Logo
Logo

Palma daktylowa w doniczce | Jak ją uprawiać w domu?

Uprawa roślin jadalnych w domach i na balkonach z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Zwłaszcza że uprawa w domu daje możliwość pozyskania nawet bardziej egzotycznych okazów, czego świetnym przykładem jest palma daktylowa, jednak nie ma, co liczyć na własne daktyle – w warunkach domowych roślina nie zawiązuje owoców, ale za to świetnie wygląda. Jak wygląda palma daktylowa? Jaką palmę daktylową można uprawiać w domu? Jak dbać o palmę daktylową?

Spis treści
Czym jest palma daktylowa i dlaczego warto ją uprawiać w domu? Skąd pochodzi palma daktylowa i gdzie jest najczęściej uprawiana? Jakie gatunki palm daktylowych są najbardziej odpowiednie do uprawy w domu? Jakie są podstawowe wymagania palmy daktylowej co do stanowiska i podłoża? Jak dbać o palmę daktylową, aby zdobiła dom przez wiele lat? Jak prawidłowo podlewać i nawozić palmę daktylową? Jak zimować palmę daktylową w zależności od gatunku? Jak rozmnażać palmę daktylową z nasion? Najczęściej zadawane pytania o uprawę palmy daktylowej w domu

Jak wygląda palma daktylowa? Czy można ją uprawiać w domu?

Łacińska nazwa palm daktylowych to Phoenix. Są one spotykane pod różnymi nazwami – najbardziej popularne to daktylowiec lub palma feniksa. Rośliny te posiadają egzotyczny wygląd, ale w większości uprawiane są dla owoców – daktyli. Uprawiane w gruncie, w ciepłych i suchych regionach świata mogą osiągać nawet 25 m wysokości!

Nie obawiajmy się jednak – uprawa palmy daktylowej w celach ozdobnych w domu nie wiąże się z wyhodowaniem wielkiego drzewa! Rośliny uprawiane w donicach są wielokrotnie niższe i znacznie wolniej wolno rosną – dorastają do maksymalnie ok. 2,5 m wysokości. Wytwarzają brązowy pień i długie, pierzaste liście zakończone licznymi listkami. Pojedyncza roślina może wytwarzać jeden lub kilka pni naraz.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Salazar’s Two Sisters Nursery (@salazartwosisters)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Gil (@corgisandplants)

 

Skąd pochodzi palma daktylowa? Gdzie jest uprawiana?

Palma daktylowa dawniej występowała na terenie dzisiejszego Iraku, skąd sprowadzono ją do północnej Afryki, na Bliski Wschód i do Kalifornii, by uprawiać ją na plantacjach w celu pozyskiwania jej cennych, jadalnych owoców. Obecnie daktylowiec nie występuje w stanie dzikim.

Palma daktylowa może być uprawiana nawet w suchych miejscach, dlatego jej uprawą zajmowano się już w czasach starożytnych.

 

Czy palma daktylowa nadaje się do uprawy w domu? Jakie gatunki można uprawiać w doniczkach?

Wszystkie palmy daktylowe są bardzo odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne, choroby i szkodniki, a w dodatku mało wymagające w pielęgnacji. Wszystkie można też uprawiać w domu, jednak w domach uprawiane są głównie 3 gatunki:

Daktylowiec kanaryjski

Efektowna palma domowa, które ma bardzo rozłożysty pokrój, co może być problemem po kilku latach. Za to jest bardzo wytrzymała, rośnie wolno i uważa się, że najlepiej nadaje się do domu.

Daktylowiec właściwy

Ta palma daktylowa rośnie szybciej od daktylowca kanaryjskiego oraz ma nieco krótsze liście. Jest najchętniej uprawiana dla swoich owoców na plantacjach w Azji i Hiszpanii.

Daktylowiec niski

Daktylowiec niski jest uznawany za najbardziej ozdobny z tych trzech palm ale jest też nieco wymagający. Potrzebuje wyższych temperatur, dlatego raczej uprawia się go w szklarniach.

Wszystkie palmy daktylowe są łatwe w uprawie oraz bardzo odporne na szkodniki i choroby.

Co lubi palma daktylowa? Jakie ma wymagania?

Słońce

Uprawa palmy daktylowej w domu jest bardzo łatwa. Roślina lubi miejsca jasne i zaciszne dlatego, jeśli latem wystawiana jest na dwór, taras lub balkon, to musi być w miejscu osłoniętym. Nie powinna jednak być w miejscu, w którym słońce świeci bezpośrednio na roślinę – idealnie jest ustawić palmę około 0,5-2 m od okien.

