Daktylowiec niski Phoenix roebelenii

Daktylowiec niski phoenix canariensis, fot. thejoyofplants.co.uk
Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
10
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: świeża, przepuszczalna
Kolor kwiatów: kremowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: elipsoidalne, owalne, zebrane w grono
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 2-3 m
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) to gatunek karłowej palmy z rodziny arekowatych (Arecaceae). W naturze występuje na obszarze Chin i w Azji, ale jest też chętnie uprawiany w innych rejonach świata jako roślina ozdobna lub doniczkowa.

Daktylowiec niski może dorastać do ok. 2-7 m wys. (uprawiany w doniczce nie osiąga więcej niż 2-3 m) Tworzy grubą, włóknistą, chropowatą, brunatną kłodzinę (pień), zwieńczoną na szczycie pióropuszem dużych, pierzastych liści, łukowato przewieszających się na boki i osadzonych na długich, grubych, sztywnych ogonkach, uzbrojonych w małe ciernie. Smukłe, długie, zielone, lancetowate, czasem pokryte delikatnym kutnerem listki tworzące liść, ułożone są po obu stronach ogonka w jednej płaszczyźnie.

W naturalnym środowisku palma zakwita, wydając drobne, żółtokremowe kwiaty, zebrane w duże, pękate, okazałe, gęste, wiechowate, zwisające kwiatostany, z których po przekwitnieniu rozwijają się liczne, pękate, małe, wydłużone owoce (pestkowce). W uprawie roślina rzadko kwitnie, a jeszcze rzadziej owocuje.

W naturze daktylowiec niski ma pokrój krzaczasty i tworzy liczne odrosty, w uprawie doniczkowej zwykle rozwija jednak tylko jeden, dość krótki pień.

Wymagania i uprawa

Daktylowiec niski jest ciepłolubny, dlatego przez cały rok oczekuje pokojowej, a nawet nieco wyższej temperatury (ok. 20-24/26°C) oraz jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i ciepłej, żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi (najlepiej specjalnego podłoża dla palm).

Roślina nie toleruje suszy ani zalania, dlatego powinna być podlewana często, ale umiarkowanie. Źle znosi też suche powietrze, na które reaguje zasychaniem końcówek liści, dlatego warto umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium bądź systematycznie zraszać jej liście letnią wodą.

Zimą w przesuszonych mieszkaniach może tracić na urodzie lub paść ofiarą przędziorków. W sezonie wegetacyjnym przyda się też zasilanie rośliny nawozem wieloskładnikowym, najlepiej przeznaczonym dla palm.

Daktylowce rozmnaża się przez wysiew nasion.

Zastosowanie

Daktylowiec niski to najniższy z daktylowców i jedna z najniższych palm, dlatego doskonale nadaje się do uprawy w ciepłych pomieszczeniach, z dostatecznie wilgotnym powietrzem. Jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki, może być niezwykle atrakcyjną, egzotyczną i elegancką ozdobą dużego salonu, kącika wypoczynkowego lub widnego holu. Znakomicie prezentuje się też w ciepłej szklarni lub ogrzewanym ogrodzie zimowym.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: thejoyofplants.co.uk, Prashanthns/CC BY-SA 3.0/Link

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści