- Jeśli sytuacja wymaga zastosowania fungicydów więcej niż 4-5 razy w sezonie, tj. na tej samej roślinie, preparaty zaleca się stosować naprzemiennie. Wybiera się inny, najlepiej taki, który zawierają substancje aktywne należące do innych grup związków.
- W przypadku ochrony roślin doniczkowych – w pomieszczeniu lub pod osłonami – po zabiegu powinno się solidnie przewietrzyć pomieszczenie.
- Fungimat z reguły stosuje się po zauważeniu pierwszych niekorzystnych symptomów.
Preparat Fungimat (i inne) należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Fungimat jako preparat grzybójczy znalazł swoją niszę – właścicieli niewielkich ogrodów, ogródków ROD czy działek letniskowych. Pomaga uporać się z uciążliwymi chorobami, które chociaż zazwyczaj nie prowadzą do zamierania roślin, ale zaburzają ich wzrost i psują estetykę.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: itou365/Pixabay ed.