Liwistona okrągłolistna (Saribus rotundifolius, dawniej Livistona rotundifolia) to gatunek palmy z rodziny arekowatych (Arecaceae). Jej ojczyzną są tropikalne lasy Południowo-Wschodniej Azji, ale w krajach o ciepłym klimacie jest też sadzona w ogrodach i w zieleni miejskiej, a także uprawiana jako roślina doniczkowa.

Liwistona okrągłolistna to wysoka palma, która w naturze dorasta do ok. 30-40 m wys. W uprawie doniczkowej osiąga jednak ok. 2 m wys., a przy tym rośnie bardzo wolno. Roślina tworzy sztywny, gruby, wzniesiony "pień" zwany kłodziną.

Roślina posiada bardzo duże liście. Są błyszczące, dłoniastozłożone, częściowo zrośnięte ze sobą, głęboko powcinane, okrągłe w zarysie z promieniście rozchodzącymi się segmentami. Posiadają długie, sztywne, grube ogonki, pokryte na krawędziach kłującymi cierniami. Z czasem roślina gubi dolne liście i tworzy "pień", zwieńczony rozłożystą koroną pięknych, parasolowatych liści.

W naturze palma zakwita, rozwijając żółte, drobne, obupłciowe kwiaty. Wydaje też małe, kuliste, żółte, a po dojrzeniu czerwono-bordowe owoce, zebrane w gęste, duże, zwisające grona. W uprawie doniczkowej roślina zwykle jednak nie kwitnie i nie owocuje.

Wymagania i uprawa

Liwistona okrągłolistna jest palmą dość wymagającą i niełatwą w uprawie. Latem oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i pokojowej temperatury (20-24°C). Wymaga też regularnego, ale umiarkowanego podlewania, bo nie znosi ani suszy, ani zalania (woda nie może zalegać na podstawce). Liwinstona oczekuje również wilgotnego powietrza (zbyt suche powoduje u niej zasychanie końcówek liści), dlatego dobrze jest systematycznie ją zraszać, a doniczkę ustawić na wilgotnych kulkach keramzytu lub umieścić w jej pobliżu nawilżacz powietrza.

Zwykle nie wymaga okresu spoczynku, jednak zimą, ze względu na niedobory światła, lepiej będzie czuła się w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu (ok. 15-18°C). W tym czasie należy też ograniczyć jej podlewanie.

Liwistona okrągłolistna nie lubi przesadzania, ale jeśli jej doniczka stanie się zbyt ciasna, a korzenie zaczną wystawać na zewnątrz, wiosną można ją przenieść do większej, najlepiej ceramicznej donicy wypełnionej świeżym, przepuszczalnym podłożem (np. ziemią do palm) i wyłożonej na dnie warstwą drenażu (np. kulkami keramzytu).

Zastosowanie

Liwistona okrągłolistna ze względu na swoje rozmiary, nadaje się głównie do dekoracji dużych pomieszczeń jak np. salony, hole, oranżerie czy sale konferencyjne. Jedynie młode, jeszcze niewielkie egzemplarze, sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach jak np. sypialnia czy widna łazienka.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Flower Council Holland, Floradania.dk, Erwan Hesry/Unsplash