Podłoże

Palma daktylowa wymaga podłoża żyznego, przepuszczalnego, próchniczego o pH 5,7-6,8. Najlepiej kupić specjalne podłoże dla palm.

Donica

Donica dla daktylowca musi być wysoka i wąska, a na dole powinna być wysypana warstwa drenażowa.

Jak dbać, by palma rosła wiele lat? Jakiej pielęgnacji potrzebuje?

Daktylowce są łatwe w uprawie, ale jak wszystkie rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby rosły zdrowe i zachwycały swym wyglądem.

Podlewanie

Podstawą jest wilgotne powietrze, które można uzyskać poprzez wysypanie kamieni lub keramzytu do podstawki, w której stoi doniczka z palmą i pilnowanie, aby były one cały czas wilgotne, ale nie zalane wodą. W okresie wegetacji daktylowca należy raz w tygodniu obficie podlać, a zimą nieco rzadziej, ale tak, żeby nie doprowadzić do przesuszenia podłoża.

Nawożenie

Dodatkowo od marca do lipca należy raz w tygodniu (czyli przy każdym podlewaniu) zastosować nawóz, ponieważ palmy daktylowe mają wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Najlepszy będzie nawóz do palm, który ma odpowiednio zbilansowane minerały.

Przesadzanie

Młode palmy raz w roku wiosną należy też przesadzać, zmieniając doniczkę na większą. Starsze osobniki wystarczy przesadzać raz na 2-3 lata w zależności od tempa wzrostu. Docelowa doniczka powinna mieć 50 cm średnicy.

Czyszczenie

Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu liści, aby nie były one zakurzone, gdyż to uniemożliwia roślinie prawidłową wymianę gazową i przeprowadzanie fotosyntezy. W zależności od potrzeb liście palmy należy czyścić co 2-4 tygodnie, przecierając je delikatną, wilgotną ściereczką. Dodatkowo liście można nabłyszczać (wystarczy przetrzeć je wewnętrzną częścią skórki od banana!).

Jak zimować? Gdzie trzymać palmę daktylową w zimie?

Palma daktylowa nie jest odporna na mrozy, ale źle znoszą wtedy nadmierne ciepło i preferują stanowiska chłodne. Warto więc swojego daktylowca przenieść do garażu, na klatkę schodową lub ogrodu zimowego – pomieszczenie powinno być jasne! 

Dokładne warunki, jakie trzeba zapewnić daktylowcom zimą, uzależnione są od gatunku. I tak np. daktylowiec kanadyjski powinien być przechowywany w pomieszczeniu o temp. 8-10 °C, a gdy ma 3 lata należy go zimować w temp. 4 °C. Natomiast daktylowiec niski może zimować w temp. 16 °C.

Jak można rozmnażać palmy? Którą metodę wybrać?

Daktylowce rozmnaża się jedynie z nasion, które można pozyskać z owoców zakupionych w sklepie lub kupić w dobrym sklepie ogrodniczym. Zakup nasion jest o tyle lepszy, że daje większą pewność, że z nasiona wyrośnie roślina.

Oczywiście można też zakupić sadzonki palmy lub gotowe zestawy do uprawy daktylowca, które zawierają małą doniczkę i podłoże dla palm. Trzeba jednak pamiętać, że samo kiełkowanie trwa bardzo długo (od 2 do 6 miesięcy), więc na roślinę sporych rozmiarów trzeba będzie poczekać. Jednak uprawa palmy od nasiona daje wiele satysfakcji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy palma daktylowa jest trudna w uprawie?

Nie, palma daktylowa jest jedną z najmniej wymagających roślin doniczkowych i świetnie nadaje się do uprawy w domu.

Jak często należy podlewać palmę daktylową?

Częstotliwość podlewania zależy od pory roku. W okresie letnim zaleca się podlewanie raz w tygodniu, natomiast zimą można to robić rzadziej.

Jaka ziemia jest najlepsza dla palmy daktylowej?

Najlepsza ziemia dla palmy daktylowej powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza, z optymalnym poziomem pH w zakresie 5,7-6,8. Można uzyskać ją samemu łącząc ze sobą w odpowiednich proporcjach ziemię kompostową, torf, piasek itp ale najprościej i najpewniej jest kupić specjalne gotowe podłoże dla palm.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Jana / AdobeStock

Autor
Palma daktylowa w doniczce | Jak ją uprawiać w domu?
Palma daktylowa w doniczce | Jak ją uprawiać w domu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI