Logo
Logo

Rozmnażanie daktylowca z pestki | Jak wyhodować palmę daktylową?

Palma daktylowa, czyli daktylowiec to wysoka roślina o rozłożystym pokroju i efektownych liściach, która jest coraz chętniej uprawiana w domach. Ma niewielkie wymagania, jest odporna na choroby i szkodniki i może żyć nawet 150 lat, a w dodatku pięknie się prezentuje. Co więcej, palmę daktylową można wyhodować z nasiona, co daje najwięcej satysfakcji. Skąd wziąć nasiona daktylowca i jak je przygotować do sadzenia? Jak uprawiać palmę daktylową od nasiona?

Spis treści
Skąd wziąć nasiona? Jak oczyścić nasiona z miąższu daktyli? Co zrobić, by pestka wykiełkowała? Kiedy wykiełkuje? Czego potrzebuje młody daktylowiec z pestki?

Skąd wziąć nasiona?

Nasiona palmy daktylowej można kupić w sklepie ogrodniczym, ale można też pozyskać z daktyli. Nadają się do tego zarówno świeże, jak i suszone owoce, ale trzeba pamiętać, że nasiona ze świeżych daktyli zazwyczaj są w lepszej kondycji, więc zwiększają szansę, że roślina wykiełkuje.

Jak oczyścić nasiona z miąższu daktyli?

Zanim przystąpi się do sadzenia nasion, trzeba je dokładnie oczyścić z miąższu. Jeśli jest to trudne, można delikatnie zetrzeć miąższ za pomocą ręcznika papierowego lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Dobrym sposobem jest również włożenie pestki na kilka godzin do wody, co ułatwi usunięcie miąższu.

 

Co zrobić, by pestka wykiełkowała? Kiedy wykiełkuje?

  1. Po dokładnym wyczyszczeniu nasiona należy je moczyć w wodzie przez 2 dni (nawet jeśli pestka była moczona do oczyszczenia).
  2. Tak przygotowane nasiona umieszcza się w doniczce wypełnionej ziemią do palm i piaskiem wymieszanych w proporcjach 1:1.
  3. Nasiono powinno znajdować się na głębokości 1 cm, a całość trzeba obficie podlać.
  4. Na doniczkę zakłada się foliową torebkę (można ją przymocować gumką recepturką), tworząc mini szklarnię.
  5. Folia powinna znajdować się do momentu, gdy siewka będzie miała 4 cm wysokości – wtedy należy rozpocząć hartowanie daktylowca. Wystarczy przez tydzień codziennie ściągać folię na 4 godziny.
  6. Następnie roślinę należy przesadzić do większej doniczki (wąska, dość wysoka i zwężana ku dołowi), która wypełniona jest ziemią do palm.
  7. Niestety na kiełkowanie daktylowca będzie trzeba trochę poczekać – kiełkowanie trwa to od 2 do 6 miesięcy!

Inny sposób na skiełkowanie nasion daktyli. Źródło: Gardening Secrets / Youtube

 

Czego potrzebuje młody daktylowiec z pestki?

Młoda palma daktylowa wymaga przesadzania do większego pojemnika co rok (w późniejszym okresie co 2-3 lata) i regularnego nawożenia. Najlepsze są nawozy do palm w formie płynnej, które stosuje się od marca do lipca raz w tygodniu, ale dopiero, gdy minie pół roku od kiełkowania. Daktylowce to rośliny egzotyczne, więc lubią dużą wilgoć, o którą trzeba zadbać. Liście należy zraszać 3 razy w tygodniu, a do podstawki od doniczki nasypać keramzyt lub kamyczki i dbać, aby były zawsze wilgotne, ale nie zalane wodą.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Amine, Jana / AdobeStock

Autor
Rozmnażanie daktylowca z pestki | Jak wyhodować palmę daktylową?
Rozmnażanie daktylowca z pestki | Jak wyhodować palmę daktylową?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI